Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските позиции за предоговаряне на ПВУ за въглищата отслабват, смята председателят на Института за енергиен мениджмънт

Славчо Нейков: Предложението на ЕК за повече регулиран пазар при кризи е облечено с мантията на повече ВЕИ

Стъпката противоречи на това, което до момента се прокламираше от Брюксел, но все пак е демонстрация на някакъв реализъм, смята експертът

Славчо Нейков
Снимка: БГНЕС

Преди дни Европейската комисия направи реформи в областта на използването на възобновяеми енергийни източници в бита и даде възможност държавите членки да могат да защитят уязвимите потребители с просрочени задължения от изключване на тока. При кризи ще бъде възможно малки и средни предприятия и домакинства да ползват ток по регулирани цени, а не по цените на свободния пазар.

Предложението може да се възприеме до известна степен и като учудващо. Фактически то е свързано с връщане на страните членки на регулирания пазар все повече и повечепо отношение на бита и на малките и средни предприятия, коментира пред БНР Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт.

Според Нейков стъпката противоречи "на това, което до момента се прокламираше от Брюксел, но от друга страна все пак е демонстрация на някакъв реализъм".

"Практически това предложение на ЕК формално е облечено с мантията на повече ВЕИ, на по-голяма гъвкавост."

На практика нещата ще опрат в много голяма степен до национално ниво, където ще е практическото приложение. Общата рамка задава само общи правила. Ще чакаме парламент, поясни Нейков.

Тази тема ще е една от първите за новия парламент, посочи той.

Относно актуализирането на Плана за възстановяване и устойчивост Славчо Нейков заяви, че нещата са се усложнили в областта на предоговарянето на въглищата.

На фона на последното решение на Съда на ЕС за "Марица Изток 2" българските позиции за предоговаряне на ПВУ в това направление отслабват, подчерта Нейков.

"Цялата концепция за това последно предложение на ЕК за  преразглеждане на пазара на електроенергия върви към поощряване все повече и повече на енергията от ВЕИ. В този контекст темата за въглищата в рамките на процеса на декарбонизиране на икономиката стои вече по коренно различен начин и за България. Всичките тези прогнози, които бяха правени, всичките обещания за работа на централите до 2038-а и т.н. вече изглеждат по коренно различен начин и трябва да бъдат преоценени."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55