Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическата поезия е ритъмът на всяка клетка - от космическата до тази в мен и в теб, казва поетът Атанасов

Георги Атанасов: В отрицанието се съдържа разумното развитие

Поетът и белетрист Георги Атанасов за всеобщата хармония и за онова в нас и извън нас

Георги Атанасов

"Дървото, тревата, водата за мен не са символи в поезията. За мен те са част от живота ми. Защото те съществуват на Земята, както аз съществувам - равноправно и свободно. И всеки от нас има мисия, за която работи или трябва да работи", каза в "Нощен Хоризонт" поетът и белетрист Георги Атанасов, специален гост на нощното предаване на програма "Хоризонт".

"Твърдението за крайна истина е в невероятно противоречие с общоприетото "всичко тече, всичко се променя".
А според мен всичко е такова, каквото е, променя се само въображението ни за него.
Натрупвайки знание, развиваме само разумното си отношение към очевидното и по този начин виждаме през него зад него. Дори когато правим откритие, голямо или малко, то трябва да знаем, че никое откритие не е крайната истина. Защото то изживява поне три етапа - на утвърждаване, на определящо положение в общественото мислене и на неговото отрицание. И най-често в отрицанието се съдържа разумното развитие", убеден е Атанасов
"Обичам класическата поезия, защото в нея е ритъмът на всяка клетка - от космическата до тази в мен, в теб..."
Георги Атанасов
Новата книга на поета се казва "Преди пътя", тя е продължение на книгата "Отвъд пътя", която е издадена преди две години.
За новата книга поетът казва, че и това издание като първото, е малка като брой страници книга, но е тежка. За да не се натоварва читателят, но и да има какво да му каже.
"Много е важно да направиш неща, които не са правени. Да направиш нов тип поезия. А заглавието е "Отвъд пътя" цели да обясни на читателите, че това, което виждаме за себе си, не е такова, каквото го мислим, че виждаме много малка част, защото сме затворени във сетивата си и виждаме много малко от същността, а и не си задаваме по-често въпроса - Кои сме ние.

"Преди пътя" е появата на разум на земята, във Вселената. Там говоря за Съвършения разум .
Но първо да поясня, че всичко, което се чете е плод на въображението, въображението е за мен е много важно нещо, без него нищо ново няма да бъде създадено, трябва да гледаме зад очевидното, там седи Истината, но и тя е много кратка...
Съвършеният разум е идеята за ритъм и повторяемост. Това е според в основата на цялата разумна организация във Вселена и в нашето тяло, и във всяка клетка в нашето тяло...
Съвършеният разум е на върха, а ние, хорато, сме тези, които го поставят там, високо над нас. Защото ни обединява в стремежа ни да строим себе си, което означава и него самия. Това е представата ми за съвършения разум и връзката на човека с него", разказа още поетът и блетрист Георги Атанасов.

По думите му смисълът на живота е труда, изграждането, работата, изграждането на жизнената среда. Защото животът на тялото е крайно, но човекът е разум и тяло и този разум продължава и другаде, и в друго тяло...
"Любовта е важна, и човеколюбието, популярността е също важна, нали затова и сега съм тук, но тя е важна заради разумното говерене, което създава увереността на разумния човек. Защото ние бродим с ракети и станции из космоса, но не търсим там мъх, чехълчета и амеби, а търсим разум подобен на нашия. Това според  мен не е правилно.
Трябва да търсим, да намерим и разберем основната идея на съществуването - идеята за ритъм и повторяемост на събитията - космическа система, звезда, планета, човешки живот. Всичко това са събития, защото имат начало и край. И само разумът, човешкият, планетарният, съвършеният - са вечни и непрекъснато развиващи се", убеден е поетът и писател, който вярва, че няма лоши хора, но най-опасни са алчните хора за всичко...

Според Георги Атанасов "спасителят не стига пръв върха и снимки не му правят, но той е божествен и обхождащ световете в този неблагодарен човешки свят, защо той реди изкачването в стих по-висок от небесата, пише нежният поет.
Още по темата в звуковия файл.

Георги Атанасов е български поет и белетрист. Роден е през 1951 година край Дунава в град Лом. Завършил е Висше военно артилерийско училище в град Шумен и редакционно-издателско дело във Факултета по журналистика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работел е като журналист и редактор, завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство.

Автор е на 15 издадени книги – десет поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война. Негоди стихове са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на националната награда за поезия „В полите на Витоша“.

Член е борда (управителен съвет) и секретар на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, на Съюза на българските писатели и съучредител на Литературен кръг „Смисъл“. Създател и почетен председател на Сдружение „Форум Демокрит“ за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Три от книгите на Георги Атанасов са издадени с подкрепата на проекта „За буквите“ на живеещия във Филаделфия, САЩ, българин Ангел Колев и благодарение на него те намериха читателите си и зад океана на американския континент.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13