От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Официалното откриване на зимния сезон в Пампорово по традиция ще бъде на ски център "Студенец" в присъствието на министъра на туризма Евтим Милошев, представители на Областната администрация и от общините Смолян и Чепеларе, на чийто територии е разположен курорта Пампорово. Новият зимен сезон 2024/2025 г започва с промоционална цена на..
Издателство "Оксфорд" избра ‘Brain rot’ за дума на 2024 година. В превод думата означава "мозъчно гниене" и набра популярност като термин, обозначаващ ефекта от пренасищането на мозъка с нискокачествено онлайн съдържание. Каспър Гратуол, председател на езиковедския отдел в издателството, отбелязва, че честото на употребата й е скочила с 230% за..
Сирийски бунтовнически сили са само на 20 км от Дамаск, съобщи Франс прес, позовавайки се на информация на ислямистите и на наблюдатели на място. Това става след като ислямистите са откъснали южната провинция Дараа от контрола на правителството, съобщиха наблюдател на войната и бунтовници. Бунтовниците в Сирия са на подстъпите на град..
Здравното министерство се отказва да закупи лебедка за първия ни медицински хеликоптер. Причината е, че фирмата-производител "Леонардо" не може да достави такава незабавно, а осигуряването чрез поръчка би отнело най-малко половин година. Това означава дооборудване на машината чак след доставката на втория и третия хеликоптер, които ще имат..
Една друга България е възможна, написа председателят на 51-вото Народно събрание Наталия Киселова в личния си профил във Фейсбук и благодари за подкрепата и поздравленията със стих на поета Никола Вапцаров. На 7 декември си спомняме за Вапцаров и неговата "вяра"!, пише Киселова и продължава: "Може би искате да я сразите моята вяра във дните..
Средногодишната инфлация ще достигне 2,6 % тази година и ще се забави до 2,4 на сто догодина, показва Есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите. Според нея икономиката ще отбележи ръст от 2.2% през 2024, който ще се повиши съответно до 2,8 и 3 на сто през следващите две години. Финансовото министерство прогнозира..
На територията на София започна първата обработки със смеси срещу заледяване. Първо са обезопасени улиците в районите "Овча купел", "Витоша" и "Панчарево". Снегопочистващите фирми са извършили разпръскване на смеси срещу заледяване по улици и булеварди, по които се движи градския транспорт и основни пътни артерии в районите, както и..
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..
" Ударът върху парламентарната демокрация вече е нанесен ". Това мнение изказа пред БНР политологът проф. Тодор Галунов, след избора на доц. Наталия..
Ако на 12 декември, когато ще се проведе среща на вътрешните министри на Европейския съюз, бъдем поканени да се присъединим и със сухопътните си..