От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Лондон вече не е един от петте най-богати градове в света, след като загуби по-голям процент милионери, отколкото където и да било, с изключение на Москва, пише "Таймс". Годишен доклад за световното богатство показва, че столицата на Обединеното кралство е загубила 11 300 милионери в долари през последната година, включително 18 с над 100..
Правителството на Обединеното кралство обмисля национализирането на концерна "Бритиш стийл", тъй като сред министрите нарастват опасенията, че доменните пещи на компанията в Скънторп може да останат без суровини до дни, съобщи Би Би Си. Министърът на финансите Рейчъл Рийвс се опита да увери работниците в завода в графство Линкълншър, че..
Семейства с ниски доходи в Кипър могат да се включат в правителствената програма за жилища на достъпни наеми. Днес се отваря платформата за подаване на заявления от потенциални наематели по плана "Реновиране - наем", обявиха от Вътрешното министерство.: Кандидат-наемателите ще могат да се възползват от новия план, ако отговарят на..
Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..
Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни. В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..
Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..
Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..