Мащабна експозиция в Националната галерия в София е посветена на 50-годишнината от смъртта на един от най-известните български художници Жорж Папазов. Изложбата може да се види до 19 март и включва 60 живописни творби и 23 рисунки, подредени в седем зали.
Това е първата сериозна ретроспектива на Жорж Папазов в България след експозицията от фонда на музея "Пти-Пале" в Женева през 1988 г. в София. Произведенията, включени в проекта "Жорж Папазов - Осветителят", са от Националната галерия в София, Художествената галерия в Ямбол, която носи неговото име, Асоциацията на приятелите на музея "Пти-Пале" в Женева, Швейцария и Националния музей за модерно изкуство в Загреб, Хърватия. Повечето от тях се показват за първи път у нас.
Кураторът Мария Василев казва, че показаното не изчерпва цялото творчество на Жорж Папазов, но включва всеки период, тема и сюжет, по които той е работил.
Пътят на момчето от Ямбол, стигнало до Париж, чиито творби са в едни от най-големите световни музеи и частни колекции, може да се проследи в тази изложба. Жорж (с рождено име Георги) Папазов е роден през 1894 г. в България и умира през 1972 г. във Ванс, Франция. За 78 години той извървява дълъг път от родния си град до големите европейски столици. Живее в Прага, Виена, Мюнхен, Берлин и Париж, където се установява през 1924 г.
Експозиционният дизайн на архитектите Кирил Асс и Надя Корбут следва в седем зали на втория етаж в Двореца хронологично и тематично прочита на творчеството на художника в контекста на европейския сюрреализъм.
Посетителите могат да видят някои от най-ранните му рисунки, създадени в Прага или провокирани от срещите му с германските експресионисти в Мюнхен и Берлин. Включени са творби, вдъхновени от българската фолклорна традиция.
Централно място в изложбата заемат портретът на майката на художника и картини, посветени на приятеля му Андре Дерен. Има и портрет на Жорж Папазов от Дерен. Един от акцентите в експозицията е версията на Папазов от 1957 г. на картината на Анри Русо "Спяща циганка" от 1897 г. Тя е съпътствана от разработваните по това време серии "Циркови кучета" и "Гладиатори".
В книжарниците на Двореца и Квадрат 500 ще се продава и преведената автобиография "Жорж Папазов. По стъпките на художника", издадена в Париж през 1971 г.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
снимки, предоставени от Националната галерия
Пейзаж от Дордон, 1931, маслени бои върху платно
Любов на плажа, 1929 – 1933, маслени бои, платно върху картон
Пратеници, 1935, маслени бои върху платно
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..