От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
В Гърция се извършват масови проверки по бензиностанциите за качеството и произхода на продаваното гориво. Открити са много нарушения. При сигнали от клиенти или на случаен принцип се вземат проби от горивото, продавано на бензиностанциите в цялата страна, съобщават от Съюза на потребителите. Досега властите установиха много случаи на разреден..
Изборът на Наталия Киселова е опит на Делян Пеевски да инсталира троянски кон в Народното събрание. Това заяви пред БНР депутатът от ИТН Станислав Балабанов и добави: "Партията, която представлява г-жа Киселова (БСП-Обединена левица - б.р.), отдавна не е независима, а напротив - превърнала се е на практика в акционерно дружество, където има..
Решението за предоставяне на убежище на бившия президент Сирия Башар Асад и на неговото семейство би могло да бъде взето само от Владимир Путин. Това заяви днес пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, който не коментира самия факт дали убежище действително е предоставено, предаде ТАСС*. "Разбира се, подобни решения без..
Председателят на партия "Възраждане“ Костадин Костадинов е изпратил писмо до независимия кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску, в което изразява подкрепата си към него. В писмото на Костадинов се казва още, че случващото се в Румъния е убийство на демокрацията. Според лидера на "Възраждане" в съседната ни държава се отваря врата към..
Това, което предстои, ако няма политическа алтернатива, са тежки проблеми с реда, това цялото ще избухне - като предлагаш едно и също, защото да се разхождаш по главите на хората, не е вярна посока. Такава прогноза направи Антон Кутев, пиар в служебния кабинет "Стефан Янев", бивш депутат от БСП, сега съветник на президента, в интервю пред..
Вдовицата на саудитския журналист Джамал Хашоги призова британския премиер Киър Стармър, който е на посещение в Саудитска Арабия, да повдигне въпроса за убийството на съпруга ѝ на срещата му с престолонаследника Мохамед бин Салман. Ханан Елатр Хашоги заяви, че е задължение на Обединеното кралство да повдигне случая на съпруга ѝ, който беше..
Бюджетът на Здравната каса за следващата година запазва политиките, провеждани през тази година. Така управителят на НЗОК Станимир Михайлов аргументира липсата на повече средства за профилактика, за сметка на тези за болнична помощ в одобрения от Надзорния съвет проект на бюджет. В проектобюджета за догодина са заложени 1,3 млрд...
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..