От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Над 100 000 души в Кипър - с 40 000 повече от миналата година, ще получат извънредни коледни помощи, реши правителството. Празничният пакет струва на държавата над 20 млн. евро. Правителството разшири списъка за коледните бонуси, като включи в него пет нови категории нуждаещи се и увеличи по този начин броя на получателите им с 40 000 души...
Опозицията в Южна Корея обяви, че планира на 7 декември, събота, да подложи на гласуване процедурата по сваляне от власт на президента Юн Сук-йол. Във вторник той въведе военно положение, а няколко часа по-късно отмени мярката под натиска на депутатите и протестиращи граждани. Прокуратурата в Сеул започна разследване срещу президента Юн..
Прави се залесяване на трудни скалисти терени с космат дъб под Конявския балкан, казаха от Горско стопанство Кюстендил. Така се възстановява месторастенето на този вид, застъпен отпреди десетилетия, обясниха лесовъди. Залесяването е в района на селата Горна Гращица и Таваличево под Конявската планина. По проекта са доставени 15 хиляди фиданки,..
С два гласа против Висшият съдебен съвет потвърди, че изслушването на единствения кандидат за главен прокурор - настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, ще е на 16 януари догодина. Против бяха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и Олга Керелска, които още при откриването на процедурата за избор на главен прокурор..
Децата със специални образователни потребности са изключителни таланти, само трябва да се намерят точните хора, които да ги провокират, за да отключат искрицата и да се изявят. Това са направили със своите 33 специални деца в Средното училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица. Със слънчевите деца се занимават ресурсни учители, преподаватели..
Цялата британска армия ще бъде унищожена между 6 месеца и една година, ако участва в голяма война, заяви заместник-министър на отбраната в реч на конференция на Кралския институт на обединените въоръжени сили, съобщи Скай нюз. Ал Карнс, който е министър, отговарящ за резервистите и самият той е офицер от запаса, заяви, че руските сили в..
"Туризмът в ерата на климатичните промени: предизвикателства и иновации" е темата на втората кипърска конференция по тези проблеми, която се провежда днес в Никозия. В нея участват експерти от Кипър и чужбина, представители на държавни организации, научната общност и туристическата индустрия. Изменението на климата е най-значимото ново..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..