От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Почти сигурно Франсоа Байру ще е премиер на Франция. След завръщането на Макрон от посещение в Саудитска Арабия се очаква среща на двамата, коментира Тони Николов в интервю пред БНР. "Байру е стар парламентарен лъв от времето на Ширак, 2 – 3 пъти е бил министър на образованието. Плодовит писател, баща на 5 деца и католик. Беше министър..
Бизнесът настоява да бъде удължено действието на програмата за компенсиране на разходите за електроенергия и през следващата година. В писмо до Министерския съвет и до министрите на финансите и на енергетиката, от работодателските организации посочват, че само благодарение на въпросния механизъм е предотвратено масово спиране на производства, тъй..
С тържествено събрание в аулата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" беше поставено началото на честванията за студентския празник на академичната общност в старопрестолния ни град. Софтуерният инженер Дария Иванова е на-добрият студент и получи академичната награда от 5 хил. евро. Академичната общност беше благословена..
Единственият изход за председател на НС към момента е Силви Кирилов. Това заяви пред БНР политологът Калоян Велчев. За десети път Народното събрание не успя да избере председател. До балотаж стигнаха Силви Кирилов от партия "Има такъв народ" и доц. Наталия Киселова, издигната от "БСП-Обединена левица". Първото заседание на 51-ото..
БСП избра зависимостите пред държавността. Така съпредседателят на ДПС и депутат от АПС Джевдет Чакъров коментира проваления десети опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание: Балотаж между Наталия Киселова и Силви Кирилов за председател на НС И десетият опит не се увенча с успех: Няма избран председател на НС "Всеобщо е..
ПП-ДБ не са получили от БСП уверение, че ще подпишат декларацията им за санитарен кордон около Делян Пеевски и затова не са подкрепили доц. Наталия Киселова в зала. Това обясни депутатът Ивайло Мирчев: Наталия Киселова: Трябват ни съвместни усилия в НС и те да бъдат над 121 гласа "Днес в ПП-ДБ имахме среща с колегите от БСП. Искаха да подкрепим..
Не е препоръчително бебетата да имат достъп до екрани на телефони, телевизори и други електронни устройства. За малки деца е добре престоят пред тях да е до един час, а за по-големите деца – до два часа извън учебната дейност и другите образователни занимания. Това предвижда приет от Съвета за електронни медии (СЕМ) проект на Насоки за..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще..
Бившият заместник-директор на Агенцията по храните Ангел Мавровски упрекна настоящото ръководство на агенцията в хаотични действия, с които може да..