Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Георгиев: Квантовите компютри ще променят криптографията завинаги

Квантовата комуникация в България е по-реална от всякога. През пролетта екипът на Центъра за компетентност "Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска" (Quasar) направиха успешни тестове на разстояние 51 километра. Силови институции като МВР, Министерството на отбраната и дори ДАНС са проявили интерес към развитие на мрежата.

Квантовите компютри ще променят криптографията завинаги, казва Лъчезар Георгиев, представител на България в борда на инициативата на ЕК "EuroQCI", чиято цел е да се правят научни изследвания и разработки в областта на квантовите комуникации.

А причината е, че заради възможностите за бързо смятане, криптирането, което би отнело 20-ина години на сега най-мощните машини, би отнело час или ден за квантовите. Но това е най-дългосрочното, в момента може би най-научно фантастичното обяснение за нуждата от нов тип интернет свързаност.

Снимка: личен архив

По реалистичното обяснение на Лъчезар Георгиев започна от там – Европа е разбрала нуждата от изграждането на подобни връзки. И защото Европа не трябва да зависи от единствените неевропейски два доставчика на оборудване за квантова комуникация.  

"В ЕК са оценили необходимостта от подсилване на сигурността в комуникациите. Тази технология за квантова комуникация се развива вече може би 40 години, но едва сега се вижда необходимостта от нейното въвеждане. Сега се появява заплахата от квантовите компютри. Квантовата комуникация вече е разработена на 95-100%, има комерсиални продукти. Квантовите компютри имат огромен потенциал и много сериозни технологични предизвикателства", коментира Георгиев.

По думите му в последните години се инвестират много средства в квантовите изчисления. Очаква се до 3-5 години вече да има достатъчно мощни квантови компютри, добави той.

Научното обяснение на квантовата комуникация е, че за изпращане на ключа за декриптиране на кодираното съобщение се използват свойства на фотоните. Едно от които е т.нар. квантовото състояние на вплитане, което не зависи от разстоянието им. Накратко най-новото от най-новото, което науката може да предложи за сигурност в интернет мрежите.

Към момента квантовата комуникация в България е експериментална, обяснява Лъчезар Георгиев. С надеждата, че тя ще бъде припозната първо от институциите.  

"Ние сме си поставили за цел до 2024 – 2025 г. да направим пилотната фаза, т.е. да направим градската мрежа, да свържем министерствата, два клона на търговска банка ще свържем също. Втората фаза включва пълномащабно изграждане на квантовокомуникационна инфраструктура в Европа".

Георгиев посочи, че в момента водят разговори с Гърция за изграждане на квантов интерконектор, половината от който ще бъде финансиран с евросредства.

Според Лъчезар Георгиев България има потенциал да развива квантова комуникация, с извести условности обаче. Като бизнес модел е възможно да правим компонентите за устройства:

"Имаме потенциал, защото в България имаме много добри оптични заводи. 80% от тези устройства използват оптични компоненти. За това нещо са необходими инвестиции. Това нещо изисква специално внимание, защото това са проекти за разработка и внедряване. Това са рискови проекти и по принцип бизнесът няма голям интерес да участва в такива неща. Сега се оказва, че ще има огромна пазарна ниша за този, който започне да произвежда".

Репортажа чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както обичайно, грипът тръгва по-масово декември, пик - в края на януари

Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари . Това напомни в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В момента се отчита грип А - Н1, по-малко се среща Н3, а от групата Б се засича..

публикувано на 28.11.24 в 08:54

БСК организира конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие"

Българската стопанска камара организира днес конференция на тема "Зелена трансформация. Кръгова икономика и устойчиво развитие". По време на форума ще бъдат обсъдени добрите практики за внедряване на екологосъобразни модели в бизнеса и администрацията, включително "зелената" трансформация на опаковките и такса "битови отпадъци" на база..

публикувано на 28.11.24 в 08:42

Ощинският съвет в Ловеч решава за увеличение на данъците и таксите

Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува на днешното си заседание предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците, таксите и цените на услугите в общината и промяна на структурата на администрацията. Единствено от коалицията ИТН - Български възход и партньорите от ПП - ДБ подкрепят предложението на кмета Петков за..

публикувано на 28.11.24 в 08:36

При международна спецакция: Спряха една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг

Една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг в света е свалена при международна полицейска операция, подкрепена от Европол и агенцията на ЕС за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие - Евроюст. Арестувани са 11 души. В акцията са участвали и експерти от ГДБОП. Полицейски екипи на 9 държави от ЕС и от Великобритания са..

публикувано на 28.11.24 в 08:31
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00