От 1 юни догодина повече хора ще попаднат в системата за социално подпомагане, ще се повишат и размерите на месечните помощи. Те вече ще се изчисляват като 25 процента от Линията на бедност а през 2024 та като 30 на сто от прага, който ежегодно се актуализира. От десетилетия , като база за достъп и за определяне на размерите на помощите се ползва Гарантирания минимален доход, който ще остане в историята. Какви са приетите преди дни от Народното събрание промените в Закона за социалното подпомагане?
От социалното министерство изчисляват, че през 2024 година над 115 хиляди ще са хората, които ще получават месечни помощи, сега те са 63 хиляди а освен това, заради обвързването с линията на бедност, която догодина е 504 лева, се повишават и изплащаните средства. Заместник-министър Надя Клисурска посочи пред БНР:
"Ако през 2022 г. едно лице над 65 г. живее само и границата за достъп е била 115,5 лв., то след 1 юни тази граница ще бъде 176,4 лв., съответно и това ще бъде размерът на месечната помощ, ако лицето няма доход. Друг пример – ако едно лице с трайно намалена работоспособност – 70 и над 70 на сто от границата за достъп през 2022 г., сумата е била 103,5 лв., то след влизане на закона в сила вече границата за достъп ще бъде 157,5 лв. и съответно размерът на получаваната помощ. Така че, ако сравним 103 към 157 лв. ще видим това значително увеличение, като през 2024 г. помощите ще бъдат още по-високи с оглед увеличената линия на бедност за следващата година и съответно увеличения процент към линията на бедност не по-малко от 30%".
Приемането на промените в Закона за социалното подпомагане беше наложително и защото е заложено като условия по втория транш, който страната ни ще поиска по Планът за възстановяване и защото България получаваше редовни критики, че няма адекватни инструменти за подпомагане. До юни ще се приемат и промените в подзаконовата нормативна база, предвиден е по-облекчен достъп и по щадящи рестрикции спрямо хора временно лишени от помощи.
Цялото интервю за предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса, сочи анализ на природозащитната организация WWF. През последните 15 г. в България са изгорели над 1 млн. дка. От 2010 г. до сега у нас са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1 млн. и 100 хил. дка територия, сочи най-новия анализ на WWF. Само през 2024 г. са избухнали..
Горски пожар наложи блокирането на около 2000 души в домовете им в Тарагона. Огънят е изпепелил над 2300 хектара. Опасността пожарът да достигне до населени места предизвика ограниченията, наложени от властите. Жителите на няколко града в провинция Тарагона, област Каталуния, бяха призовани да не излизат от домовете си, да затворят..
Участниците в последното сбиване в столичния квартал "Стрелбище" от снощи не са от групичките на "локалите", поясни началникът на Четвърто РПУ в София комисар Кристиан Тонев. Първоначално са били задържани 14 лица, в последствие в ареста е останал само един. Конфликтът е бил предизвикан от пострадалия, обясни още комисар Тонев...
Полицията във Великотърновска област задържа четирима извършители на домашно насилие. Единият от насилниците е посегнал и на полицай. В Свищов 19-годишен младеж вчера е пребил майка си. В Горна Оряховица 24-годишен мъж е тормозил в социалния комплекс жена си и детето си, които са били настанени там като мярка на защита от домашно..
Войната на Русия срещу Украйна ще приключи само ако президентът Путин е мъртъв или се оттегли, заяви бившият министър на отбраната на Украйна Олексий Резников в интервю за "Таймс". Описвайки военната кампания за подчиняване на Украйна като "лична мания" за Путин, Резников отбелязва, че конфликтът ще продължи под една или друга форма, докато..
Дългосрочното оцеляване на правителството е свързано с доказването на ползите от еврото пред гражданите. Това заяви пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър, бивш евродепутат, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Пътят към еврото "Да покажат, че България може да..
Здравната инспекция във Велико Търново установи фекално замърсяване на питейната вода в детската градина в село Козаревец, община Лясковец. Проверката на здравните власти върху качеството на питейната вода е установила към края на миналия месец, че от чешмите в детската градина в село Козаревец тече вода с недопустимите коли форми. Това е..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната. Това обясни пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от групата "Обнови Европа". На..