Много малка част от българите влизат в Интернет през публична мрежа. Това е един от изводите в проучване, проведено от над 7500 специалисти в неправителствени организации от 136 държави. Те изследваха достъпа до Интернет и дигиталните технологии в гражданското общество по света. Фондация „Работилница за граждански инициативи“ е българският представител в това проучване.
След подробен анализ на резултатите организаторите ще представят доклад, илюстриращ проблемите на гражданските организации с достъпа до Интернет и дигиталните технологии.
Това е глобално изследване и е важно да видим къде е България, обясни пред БНР Илиана Николова, която е изпълнителен директор на фандация „Работилница за граждански инициативи“
„За някои от нещата сме много добре, за други-не толкова“.
Тя посочи, че един от зададените въпроси е дали достъпа до Интернет е основно човешко право.
„99% от българските респонденти отговарят с „Да“
Искаме да погледнем от различна перспектива на Интернет в това изследване, посочи още Николова.
„Какво е неговото качество, дали е скъп, какъв е начинът, по който се достъпва. В сравнителен план, България стои добре на фона на останалия свят. По-голяма част от респондентите-около 45% смятат, че в България Интернет е на поносима цена“.
Над 80% от запитаните смятат, че не биха могли да работят, ако нямат достъп до Интернет, каза Николова.
Това изследване може да бъде полезно в различни посоки, обясни тя.
„В България може да покаже какви са нуждите на гражданските организации. Голяма част от тях казват, че е необходимо обучение. Интернет се развива“.
Много малък е процентът на хората, които посочват, че добиват нови знания за глобалната мрежа чрез образователната система, посочи изпълнителният директор на фондация „Работилница за граждански инициативи“.
Проучено е и какъв софтуер могат да използват респондентите.
„Уменията в неправителствените организации се свеждат до използването на най-разпространения софтуер за обработка на текст, който е на Майкрософт. Ексел не е много познат на българските граждани. Ще съсредоточим усилията си в предоставяне на обучения за различните приложения на технологиите“.
В България може да се работи повече и по отношение на безопасността в Интернет, посочи още тя.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Илиана Николова може да чуете в звуковия файл.
За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора. Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия. „Аз мисля, че на първо място..
Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент. Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..
От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..