Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Георгиев: Квантовите компютри ще променят криптографията завинаги

Квантовата комуникация в България е по-реална от всякога. През пролетта екипът на Центъра за компетентност "Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска" (Quasar) направиха успешни тестове на разстояние 51 километра. Силови институции като МВР, Министерството на отбраната и дори ДАНС са проявили интерес към развитие на мрежата.

Квантовите компютри ще променят криптографията завинаги, казва Лъчезар Георгиев, представител на България в борда на инициативата на ЕК "EuroQCI", чиято цел е да се правят научни изследвания и разработки в областта на квантовите комуникации.

А причината е, че заради възможностите за бързо смятане, криптирането, което би отнело 20-ина години на сега най-мощните машини, би отнело час или ден за квантовите. Но това е най-дългосрочното, в момента може би най-научно фантастичното обяснение за нуждата от нов тип интернет свързаност.

Снимка: личен архив

По реалистичното обяснение на Лъчезар Георгиев започна от там – Европа е разбрала нуждата от изграждането на подобни връзки. И защото Европа не трябва да зависи от единствените неевропейски два доставчика на оборудване за квантова комуникация.  

"В ЕК са оценили необходимостта от подсилване на сигурността в комуникациите. Тази технология за квантова комуникация се развива вече може би 40 години, но едва сега се вижда необходимостта от нейното въвеждане. Сега се появява заплахата от квантовите компютри. Квантовата комуникация вече е разработена на 95-100%, има комерсиални продукти. Квантовите компютри имат огромен потенциал и много сериозни технологични предизвикателства", коментира Георгиев.

По думите му в последните години се инвестират много средства в квантовите изчисления. Очаква се до 3-5 години вече да има достатъчно мощни квантови компютри, добави той.

Научното обяснение на квантовата комуникация е, че за изпращане на ключа за декриптиране на кодираното съобщение се използват свойства на фотоните. Едно от които е т.нар. квантовото състояние на вплитане, което не зависи от разстоянието им. Накратко най-новото от най-новото, което науката може да предложи за сигурност в интернет мрежите.

Към момента квантовата комуникация в България е експериментална, обяснява Лъчезар Георгиев. С надеждата, че тя ще бъде припозната първо от институциите.  

"Ние сме си поставили за цел до 2024 – 2025 г. да направим пилотната фаза, т.е. да направим градската мрежа, да свържем министерствата, два клона на търговска банка ще свържем също. Втората фаза включва пълномащабно изграждане на квантовокомуникационна инфраструктура в Европа".

Георгиев посочи, че в момента водят разговори с Гърция за изграждане на квантов интерконектор, половината от който ще бъде финансиран с евросредства.

Според Лъчезар Георгиев България има потенциал да развива квантова комуникация, с извести условности обаче. Като бизнес модел е възможно да правим компонентите за устройства:

"Имаме потенциал, защото в България имаме много добри оптични заводи. 80% от тези устройства използват оптични компоненти. За това нещо са необходими инвестиции. Това нещо изисква специално внимание, защото това са проекти за разработка и внедряване. Това са рискови проекти и по принцип бизнесът няма голям интерес да участва в такива неща. Сега се оказва, че ще има огромна пазарна ниша за този, който започне да произвежда".

Репортажа чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00