На 1 декември в зала "България" като солист на Софийската филхармония ще се представи световноизвестен виолончелист, който за първи път гостува в България. Даниел Мюлер-Шот е 46-годишен германец, но космополит по призвание - вече повече от 30 години той обикаля света със своето виолончело, високоценен от най-престижните оркестри, предпочитан от най-уважаваните диригенти, търсен и като камерен изпълнител. Затова и за него самия е нетипично да е дебютант:
„Бил съм на много места и в повечето градове по света, свирил съм с много и различни оркестри, затова наистина очаквам с нетърпение да свиря в София за първи път - и с тези прекрасни музиканти. А с Мишел Табачник съм работил вече доста пъти - чудесен диригент е, затова се вълнувам много!“, сподели той пред БНР.
Даниел Мюлер-Шот има удивителна кариера - талантът му е открит рано и отгледан с внимание. 15-годишен печели конкурса „Чайковски“ за млади музиканти в Москва и после е поканен лично от голямата цигуларка Ане-Софи Мутер да стане стипендиант на нейната фондация, като това включва концерти и записи на камерна музика със самата нея. Но получава и още един невероятен шанс - една година обучение при легендарния Мстислав Ростропович. Това изстрелва Мюлер-Шот още в юношеска възраст сред големите звезди на световната сцена.
Тази вечер той за първи път ще застане пред българската публика - като солист в Концерта за виолончело и оркестър от Едуард Елгар. Инструментът, с който свири вече 16 години, е изработен от Матео Гофрилер във Венеция през 1727 г.
Промени ли се усещането му за ценността на музиката по време и след пандемията от Ковид-19? Ето отговора на Даниел Мюлер-Шот:
„Първоначално, разбира се, изпаднахме в шок, защото не можехме дори да си представим, че всичко ще застине. Какво да правим, как да продължим? Но аз мисля, че това беше важен урок - какво е музиката за нас, какво е животът генерално, кое е важно за обществото - да си помагаме помежду си и също така да сме готови да правим жертви. Тази ситуация ни накара да се замислим - и политиците, и музикантите, да осъзнаем, че здравните работници и лекарите бяха толкова невероятни и продължиха напред.
Аз, като музикант, осъзнах, че когато хората отново можеха да се събират заедно, ми се искаше още повече от преди да свиря за тях и да споделяме музика - да съм там, за да се подкрепяме. Музиката има това невероятно лечебно качество и смятам, че всички усещаме дори още по-силно сега, след това време на тежки предизвикателства, колко е ценно, че можем да сме заедно, че можем да се срещаме отново - ние сме социални същества и имаме нужда да контактуваме, а музиката сякаш увеличава това усещане.“
За пореден път Софийската филхармония ще поднесе специален подарък на меломаните с гостуването на двама великолепни интерпретатори - виолончелиста Даниел Мюлер-Шот и диригента Мишел Табачник. Ще звучи музика от Елгар, Дебюси и Брамс, а началото е в 19 часа.
Представянето можете да чуете в звуковия файл.
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Това, което разбрахме, е, че няма дупка от 18 млрд. лева в бюджета, но може би това беше ход, който трябваше да ни подготви за тежките мерки, които..