Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЗОК с предложение да се закупува всичко, изписано в една рецепта или тя въобще да не се изпълнява

Става въпрос за лекарствени продукти, които са с доплащане

Снимка: БГНЕС

От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него. 

През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му,  преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента. 

„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не  е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“

Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.

„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“

От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение. 

„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“

В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.  

Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция. 

„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“

Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.  

От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конференция на тема "Туризмът в ерата на климатичните промени" в Никозия

"Туризмът в ерата на климатичните промени: предизвикателства и иновации" е темата на втората кипърска конференция по тези проблеми, която се провежда днес в Никозия. В нея участват експерти от Кипър и чужбина, представители на държавни организации, научната общност и туристическата индустрия. Изменението на климата е най-значимото ново..

публикувано на 05.12.24 в 09:09
Матю Милър

Вашингтон призова Букурещ да разследва потенциална руска кибернамеса в изборите

Преди втория тур на президентските избори в Румъния в неделя, говорителят на Държавния департамент на Съединените щати Матю Милър призова за разследване на предполагаема руска кибернамеса с цел да се повлияе на вота, предаде ДПА. Коментарът беше по повод доклад на румънското Министерство на отбраната, който показва "руска намеса във..

публикувано на 05.12.24 в 09:00

Пламен Абровски за чумата: БАБХ да влезе във фермата, а МВР – да въведе ред

На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски - юрист, бивш председател на Комисията по земеделие в Народното събрание, относно проблема с чумата по овцете и недоволството на фермерите. Според него за да може да бъде решен проблемът, БАБХ..

публикувано на 05.12.24 в 08:55

След обявената отмяна на водния режим: В Плевен назрява напрежение

В Плевен назрява напрежение след обявената отмяна на водния режим. В последните дни, ВИК отново спира водоподаването и обяви аварии, и ремонти. Извънредно кметът д-р Валентин Христов свиква пресконференция по темата в общината. Стотици сигнали до общината са подадени от плевенчани, които смятат, че режима не е преустановен и се чувстват..

публикувано на 05.12.24 в 08:52
Садик Хан

Кметът на Лондон предупреди британските политици "да не правят мили очи" на Тръмп

Кметът на Лондон Садик Хан предупреди политиците в Обединеното кралство "да не правят мили очи на Доналд Тръмп и да го ласкаят", когато той отново влезе в Белия дом. В интервю за "Файненшъл таймс" Садик Хан каза, че "специалните отношения" между САЩ и Обединеното кралство трябва да позволят на британските политици да се държат като..

публикувано на 05.12.24 в 08:45

Калин Джорджеску поставя под съмнение ефективността на еврофондовете

Фаворитът за президент на Румъния постави под съмнение ефективността на европейските фондове за развитието на страната. "Няма ли и други инвеститори?" запита Калин Джорджеску. В интервю за агенция Ройтерс той посочи, че ангажиментът към НАТО поне 2 процента от брутния вътрешен продукт да бъдат вложени за отбрана е далеч от приоритетите му...

публикувано на 05.12.24 в 08:30
НАИМ - БАН

Учени от РСМ с лекции в НАИМ - БАН

Учени от Република Северна Македония ще гостуват в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Визитата им започва днес и ще продължи до 9 декември, съобщава БТА. Днес в сградата на музея ще се проведе откриващата лекция на проф. д-р Драги Митревски на тема "Пеонските общности и тяхната култура". На 6..

публикувано на 05.12.24 в 08:27