"Тази идея възникна в мен в края на 2015 година, след като имахме премеждие. Един пожар се случи - изгоря голяма част от покъщнината. Това беше на 24 и 25 декември. Тогава се беше разчуло и пред нас беше пълно с хора, които искаха да помогнат".
След като получил подкрепа от непознати, решил да прави дарения.
„Възникна идеята да направим кладенец в Африка“.
Доброто е заразно. След като Шукри Халилов споделил с приятели, те веднага се включили. Така даренията стават по-мащабни.
Той допълни, че един кладенец с помпа в Африка струва между 900 и 1000 евро. В повечето случаи водата се изкарва с помпи от дълбочина между 10-30 метра.
Разказва, че хората там пият заедно с животните от локви и се разнасят зарази, за тях водата е голяма ценност. Когато се отвори кладенец няколко села го ползват, заради чистата вода. Кладенците са край отдалечените села Кинденга, Тагама, Кибуко, Буабуи. В последното село 150 души вече пият чиста вода.
Освен за кладенци даренията се използват и за други нужди.
„Знаете, че населението е преобладаващо мюсюлманско и Курбан Байрям е свещен празник. Десетки хора се включиха в кампанията за купуване на храни. Доста средства сме изпратили за купуване на дрехи, помагала“.
Шестият кладенец е бил посрещнат буквално с всенародни тържества.
„Там хората са крайно бедни, нямат дрехи, а месо ядат един–два пъти в годината", казва още Шукри Халилов.
Родопчанинът споделя, че след като приключат акциите публикува информация в интернет, за да видят хората за какво са отишли парите. Шукри Халилов е вторият жител в Смолянско, който помага упорито на Африка. Другият е известният Даниел Делибашев, който научи африканците да играят български народни хора.
Повече можете да чуете в звуковия файл.На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..