Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9-годишната Александра от Чирпан е първият турист в крепостта Царевец

"400 000 туристи са посетили музейните обекти във В. Търново през 2022 г."

Около 400 хиляди туристи са посетили музейните обекти във Велико Търново през миналата година, а крепостта Царевец си остава най-предпочитаното място за културно-исторически туризъм. 

Резултатите са по-добри от предходната година, но все още не може да бъде достигната предпандемичната 2019 година, коментира за БНР Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей в старопрестолния град. Финансирането, последиците от инфлацията и опазването на културно-историческото наследство са предизвикателствата пред туризма в историческата и духовната ни столица.

Крепостите Царевец и Трапезица, хълмът Света гора, Самоводската чаршия, средновековните църкви, десетките музеи са туристическата емблема на Велико Търново. Какво забелязват туристите: 

"Запазването на българското в този град просто е прекрасно и зарежда много положително. Много ми харесва красотата, хората, разбира се, градът е много хубав. Най-много ми харесва Царевец. Градът разцъфва. Намирам го още по-обаятелен. Туризмът се е развил, постоянно чувам чужда реч по улиците. Аз съм от Тимишоара, Румъния, за първи път съм в Търново, фантастично е. Харесвам музеите, атмосферата, пърженият шаран е много вкусен тук. Много ми харесва Велико Търново, даже ми е един от най-любимите градове, просто е несравним. Самите сгради, както са останали от миналото предпоставят естетиката на самия град. Няма друг такъв град, нищо не му трябва". 

И както е писал Левски в едно писмо през 1871 година до еленския революционер Иван Кършовски: "Кажи ти, байо, моите и аз твоите кривици, па да се поправим и заедно да вървим, ако ще бъдем хора“, така и великотърновци днес споделят за правиците и кривиците в местния туризъм, който е основно перо в икономиката на историческата и духовната ни столица

"Туристи има от най-различни държави, маркетинг му липсва. Инфраструктура, да се почистят неподдържаните сгради. Да е достъпно за туристите, защото е страшно е неудобно с кола, проблем с паркингите. Да спрат движението на автомобили в старинната част. Пешеходна зона ще бъде прекрасно". 


За 15-а година беше спазена традицията и на 1 януари тържествено беше посрещнат първият турист в крепостта Царевец във Велико Търново. Той е и първи турист за музеен обект в България, защото на Нова година архитектурно-музейният резерват е единственият работещ музеен обект в страната. Десетки туристи си купиха билети за посещение на Царевец, но първа беше 9-годишната Александра Шопова от Чирпан: 

"Дойдохме с моето семейство на гости на леля. Царевец е бил столица на България, това е второто българско царство. Имам да направя голям проект за Царевец", разказа момичето. "Ето затова ще ви придружи екскурзовод, ще има и средновековен войн, който ще ви прави компания докато влезете", отговори директорът на музея в старата столица.  

Първият турист за годината беше посрещнат от директора на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов, който подари луксозно издание на "История славянобългарска", копие на първия пътеводител на Търново и сувенири.  

Около 400 хиляди са били туристите в музейни обекти за миналата година в старопрестолния град, което с близо 100 000 по-малко от годината преди пандемията, поясни Иван Църов и допълни: 

"Отчитаме голям процент увеличение, но все още не достигаме това, което беше през 2019 година, може би сме на 90 % от броя на посещенията. Тази негативна разлика идва от намалението на чуждестранните групи, но се увеличиха българските. Предизвикателствата са, че трябва да поддържаме достигнатото високо ниво, но има много неизвестни – с инфлацията, финансирането, ниското заплащане на музейните специалисти. През последните две-три години загубих пет човека, които напуснаха и отидоха в образованието, тъй като там заплащането е по-високо". 

Във Велико Търново всеки камък е история, а основният проблем е опазването на културно-историческото наследство, посочи още музейният директор: 

"Опазването на Царевец е по-скоро един естествен ерозионен процес, който засяга дори реставрациите през 50-е до 80-е години. Непрекъснато работим и в тази насока. Общината връща част от средствата, които ние изкарваме от входни и други такси, и с тях правим някакви ремонти. Друг проблем е археологическите проучвания на хълма Трапезица. Те вървят много успешно, с много големи темпове, но там изостава консервацията. За сега се извършва само полева консервация на това, което е открито през последните 7-8 години. През Средновековието основно се е строяло на кал и всяка една зима нещата стават по-зле и по-зле. Надяваме се, че все пак като резервати с национално значение, и държавата ще окаже някаква помощ, защото само да се разчита на общината, просто е немислимо". 


снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мирослав Боршош: Близо 200 проверки са направени по летните ни курорти за месец

Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния комплекс "Слънчев бряг". Министър Боршош уточни: "Искаме да пресечем..

публикувано на 02.07.25 в 14:16
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Мерки за изключването на България от "сивия списък" за пране на пари

Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..

публикувано на 02.07.25 в 14:10
Пенка Георгиева

Пенка Георгиева: Има пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но няма здравни политики

Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..

публикувано на 02.07.25 в 13:46
Министърът на културата Мариан Бачев.

Близо 2 млн. лв. за археологически проучвания

Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..

публикувано на 02.07.25 в 13:42

Част от Радомир е без вода заради ремонти

Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..

публикувано на 02.07.25 в 13:39
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Трябва да вкараме в ред публичните си финанси, няма значение в лев или в евро

Трябва да вкараме в ред публичните си финанси! Дали в лев, или в евро - в каква валута оперираме няма никакво значение относно това как управляваме публичните си финанси. За това призова пред БНР Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, като посочи, че " българските публични финанси са заложник на разходните политики..

публикувано на 02.07.25 в 13:24

СО може да загуби 9,5 млн. лева европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

Столичната община е напът да загуби 9,5 млн. лева европейско финансиране за ремонта на Театър "София". Реконструкцията започна в мандата на предишната администрация и е още в начален етап, показа проверка на "Спаси София".  Председателят на "Спаси София" Борис Бонев посочи, че срокът за изпълнение на този проект е бил 16 месеца, като към..

публикувано на 02.07.25 в 13:20