Родината за българите и свободата за всички – разговор за цената на свободата в навечерието на 3 март с писателя емигрант проф. Иван Бързаков – психолог, поет, родолюбец.
"Виждах свободата – светещият залив на Триест ми даде сили да доплувам до брега", така разказва за своето бягство преди 46 години от родината и от тоталитаризма известният интелектуалец. За него свободата е абсолютна необходимост.
На 10 септември 1976 г. успява да стигне до Триест, Италия, преплувайки 11 км в Адриатическо море. След пребиваване в емиграционните лагери за бежанци, на 31 март 1977 г. реемигрира в САЩ. В периода 1977 – 1978 г. продължава следването си в New York City University, а през 1985 г. защитава в САЩ двоен докторат по теория на образованието и психология.
България не беше само тоталитарна държава. Много неща имаме сега, не е само това, че можем свободно да пътуваме. Спомнете си, че ние не можехме един виц срещу Тодор Живоков да кажем. Трябваше да шепнеш...
За мен е патриот, който не си дава сметка, че е патриот. Най-големият патриот за мен е Христо Ботев", разказа в "Нощен Хориознт" проф. Иван Бързаков.
На 3 март честваме Националния празник на Република България и отбелязваме 145 години от Освобождението на страната ни. За отдаване почит пред подвига на българските опълченци, дали живота си за свободата на България, българските общини организират традиционно издигане на националния флаг и ритуал по полагане на венци и цветя. Заедно с това, на много места в страната са предвидени и чествания с празнични програми и събития.
Ocвoбoждeниeтo ce чecтвa за пръв път във Beлиĸo Tъpнoвo нa 19 фeвpyapи (3 мapт н. c.) 1879 г. B cтapaтa ни cтoлицa митpoпoлит Aнтим І, тoгaвa пpeдceдaтeл нa Учpeдитeлнoтo нapoднo cъбpaниe, oтcлyжвa пaниxидa в цъpĸвaтa „Cв. Бoгopoдицa“ в пpиcъcтвиeтo нa дeпyтaти и гpaждaни. Дeнят нa Ocвoбoждeниeтo нa Бългapия oт ocмaнcĸo влaдичecтвo e oбявeн зa нaциoнaлeн пpaзниĸ нa Бългapия през 1991 г.(/бел.ред.)
През 1978 г. Бързаков, заедно с група психолози, основава и ръководи в Сан Франциско Международен институт за нови методи в образованието. През 1980 – 1982 г. създава системата OptimaLearning за максимално възприятие и развиване на мисълта. Номиниран е за наградата Grawemeyer за изключителни постижения в образованието със световно значение. През 2004 г. проф. Бързаков създава и уникален метод за бързо и дълбочинно проникване в изобразителното изкуство – AOLIA (Accelerated OptimaLearning In Art). Между 2004 и 2009 г. обучава с този метод отделни групи и индивиди в най-известните музеи в света. Автор е на книги с поезия и есеистика, като най-значима е трилогията: „Яростно в скръбта” (изд. „В. Станилов“, С., 2009, второ е-издание – LiterNet, 2010 и трето преработено издание, изд. Сиела, С., 2014), „В съня над пропастта“ (изд.„Сиела“, 2011, 2015) и „Лумнали огньове“ (изд. „Сиела“, С., 2013), която прави ярко впечатление в световната литературна общ-ност и става повод вече десет поредни години Иван Бързаков да бъде номиниран за Нобелова награда за литература.
През 2020 г. започва да публикува на страниците на сп. „Картини с думи и багри“ серия есета-анализи на известни живописни творби. Познат е на нашите читатели и с поезията и прозата си.
Още по темата в звуковия файл.
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...