Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 непоказвани рисунки на Любен Зидаров в изложбата "Отсечки"

16
Снимка: Филип Зидаров

Изложбата "Отсечки" в столичната галерия "Интро" ще представи 20 непоказвани рисунки на Любен Зидаров. Те са рисувани в период от повече от половин век. 

Експозицията включва последния автопортрет на художника, един от най-новите му акварели и оригиналния колажен проект за плакат на ретроспективната изложба в Националната художествена академия от миналата година за удостояването на Зидаров с почетното звание "Доктор хонорис кауза". 

В предаването "Хоризонт до обед" изкуствоведът Филип Зидаров, син на художника: 

"Рисунката е стойностна категория на изящното изкуство, у нас има леко неглижиране към нея. Но тя е най-близката част от душата на художника, тя се създава с чувство и с по-малко задачи. От 50-те години насам баща ми не беше правил самостоятелна изложба - рисунка и за него беше предизвикателство, което той възприе с радост. Една част от рисунките са репродуцирани в албум, който може да служи и като каталог". 


Любен Зидаров (1923-2023 г.) завършва живопис при проф. Илия Петров през 1948 г., но още като ученик рисува многобройни илюстрации и комикси за различни вестници и списания. През 1950 – 1970 г. рисува за детските издания вестник "Септемврийче" и списание "Славейче", главен художник е на издателство "Народна младеж" (1967 – 1970). Сред значимите му илюстрации са на "Приказки на Шехеразада", "Български народни приказки", "Островът на съкровищата" на Робърт Луис Стивънсън, "Подир сенките на облаците“ на Пейо Яворов, "Морското вълче" на Майн Рид, "Том Сойер" на Марк Твен, "Приказки" на Ханс Кристиан Андерсен, "Приказки от цял свят" на Николай Райнов. За творчеството си Любен Зидаров е удостоен с държавното звание Народен художник. Носител е на различни награди. Удостоен е с голямата награда на Столична община за цялостно творчество и специален принос в областта на културата. Носител е на отличието "Златен век“" на Министерство на културата, а миналата година беше удостоен със званието "Доктор хонорис кауза" на Националната художествена академия. 

През януари 2024 година на Шипка 6 ще бъде открита изложба за 100-годишнината на Любен Зидаров, "която ще покаже в голям размах обема на неговото творчество в различните му фази и измерения - рисунка, графика, илюстрация, акварел". 

Интервюто на Спас Крайнин с Филип Зидаров в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковия файл.

 Снимки: Ани Петрова
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24