Нови протести започват жителите на община Павликени, за да се противопоставят на изграждане на завод за производство на каменна вата в село Върбовка, където енергията ще се осигурява от изгарянето на над 1300 тона модифицирано гориво от битови отпадъци дневно. Инвестицията за над 420 милиона веро на фирма "Петрургия" на свързания с отпадъците бизнесмен Румен Гайтански с прозвището Вълка. На 24 ноември за втори път ще заседава Експертният екологичен съвет, за да се произнесе върху доклада за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение. Събрани са протестни подписки в четири общини, в които над 20 хиляди граждани се противопоставят на изграждането на завода до кариерата за базалти в село Върбовка.
Фирмата на Румен Гайтански "Петрургия" има 35-годишен концесионен договор за кариерата за базалт в павликенското село Върбовка, считано от март 2013 година. Кариерата и бъдещите производствени мощности за каменна вата са на 1,5 км от селото с 1400 жители. Производствената зона ще обхваща 296 декара. Планира се годишно производство на 112 500 тона каменна вата, а енергията за това ще се осигурява от изгарянето на над 1000 тона модифицирано гориво от битови отпадъци дневно.
Това е мегазавод с огромно замърсяване, на което се противопоставяме, заявиха от гражданското сдружение "Ти решаваш" една седмица преди отново да заседава Експертният екологичен съвет, който или ще даде зелена светлина за инвестицията, или ще я спре, заяви Димитър Димитров от сдружението:
"Капацитетът, който е деклариран, е 56 тона на час RDF отпадък, което прави 1344 тона за денонощие. Това са повече от 67 камиона, 20-тонни, за денонощие, само отпадък. Тези инсинератори имат нужда от колосално количество вода за тяхното функциониране. Лятото на 2022 година беше поредното на безводие за жителите на община Павликени“.
От гражданското сдружение са сериозно притеснени и от функционирането на кариерата, защото ще се стигне до замърсяване на въздуха и водите. Ще бъдат засегнати много населени места, коментира адвокат Христо Дишев:
„Според инвестиционното намерение най-високата част, т.е. коминът на тази фабрика, е на 48,5 метра. И ако си представите, че 1 метър височина на коминното тяло отговаря на 1 километър радиус, значи град Велико Търново, който се намира на около 35 километра от съоръжението, е един от пряко засегнатите“.
20 150 подписа срещу изграждането на завода, където ще се горят отпадъци, са събрани в общините Павликени, Сухиндол, Велико Търново, Севлиево и Левски, посочи ветеринарният лекар Ивелин Иванов:
"Всички тези подписки са внесени в РИОСВ Велико Търново и вярваме, че ще бъдат взети предвидена предстоящия Екологичен експертен свет като не се погазват и уронват правата на хората, които са против инвестиционното намерение“.
До Регионалната екологична инспекция, Здравната инспекция, Екологичното министерство и до областния управител на Велико Търново са изпратени 8 протестни писма и подписки от бизнеса в Павликени, от над 50 здравни работници, от десетки земеделски производители, животновъди и пчелари, от юристи и артисти. В протестното писмо на медиците от павликенската болница се посочва, че замърсяването ще доведе до увеличаване на заболеваемостта от онкологични, белодробни, алергични и други хронични заболявания.
В деня на заседанието на експертите отново излизаме на протест, посочиха д-р Анелия Данчева и Грета Александрова от гражданското сдружение „Ти решаваш“:
"Ще проведем мирен протест пред сградата на РИОСВ, на който искаме да припомним на експертите, които участват в този Екологичен експертен съвет нашето категорично неодобрение на този проект“, посочи д-р Данчева.
"Нашето голямо желание е да предотвратим случването на това инвестиционно намерение, вместо след години, неясно колко, да влагаме сили и енергия да се справяме с евентуалните щети, ако това въобще е възможно“, заяви Александрова.
Представител на инвеститора днес не беше открит за коментар. От дружеството говориха само веднъж пред журналисти, през януари тази година, и заявиха, че „няма да има екологични и здравни проблеми с изгарянето на модифицираното гориво от битови отпадъци, които ще са само български“. От тогава е и последната комуникация на гражданите с инвеститора, посочи адвокат Димитър Палов:
"Петрургия" знае, че местната общност е против въпросното инвестиционно намерение. Ние официална разговори не сме водили, но сме запознали всички компетентни институции с нашето становище“.
След заседанието на Експертния екологичен съвет идната седмица директорът на Екологичната инспекция има 7-дневен срок да се произнесе. Решението може да се обжалва пред министъра на екологията и пред Административния съд.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..