Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В планината Крокум са струпани светилища на различни религии и епохи

Снимка: личен архив

Според преданията на Игнажден започват родилните мъки на Богородица.

В най-краткият ден на годината, слънчевите лъчи са полегати и попадат във вътрешността на малка пещера в планината Крокум насред пустинята Негев, близо до границата със Синай. Създават поразителен оптичен ефект на оранжева фосфоресцираща светлина напомняща пламъци. Пред пещерата има няколко храста, които изглеждат горящи. От далеч светлината изглежда като сияние на скалите.

„Спомняте ли си библейската история, как избягалия от египетския дворец Моисей, отива в пустинята, където се жени за местно момиче. Баща й го изпраща да пасе овце. Там, насред „нищото“, той твърди, че е срещнал Бог, който му говори гръмовно. Висшата сила, за да докаже своите възможности, запалва храст. Когато Моисей се приближава, открива, че храстът е непокътнат от пламъци. От уплаха, бъдещият водач на народа, изпуска гегата си, която се превръща в змия, но когато я взима в ръце, тя си е обикновена гега. Тогава Бог му дава инструкции да поведе евреите за Бягството от Египет и заселването в Обетованата земя", каза за БНР Офир Кац, докторант в научно- изследователската станция в Мъртво море. 

За тази библейска легенда си спомням, когато гледам явлението, което се случва само в най-късите дни на годината в 12 часа по обед на това място. Планината Крокум е ниска- 800 м и е в местност, където често се стреля през границата. Сигурно затова сравнително късно, явлението е описано в научната литература. Авторът е Игал Гранот, преподавател по екология във филиала в кибуца Сде Бокер на университета на пустинята Негев. Бедуините също са знаели за явлението, защото и в техни легенди, то съществува. Освен това, са открити поне 1200 археологически обекта в околността. Дълго историците не са знаели каква е причината за такова струпване на светилища на различни религии и епохи точно на това място. Смята се, че едно от тях е мемориал в чест на Моисей. Около останки от древна постройка има 12 празни саркофага.

Моето тълкувание на природното явление е в планинарските кристали и камъни с високо съдържание на силикон, с които е „обрасла“ вътрешността на пещерата. Те отразяват слънчевите лъчи, които само по това време на година успяват да проникнат през ниския й вход. На тях се дължи и необикновената акустика. Дори произнесена шепнешком дума, проечава над околните баири.

Наоколо има побити камъни, напомнящи роговата покривка върху гърба на динозавър. Изнасянето на каквито и да е било предмети от района Крокум е забранено. Все още се водят проучвания. Често, дори върху малки камъни, има издълбани рисунки. Върху самите скали, има концентрични кръгове с рисунки. До сега са открити 44 000 - от различни епохи. Повечето са патинирани от времето и трудно се различават. Открити са изображения на ловни сцени, животни и надписи на тълмудически език( изчезнала древна семитска писменост). Една от формите, открити на това място е ритуално кандило със седем гнезда за светилници.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16