Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Гаргова: Изкуственият интелект не е абсолютно безгрешен, не е крайна инстанция

Силвия Гаргова
Снимка: Добромир Видев

Изследователският институт "Големи данни в полза на интелигентно общество", известен като GATE, представя днес и утре на семинар методи и средства за разпознаване на дезинформация и фалшива информация. За целта те използват изкуствен интелект, трениран с база данни на български език.

Един от треньорите на изкуствен интелект – Силвия Гаргова, работи от няколко години с института GATE.

"Разработваме такава технология, като се опитваме да хващаме дали в един текст има различни маркери, които могат да са маркери на лъжата, или маркери на дезинформацията", обяснява тя пред БНР.

Другото интересно е да се провери дали в медийното ни пространство има текстове, генерирани автоматично от модели, използващи изкуствен интелект, смята Гаргова. По думите ѝ до момента официално няма такива данни.

"За момента се фокусираме предимно върху текстове, не върху видеоизображения. За да обучим един такъв модел, ние трябва да му подадем текст. За целта събираме данни – те могат да бъдат от социални медии, от сайтове. Един човек трябва да ги прегледа и да ги маркира, ако искаме моделът да разпознава дали дадено съдържание е вярно, или невярно. Тоест едно твърдение един журналист или фактчекър го проверява", разказва Силвия Гаргова.

Според Гаргова идеята е с подобни "инструменти" за медийно съдържание да разполагат и обикновените потребители, не само изследователите.

"Да речем, уебприложение, в което може да се проверява текст. Може да бъде добавка към самия браузър."

Треньорът разграничава три вида обучение на ИИ - с "учител", без "учител" и самообучение. Самообучението е по-подходящо при задачи, в които се търси стратегия за нещо, тъй като изкуственият интелект може да изпробва милиони комбинации и да установи коя работи най-добре.

"Начинът, по който моделът учи, е чрез награда и наказание."

Повечето разработки се правят на английски език, отбелязва още Гаргова. Нейният екип е амбициран да разработи продукти, които да могат да работят с български език.

"Такива модели може да се разработват не само в сферата на дезинформацията. Моделите стават все по-добри и по-добре. Моделите, които ние ще правим, не са нещо, което да казва – това е вярна, или невярна информация, а да бъдат в помощ на хората и на журналистите. ИИ не е абсолютно безгрешен. Той може да постигне много висока точност, но не е крайна инстанция."

Изкуственият интелект навлиза все повече в нашето ежедневие. Много хора не осъзнават, че използват продукти, базирани върху изкуствен интелект, обобщава Силвия Гаргова.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49