Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тонислав Троев от Шуменския университет отличен от Българската асоциация по информационни технологии

Тонислав Троев
Снимка: Добромир Видев

Тонислав Троев от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски" е отличен в конкурса на Българската асоциация по информационни технологии.

Победителите в конкурса на Българската асоциация по информационни технологии бяха обявени тази седмица.

Тонислав е трети курс в Шуменски университет, но вече работи по професията си. В конкурса на БАЙТ участва с платформа за автоматизирани тестове.

"Това, което прави моята разработка е, че чрез този код ще се симулират множество вариации и ще се провери дали този код работи правилно. Използвайки моята платформа, фирмите ще спестят много време и ще подобрят качеството на платформите, които те тестват. Моята разработка е вече успешно интегрирана в множество проекти", поясни за "Закуска на тревата" Тонислав Троев.

Тонислав не се съмнява, че ще остане в България. Причината е, че според него вече има условия за това. Освен това свири и на пиано, но компютърните технологии са неговата страст. И то програмни езици, теория, алгоритми.

Тонислав може да стана част от програмата на ИНСАЙТ, каза Мартин Вечев.
Именно с идеята да привлича българските таланти, които да останат тук, Мартин Вечев основа преди 10-ита месеца Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. Той е създаден в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски" и два от водещите технологични университети в света - швейцарските Федерален технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана.

Google и DeepMind и Amazon Web Services също влагат финансиране. А наскоро ИНСАЙТ обяви и първите стипендии. Заради тази си дейност БАЙТ отличиха Мартин Вечев със специалната награда на 12-ото издание. 

Миглена Темелкова, директор на  Висшето училище по телекомуникации и пощи

Тази година БАЙТ отбелязаха, че са фокусирали наградените си за училища към онези, които предоставят интердисциплинарните си бакалавърски програми

Висшето училище по телекомуникации и пощи също бе отличено с образователната награда заради програмите, които има.

"Това са интердисциплинарни бакалавърски програми, теле медицина, софтуерно проектиране в медицината, комуникационни системи за организация на въздушния транспорт", каза пред БНР директорът на училището Миглена Темелкова.

Миглена Темелкова посочи още, че имат доста желаещи да учат в интердисциплинарните бакалавърски програми на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Училището успяло да акредитира специалностите. Миглена Темелкова смята, че следващото редовно правителство трябва да улесни регистрацията.


Още по темат в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49