Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крум Зарков: България има още какво да подобри, за да бъдат гарантирани ценности като свободата на словото

Крум Костадинов Зарков

Защита на журналистите от институционален, политически и корпоративен натиск, независимо управление и финансиране на обществените медии, както и поименно публикуване имената на собствениците и дяловото им участие - това предвижда новият Европейски законодателен акт за свободата на медиите. Регламентът беше обсъден на организирана от Съюза на българските журналисти дискусия. Служебният министър на правосъдието Крум Зарков подчерта, че една от трите препоръки за България в доклада за върховенството на закона е за медиите.

"Свободата не се декретира, тя е въпрос на усещане  и смелост за защитата й. Такъв регламент, покриващ толкова големи материи, досега не е приеман на европейско ниво. Той ще покрива въпроси за медийната свобода, собствеността и концентрацията на пазара. Заслужава си да участваме в това усилие. България има още много какво да подобри, така че да бъдат гарантирани основополагащите ценности, като свободата на словото и на медиите". 

По отношение на този регламент водещата институция е Министерството на културата, обясни още той. 

"Друг свързан акт е Директивата срещу т.нар. дела-шамари, по които Министерството на правосъдието е водеща институция. Тя трябва да бъде приета през юни от Съвета на министрите на ЕС и да тръгне към ЕП".

Аксения Бонева от Министерството на културата, която представлява България в работна група към Съвета на ЕС, посочи, че има 4 основни елемента, от които този европейски акт е  съставен. 

"Насърчаване на трансграничната дейност, инвестиции в медийните услуги и хармонизиране. Необходимо е да имаме единен общ пазар на европейските медийни услуги, както и увеличаване на регулаторното сътрудничество. Цели се сближаване и улеснение на предоставянето на качествени медийни услуги и на прозрачно и справедливо разпределение на икономическите ресурси във вътрешния пазар. Разпределението на държавната реклама е тема, която също ще бъде обсъдена". 

Светлана Божилова, която е преподавател във ФЖМК на СУ посочи, че най-важното е, че във фокуса на този регламент е професионалната колегия. 

"За първи път има дефиниция за редактор. Това поставя на ново равнище правата и отговорностите на журналистите".

Снежана Тодорова- председател на УС на СБЖ, припомни, че от години организацията внася на вниманието на парламентарните комисии по култура и медии своите предложения за законови промени за защита правата на журналистите и свободата на медиите.

Крум Зарков отбеляза, че ние, като страна имаме целият интерес на света да влезем в дискусията сега, а не после да се вайкаме и да се правим на неразбрани. 


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биршен Ибрямова

Биршен Ибрямова: С това няма да се приключи, до изборите има още 20 дни

Ще продължа моята гладна стачка до освобождаването на съпруга ми. Ще го правя до тогава, докато ми стигат физическите сили. Това заяви пред БНР съпругата на независимия депутат Джейхан Ибрямов – Биршен. Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му. От становището, с което председателят на парламента Рая..

публикувано на 04.10.24 в 10:01

Арести при спецоперация на полицията в Горна Оряховица

Полицията в Горна Оряховица задържа четирима души за кражби при специализирана полицейска операция тази сутрин срещу конвенционалната престъпност и срещу купуването на гласове за изборите. Започна и така нареченото "профилактиране" на криминалния контингент, за който на предишни избори е имало сигнали за изборна търговия. Кварталите..

публикувано на 04.10.24 в 09:58
Българският културно - информационен център в Босилеград

Годишнина от откриването на Културно-информационния център в Босилеград

Годишнината от откриването на Културно-информационния център на сънародниците ни в Западните покрайнини ще бъде отбелязана в Босилеград. По този повод е подготвен музикално-поетичен спектакъл "С България в сърцето“, който ще се състои от 18 часа местно време в салона на центъра. Ще гостува група от София и СГО и Кюстендил. През далечната..

публикувано на 04.10.24 в 09:57
Доц. Аделин Иванов

Доц. Аделин Иванов за деформациите на краката от неудобните обувки

Есента е времето, когато сменяме обувките, за да се предпазим от студа и дъжда. Много често в името на модата и красотата правим и компромис с това, което носим на краката си.  Неудобните и неподходящи за нас обувки могат да причинят не само временно неудобство, а и сериозни деформации в областта на ходилото.  За кокалчетата на краката..

публикувано на 04.10.24 в 09:47
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
(18 август 1983 г.) Хеликоптер МИ-8 дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53