Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 сигнала за щети от кафява мечка в Смолянско от началото на годината

Топлата зима е един от факторите за зачестилите инциденти с мечки в Родопите

Снимка: wwf.bg

10 сигнала за щети от кафява мечка е проверила Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян от началото на тази година. При 7 от случаите са установени щети върху селскостопанско имущество (селскостопански животни).

За недопускане на нападения от мечки над селскостопанско имущество РИОСВ – Смолян отново призовава стопаните да засилят превантивните мерки по опазване на животни и пчелини. Пашата трябва да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства. 

Първите за 2023 година щети от мечки са регистрирани още през месец януари. През този период на годината, нападенията на мечки над селскостопански животни се дължат на липсата на хранителна база и загуба на тегло на екземплярите през зимните месеци.

Директорът на Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян Екатерина Гаджева каза: "Това е прецедент като брой сигнали за началото на годината. Голяма част от сигналите са за районите на Триград и Смилян".

По думите й за собствениците, за които е установено, че наистина се касае за щета от мечка, е подготвено и изпратено до МОСВ предложение за обезщетение.

Няколко са основните причини за ранните щетите, нанесени от мечки, обясни д-р Владимир Тодоров от Института по биоразнообразие и екосистеми и изследвания при Българска академия на науките

"Първата причина е топлото време. Зимата беше къса, снежната покривка беше за малко, дори в Родопите - това е факторът за мечките, за да могат да заспят зимен сън. Когато те не заспят навреме, съответно падне сняг, започват да търсят относително достъпни източници на храна. Другата много важна причина е точно поради същата тази предишно изложена - топлото време - голяма част от животновъдите не са сваляли животните си по оборите, а са оставени на паша в планината, което е достъпна храна за мечката".

Подхранването на дивеча от горските служители по начина, по който се прави, не е полезна мярка за мечката, смята експертът. Според него това дори може да има обратния ефект

"Ако мечката свикне, че човекът е източник на храна, лесно може да се доближи до човешки местообитания и да продължава да прави щети. Мярката е доста противоречива. Ловците масово подхранват относително близо до населените места. Тази мярка не е задължително полезна и препоръчителна. Падне ли дълбок сняг и хората не могат да се качат и да подхранват, това води до привикване на мечката и тя започва да си търси храната".

Експертът припомни основните правила за поведение на човека при евентуална среща с мечка:

"Най-ефективното нещо е да се вдига шум, ако сте в гората. Ако се случи в рамките на населено място, полезните ходове са да се държите колкото се може спокойно, да не бягате в никакъв случай и да се оттегляте бавно от животното. Мечката е миролюбиво животно, което не държи да наранява човек. Просто търсейки си храна, може да попадне на такъв. Ако има достатъчно дистанция и има накъде да избяга мечката, шансът да се случи злополука е много малък."

Противоречиви са данните за броя на мечките, тъй като в България се извършва два вида преброявания, уточни още д-р Владимир Тодоров.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16