Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Сашко Попов, Изпълнителна агенция по горите – Благоевград:

Бавно правосъдие прави системните нарушители в горите безнаказани

За всеки случай на посегателство върху горски служители се подават сигнали в прокуратурата и в полицията, но присъдите идват след години

Снимка: Изпълнителната агенция по горите

"По време на редовно дежурство наш екип спира за проверка товарно превозно средство, което е транспортирало дървесина. До превозното средство спира микробус, от което слизат няколко лица и без да са предизвикани по никакъв начин, нападат екипа, започват да ги заплашват първоначално със саморазправа, псувни, след което нанасят удари по единия от служителите…"

Този конкретен случай описа пред БНР инж. Сашко Попов, директор на регионалното управление на Изпълнителната агенция по горите – Благоевград.

Полицията арестува извършителите, касае се за хора, които са системни извършители на нарушения в горите, посочи инж. Попов. Според него през последните години на територията на регионалното управление тези посегателства намаляват.

За всеки един случай на каквото и да е посегателство върху наши служители, са подадени сигнали в прокуратурата и в полицията, увери Сашко Попов, но очерта като проблем бавното правосъдие.

"За съжаление, не че няма развитие по преписките, но много формална е цялата наша правораздавателна система. Докато се стигне до краен резултат, минава доста време, което създава усещане за безнаказаност у тези хора. В крайна сметка има някаква присъда, която се издава на тези лица. Има присъди, в повечето случаи условни и глоби. Присъдите идват след 2-3-4 години, като цяло се губи смисълът от тях."

Да се образуват бързи производства и на този човек да му бъде издадена присъда, призова той в предаването "Преди всички".

Горските служители имат предоставено служебно оръжие, но то се използва само в краен случай, уточни инж. Попов. По думите му освен да се отдръпнат, те "няма какво да направят, когато срещу тях са изправени много повече хора".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06