Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатът Стоян Георгиев съхранява част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър

Стоян Георгиев
Снимка: Незабравка Кирова
Част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър, свален през Втората Световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме Промяната“ Стоян Георгиев.
По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в Американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.
Част от самолет  Снимка: Незабравка КироваСтоян Георгиев е професионален летец, чиято кариера започва преди 40 години. Негова е една от първите фирми за селскостопанска авиация у нас. Собственик е на учебен авиационен център и обучени от него професионални пилоти летят като командири на самолети в гражданската авиация.
Лопатата от витлото на В-24   Снимка: Незабравка КироваЗатова и към него се обръщат с въпрос дали проявява интерес, към намерено парче желязо по време на оран, разказа самият той.

"И се оказа, че е лопата от самолет".

Документите, които намира в база данни на архива на американските военновъздушни сили, са били разсекретени през 1973-та година. Там е описана цялата информация за конкретната бойна машина, за полетите ѝ, има схема и на битката във въздушното пространство. Става въпрос за бомбардировач B-24 Либърейтър, наричан още „Летящ ковчег“.
Следите от куршуми   Снимка: Незабравка КироваЗа случилото се през 1944 година над Силистра разказва учителят и общественик Георги Мъров, който вече не е между живите. Спомените му се пазят като публикация в социалните мрежи, на която попада и Стоян Георгиев.

"Небето над Силистра се тресеше от боботене. Неканените гости преминаваха към нашето въздушно пространство без да бъдат смущавани от противовъздушната отбрана. За бомбардировачите българското небе беше безопасно. Те си свършиха спокойно работата и си отиваха в Италия, откъдето излита отново".

Част от американски бомбардировач Боинг Б-17, свален през Втората Световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме Промяната“ Стоян Георгиев.

По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в Американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.

В Щатските архиви има данни и от разпитите на пилотите, след завръщането им в Америка през 1945 година. Екипажът на самолета е бил десетчленен. Един от тях е бил ранен по време на атаката от немските изтребители  - подпоручик Робърт Грубер.

"На 24 юни 1944 самолет от 450-та бомбардировъчна група летяла за бомбардиране на цели на рафинерията. След хвърляне на бомби над целта на височина около 21 хиляди фута, около 7 хиляди метра височина ги атакуват румънски и германски изтребители".

Екипажът на В-24, паднал край силистренското село Попина Снимка: Незабравка Кирова
Пленените авиатори от Силистра са прехвърлени в гарнизонния арест в Русе. От там, освен Грубер , който остава на лечение в Русенската военна болница, те са откарани с влак на 10 юли 1944 г. в Шуменския лагер, разказа Стоян Георгиев.

Силистра е била на трасето между авиобазата на американците и рафинерията в Плоещ, Румъния, откъдето Вермахта се е снабдявал с петрол. И именно от акция там се е завръщал този бомбардировач.

Доказателствата са категорични, че реликвата е част именно от падналия край Силистра B-24 Либърейтър.

"Много ценен артефакт".

Категоричен е, че няма намерение да продава ценния артефакт.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30