Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арменската писателка Нарине Абгарян за красивата страна на живота и за войната

С приключването на една война, проблемите тепърва започват, казва авторката на "Три ябълки паднаха от небето“

2
Нарине Абгарян
Снимка: Личен архив

Нарине Абгарян – едно красиво име, което читателите у нас познават много добре.

Арменската писателка, която сравняват с Маркес, е определяна от вестник Гардиън като „един от най-ярките писатели в Европа“.

Родена е в малкото градче Берд, в Армения – където често се развиват сюжетите й. Човешките истории, които Нарине разказва са топли, с дъх на кайсиеви дни и спомен от детството. Понякога показват тихата човешка болка. Но винаги са пълни с обич.

Книги от Нарине са  - "Три ябълки паднаха от небето“, „Манюня“, „Симон“, „Да живееш нататък“… Само част от творбите й преведени на 14 езика.

"Последните 30 години не се чувствам много добре, предвид войната, която води моята страна Армения. Да, аз съм вече по-опитна в тази посока. И когато сега се замисля, какво преживяват украинците, руснаците, които са напуснали страните си, си мисля, какво да им кажа - как трябва да се държат в тази ситуцаия...

Струва ми се, че най-голямата грешка е, да забраняваме да се радваме. Защото каквото и да се случва, ние трябва да продължим да живеем", каза за „Понеделник вечер" по БНР Нарине Абгарян, специален гост в рубриката - "Отблизо и далеч".

"Родени сме на земята, за да оправдаем нашия живот. Най-голямата заслуга пред смъртта е да продължим да живеем и да обичаме", каза още писателката за БНР.

Писателката, която е смятала, че нова война няма да има, но ето, че пак се случва, споделя още тя.

По думите й, с приключването на една война, проблемите тепърва започват, така ще и в Украйна, които ще имат нужда от всичко, каза още Нарине Абгарян.

"Армения сега се опитва да смени своя политически курс, да се приближи повече до Европа и сме благодарни на Европа, които изпратиха свои наблюдатели в Армения и затова в момента избягваме нов конфликт", поясни още писателката.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46