В Регионалната библиотека в Ловеч снощи бе представен библиографски указател „Ловеч и Ловчанско“. Повод за това е 160 -тата годишнина от рождението на патрона на библиотеката проф. Беньо Цонев, който е основоположник на съвременното езикознание.
Указателят е издаден с финансовата подкрепа на Министерството на културата, обясни директорът на Ловешката библиотека Юлияна Цанева.
„Той е един естествен завършек на процес, който започна през април 2020 година, когато изградихме хранилище за т.нар. стар фонд, който съдържа книги от 19 век до 1944 година. Следващата стъпка беше дигитализацията на „Ловеч и Ловчанско“, защото това е най-ценното издание, което носи информация за нашия град. Надявам се до две години да приключи и работата ни върху електронен каталог“.
Библиографският указател е ценен с това, че съдържа 4 показалеца, които да дават възможност за многоаспектно търсене, посочи тя.
„Започва е една статия, написана от проф. Ширков и посветена на Беньо Цонев“.
Цонев е учредител на Научния комитет по събирането на материали и издаването на енциклопедичния сборник „Ловеч и Ловчанско“, разказа Светлана Петрова, завеждаща отдел „Краезнание“ в Ловешката библиотека.
„В махалата го наричали Беньо Граматика. Винаги побеждавал в игрите и състезанията“.
На 15 години става писар в руската администрация. Учи в Петропавловското духовно училище. Там се среща с епископ Климент – Васил Друмев, който открива в него бъдещия учен. Образованието си Цонев продължава в университети във Виена и Лайпциг. След завръщането си в България става учител, а след това и преподавател в новооткрития Софийски университет.
„Там чете лекции по Диалектология и История на българския език. 5 години е декан и 1 година е ректор на Университета. Той е от пионерите, които полагат основите на българската наука. До края на живота си се занимава с правопис и правоговор“.
Най-известният труд на проф. Цонев е „История на българския език“.
„Той е радетел за чистотата на родния език. Нарича го „верен страж народен“. Прави проучвания на много свои съвременници - Кирил Христов, Иван Вазов, Алеко Константинов. Цонев е пръв редактор и издател на пътеписа „до Чикаго и назад“.
От 1990 година Ловешката регионална библиотека носи неговото име.
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.