Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В планината Крокум са струпани светилища на различни религии и епохи

Снимка: личен архив

Според преданията на Игнажден започват родилните мъки на Богородица.

В най-краткият ден на годината, слънчевите лъчи са полегати и попадат във вътрешността на малка пещера в планината Крокум насред пустинята Негев, близо до границата със Синай. Създават поразителен оптичен ефект на оранжева фосфоресцираща светлина напомняща пламъци. Пред пещерата има няколко храста, които изглеждат горящи. От далеч светлината изглежда като сияние на скалите.

„Спомняте ли си библейската история, как избягалия от египетския дворец Моисей, отива в пустинята, където се жени за местно момиче. Баща й го изпраща да пасе овце. Там, насред „нищото“, той твърди, че е срещнал Бог, който му говори гръмовно. Висшата сила, за да докаже своите възможности, запалва храст. Когато Моисей се приближава, открива, че храстът е непокътнат от пламъци. От уплаха, бъдещият водач на народа, изпуска гегата си, която се превръща в змия, но когато я взима в ръце, тя си е обикновена гега. Тогава Бог му дава инструкции да поведе евреите за Бягството от Египет и заселването в Обетованата земя", каза за БНР Офир Кац, докторант в научно- изследователската станция в Мъртво море. 

За тази библейска легенда си спомням, когато гледам явлението, което се случва само в най-късите дни на годината в 12 часа по обед на това място. Планината Крокум е ниска- 800 м и е в местност, където често се стреля през границата. Сигурно затова сравнително късно, явлението е описано в научната литература. Авторът е Игал Гранот, преподавател по екология във филиала в кибуца Сде Бокер на университета на пустинята Негев. Бедуините също са знаели за явлението, защото и в техни легенди, то съществува. Освен това, са открити поне 1200 археологически обекта в околността. Дълго историците не са знаели каква е причината за такова струпване на светилища на различни религии и епохи точно на това място. Смята се, че едно от тях е мемориал в чест на Моисей. Около останки от древна постройка има 12 празни саркофага.

Моето тълкувание на природното явление е в планинарските кристали и камъни с високо съдържание на силикон, с които е „обрасла“ вътрешността на пещерата. Те отразяват слънчевите лъчи, които само по това време на година успяват да проникнат през ниския й вход. На тях се дължи и необикновената акустика. Дори произнесена шепнешком дума, проечава над околните баири.

Наоколо има побити камъни, напомнящи роговата покривка върху гърба на динозавър. Изнасянето на каквито и да е било предмети от района Крокум е забранено. Все още се водят проучвания. Често, дори върху малки камъни, има издълбани рисунки. Върху самите скали, има концентрични кръгове с рисунки. До сега са открити 44 000 - от различни епохи. Повечето са патинирани от времето и трудно се различават. Открити са изображения на ловни сцени, животни и надписи на тълмудически език( изчезнала древна семитска писменост). Една от формите, открити на това място е ритуално кандило със седем гнезда за светилници.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16