Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тонислав Троев от Шуменския университет отличен от Българската асоциация по информационни технологии

Тонислав Троев
Снимка: Добромир Видев

Тонислав Троев от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски" е отличен в конкурса на Българската асоциация по информационни технологии.

Победителите в конкурса на Българската асоциация по информационни технологии бяха обявени тази седмица.

Тонислав е трети курс в Шуменски университет, но вече работи по професията си. В конкурса на БАЙТ участва с платформа за автоматизирани тестове.

"Това, което прави моята разработка е, че чрез този код ще се симулират множество вариации и ще се провери дали този код работи правилно. Използвайки моята платформа, фирмите ще спестят много време и ще подобрят качеството на платформите, които те тестват. Моята разработка е вече успешно интегрирана в множество проекти", поясни за "Закуска на тревата" Тонислав Троев.

Тонислав не се съмнява, че ще остане в България. Причината е, че според него вече има условия за това. Освен това свири и на пиано, но компютърните технологии са неговата страст. И то програмни езици, теория, алгоритми.

Тонислав може да стана част от програмата на ИНСАЙТ, каза Мартин Вечев.
Именно с идеята да привлича българските таланти, които да останат тук, Мартин Вечев основа преди 10-ита месеца Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. Той е създаден в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски" и два от водещите технологични университети в света - швейцарските Федерален технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана.

Google и DeepMind и Amazon Web Services също влагат финансиране. А наскоро ИНСАЙТ обяви и първите стипендии. Заради тази си дейност БАЙТ отличиха Мартин Вечев със специалната награда на 12-ото издание. 

Миглена Темелкова, директор на  Висшето училище по телекомуникации и пощи

Тази година БАЙТ отбелязаха, че са фокусирали наградените си за училища към онези, които предоставят интердисциплинарните си бакалавърски програми

Висшето училище по телекомуникации и пощи също бе отличено с образователната награда заради програмите, които има.

"Това са интердисциплинарни бакалавърски програми, теле медицина, софтуерно проектиране в медицината, комуникационни системи за организация на въздушния транспорт", каза пред БНР директорът на училището Миглена Темелкова.

Миглена Темелкова посочи още, че имат доста желаещи да учат в интердисциплинарните бакалавърски програми на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Училището успяло да акредитира специалностите. Миглена Темелкова смята, че следващото редовно правителство трябва да улесни регистрацията.


Още по темат в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03