В централното фоайе там ще се открие документалната изложба "Аз съм Левски", а поводът за експозицията е 150 години от обесването на Апостола.
Експозицията ще продължи по-малко от месец.
Над 100 документа и снимки от българския исторически архив и от отдел "Ориенталски сбирки" на Националната библиотека, свързани с делото на Васил Левски, са включени в изложбата. Сред тях са записки на Апостола и препис от протокола със смъртната му присъда от 15 януари 1873 г. Националната библиотека ще покаже и оригинала на личния бележник на Апостола на свобода, който е със статут на национална реликва и се съхранява в трезора на Българската народна банка, разказа директора на библиотеката доц. Красимира Александрова:
"Акцентът е върху живота и делото на Левски, върху документи, които са свързани с неговия живот. Има много фотографии. Те ще бъдат тематично обособени в няколко табла и съответно част от тях ще бъдат представени във витрини. Акцентът на изложбата в деня на откриването ще бъде тефтерчето на Левски, неговият оригинал. Това е един изключително ценен документ. Той е писан с молив. Хартията е с висока киселинност, тя е много крехка и неустойчива. Затова си позволяваме много рядко да го изнасяме от средата, в която се съхранява най-добре. Правим всичко възможно, за да запазим за поколенията по-дълго тази национална светиня".
Затова и тефтерчето на Левски ще бъде изложено за по-дълго време – в рамките на 4 часа от 11 до 15 часа следобед, макар първоначалният замисъл е то да остане в библиотеката само два часа.
Снимка: Писмо от Васил Левски до Иван Кършовски, 20 юни 1871 г./Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Във фондовете на Българския исторически архив в Националната библиотека се съхраняват по-голямата част от документите, писани от Васил Левски, както и онези, свързани с неговата революционна дейност. Акцент в експозицията са писма с паметни слова на Левски.
Почти всичко, което имаме, вече е показвано в различни темативни направления, а сега сме се постарали да го покажем в по-пълен обхват, посочи доц. Красимира Александрова. В изложбата ще присъства и електронното издание на тефтерчето на Левски, което ще може да бъде разлистено от всеки желаещ.
Изложбата "Аз съм Левски" ще може да се разгледа в централното фоайе на Националната библиотека до 10 март, а след това експозицията ще бъде пътуваща – има интерес от библиотеки в страната, музеи и училища.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..