Това каза в интервю за БНР художникът Николай Маринов. Днес в център за себепознание "Орфей" той открива изложбата си "Сънят на Орфей".
Художникът е родом от Гоце Делчев, живее на брега на Места, "която мести коритото си" и с това разрушава представите му за брегове, "много близо до Родопите, където е царството на този митологичен герой".
"Той носи знания в себе си и е духовен водач. Неговите мистерии, начинът, по който опива всичката жива твар наоколо, може да се нарече мълчанието на гората. Неговата лира е безценна", отбеляза художникът за образа на Орфей като вдъхновител.
Маринов описа картините си като свързани с царството на Орфей – Родопите.
"Има няколко красиви пейзажа от този ландшафт. Може да се усети миризмата на окосена трева. Има магични неща."
Художникът превръща капаците на стари ракли в картини, прави още икони от точила.
"На едно бунище видях една захвърлена ракла, която е имала дълъг живот. Емблемата ѝ беше "Истанбул", с много интересен обков. Лека-полека си направих колекция от различни капаци. Получи се нещо много интересно. Върху старите точила – икони. Събуждаш някакво минало и му даваш възможност да живее в настоящето", сподели той в предаването "Преди всички".
Върху развитието на Николай Маринов силно влияние е оказало познанството му със Зафир Кънчев - събирач на традиционни тъкани от Неврокопския край, когото нарича "легендарна, уникална личност".
"Още сънувам тавана им с черги, козяци, колани, нагръдници, шаяци и им чувам гласовете, но тях не ги виждам."
Художникът се самоопределя като космополитна личност.
"Навсякъде се чувствам артист."
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Снимки: Личен архив/Николай Маринов
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...