Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бесарабска българка от Одеса: Не се чувствам тук като чужда, на всяка крачка срещам добри хора

Бежанци в центъра в Спортна зала-Варна
Снимка: Радио Варна

"Пристигнахме на 5 март с двете деца – на 3 години и на 7. Във Варна станаха на 4 и на 8, пораснаха."

Това казва Ирина Петкова - бесарабска българка от Одеса.

Тя е пристигнала у нас в началото на войната със сестра си, която също е с две деца.

"Също е тук, работи, тя е фармацевт. Аз работя в интеграционен център за украински деца, които започнаха да учат в български училища и имат нужда от помощ с домашните. Нашата цел е да им помогнем да се интегрират в българското общество. Да се чувстват като у дома. Да се развиват."

Децата говорят много добре, когато са в детската градина, в училище, споделя наблюденията си Ирина.

"Под наем живеем. Още от първия ден, с пристигането местните ни помогнаха. Много добри хора ни посрещнаха, на всяка наша стъпка срещах хубави хора", разказва още тя за престоя им в България.

В момента положението в Одеса е доста тежко и заради спокойствието на децата тук е по-хубаво, допълва бесарабската българка.

"Няма сигурност за нищо – ще има ли ток, топлина няма. Хората се страхуват за децата си."

С всеки изминал ден Ирина си мисли все повече, че войната ще продължи дълго и ще останат тук, но не искат да се чувстват като бежанци.

"Аз не се чувствам тук като чужда, но като бесарабска българка знам езика. От хората, които познавам, искат да работят, да продължат нормалния си живот, да развиват децата и себе си. Без работа и без интеграция това не е възможно."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07

Българското политическо меню

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..

публикувано на 01.12.24 в 22:49

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35