Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Измененията в Закона за медиацията са революционни"

Съдия Ивайло Младенов: Чрез медиацията спорът се превръща в диалог

Медиационната процедура ще подпомогне по-рационалното, по-естествено, по-бързо и по-евтино разрешаване на спора, поясни юристът

Снимка: Ани Петрова

Измененията в Закона за медиацията са революционни за концепцията на българското гражданско-процесуално право.

Това каза пред БНР съдията от Върховния касационен съд Ивайло Младенов.

Той обясни, че съществуващото досега задължение на съда да прикани страните към спогодба не е имало "никакъв ефект върху процесуалното поведение на страните".

С тези изменения за пръв път се оказва реална институционална подкрепа, насочена към стимулиране на страните за доброволно решение на спора, посочи Ивайло Младенов.

По думите му дори най-прецизното съдебно решение не е толкова добро, колкото една съдебна спогодба или споразумение, което страните са постигнали по предмета на спора.  

За пръв път се въвежда институт за подкрепа, включително чрез ангажирани публични средства за заплащане на медиаторите, за постигане на спогодба, подчерта съдия Младенов.

Медиацията би имала и благоприятния страничен ефект на разтоварване на съда, допълни той.

"Целта е да възстановим диалога между страните и да ги накараме да погледнат на спора като на диалог. Между страните се появява една ледена стена от неразбиране, недоверие, враждебност и това им пречи нормално да комуникират помежду си. Този диалог между тях ще възстанови медиацията, по един напълно професионален начин. Това ще им помогне по-рационално, по-естествено, по-бързо и по-евтино да решат възникналия помежду им спор."

Снимка: Pixabay

Младенов е убеден в полезността на медиацията. В редица случаи тя би могла да доведе дори до по-справедлив резултат, защото съдът решава според доказаните по процесуален ред факти, а житейската ситуация може да е различна.

"Невинаги страните могат да докажат с надлежни доказателства онова, което действително се е случило между тях."

Не бива да се драматизира предварително прилагането на медиацията, смята съдия Ивайло Младенов.

Ако страните преценят, че не могат да уредят отношенията си чрез медиация, делото ще продължи своя ход. Медиационната процедура е така замислена, че не пречи на хода на процеса, тя се вмества между заседанията, заяви юристът.

Предвижда се медиацията да трае максимум три часа.

Промените в закона влизат в сила от средата на следващата година.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01