Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детските травми могат да отключат заболявания след 40 годишна възраст, казва психоложката

Ирена Киркова: Най-големият проблем на двойките вече не е интимността, а общуването

Вече постигаме успехи и с децата от аутистичния спектър, ако детето е посетило рано психолог

Ирена Киркова, психолог от Българска школа по психоанализа
Снимка: Мая Данчева

"Човешката психика няма предел, въпросът е колко процента ние използваме от нашия потенциал и това определя нашия предел. Дали срещаме проблем с огромната информация, която ни "залива", това е индивидуално. Когато човек има нужда от информация, той си я търси, той си намира каналите, от които да я получи.

Има хора, сред които и аз, които усещат, че са претрупани от информация и нямат нужда от повече. В такива случаи ние влизаме в режим на самоизолация, изключвайки електронните средства. Друг е въпросът колко от нас го правят и могат да си го позволят...", разказа в "Нощен Хоризонт" Ирена Киркова, психолог от Българска школа по психоанализа.
ЕПА/БГНЕС
В последните години у нас, както и в западния напреднал свят проблемите на хората се увеличиха, защото животът сам по себе си стана още по-сложен. Забравихме да разказваме проблемите си едни на други, заедно да се надсмиваме над тях и да търсим начини за тяхното решаване. Стана модерно да се ходи на психолог.

Обект на психологията е психиката, нашите чувства, емоции, страхове, взаимоотношения, как субективно отразяваме действителността и до колко адекватно реагираме на дразнители. Основна цел е да се съхрани психиката, за да може да се справя с всички проблеми. Това се опитва да прави и Ирена Киркова.

Ирена Киркова е от Варна, там живее и практикува. Работи с широк спектър от пациенти, включително и с деца.

Ирена Киркова 

За БНР тя разказа ка по-лесно психически да се справяме с проблемите си. Защото животът е твърде сложно и необяснимо нещо. И от наси зависи дали ще погледнем на него сериозно или не толкова сериозно.

За щастие, човешката психика е склонна да забравя проблемите и да се връща с насмешка към тях. Всички ставаме герои, когато решим нашите или нечии чужди проблеми.

Тогава се появяват хумора, фолклора, поговорките, вицовете и всякакви други словесни форми, с които си доказваме едни на други, че можем да преминем всякакви перипети и да излезем победители от всякакви проблеми.

Ирена Киркова е автор на психотерапевтична книга, изпълнена е с хумор -  „Вицове за психолози“.

"Психологията за мен е предизвикателство , но аз го усещам и като призвание. Не ме натоварва, когато клиентът няма проблем, същият като моя. Ако е такъв, който съм имала и съм преодоляла, тогава мога и да предам от личния си опит, и да помогна на човека още повече.

Психологията е такава професия, при която личностното развитие върви "ръка за ръка" с професионалното развитие. Ако това не се спази, рано или късно, вие ще се провалите в професията психолог. Това важи за психолозите, които работят пряко с хора, а не четящите лекции или занимаващи се с изследвания, където няма пряк контакт и няма терапевтично въздейстиве, те са защитени от този риск", сподели още в "Нощен Хоризонт" Ирена Киркова.

По думите на Ирена Киркова психолозите имат може би чувство хумор:
"Защото моята книга им се хареса, което ми говори, че ние не сме се взели съвсем насериозно, величието не е станало устойчива наша личностна характеристика и ние не се считаме за всезнаещи, всеможещи и  последната инстанция на всичко...", каза още тя.

Според психоложката книгата е била и нейна потребност, за да разберат хората, че понякога в шегата, психолозите се опитват да внушат инстината за самите тях. А и вече не само адвокатите, не само лекарите, ще имат вицове за тяхната гилдия, събрани в книга, а и психолозите, допълни авторката.

Ирена Киркова посочи също, че постигат успех и с децата от аутистичния спектър. Много е важно детето да е посетило психолога рано и родителите да са сериозни и готови да работят, да изпълняват всички препоръки.

Тогава може да се изведе детето от аутистичния спектър, каза тя.
"Това са най-големите ни успехи. Но стане ли разликата между хронологична и психична възраст на детето над 4 години, ние не можем да постигнем нищо, колкото и да не си иска", поясни Киркова.
И добави по друга актуална тема - за емоционалните взаимоотношения между двойките:

"Ако допреди време сексът беше "основото табло на проблеми" между двойките, сега това е общуването, отношенията. Заради това те посещават най-често психолозите.

Сякаш телевизорът, телефонът изместиха човешкото общуване. Хората вече не си споделят неща, така както беше преди...Те не са така открити и пред себе си, и пред най-близкия си човек.

Освен, че са все в социалните мрежи, предпочитат да изкарват все другия виновен, не показват чувства и отношение към него, искат да запазят една предства за се биси като за - за вечно силния и вечно правия партньор...

И още - различни заболяванията може да се отключат след 40 годишна възраст, вследствие на  детски травми, ако не сме ги лекували, ако не сме ги преодолели навреме.


Защото докато сме млади, ние не им обръщаме внимание, тогава сме силни и ги подтискаме в някаква степен...

Но след години тези травми все повече се задълбочават, защото и негативният ни опит става все по-голям! Тогава те започват да оказват влияние върху нашето тяло и идват болестите", поясни още за БНР Ирена Киркова.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55