От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Британският премиер Киър Стармър приветства падането на Башар ал Асад, като каза, че сирийците „са търпели неговия брутален режим прекалено дълго време“. Новината за падането на сирийския режим завари Киър Стармър в Обединените арабски емирства, в рамките на неговото посещение в страни от Персийския залив. Британският премиер заяви, че неговото..
Американски бомбардировачи са нанесли масирани удари в Централна Сирия през последните часове, съобщиха от Пентагона. Поразени са били 75 цели на групировката "Ислямска държава", поясниха от Централното командване на въоръжените сили на САЩ (СЕНТКОМ). "Няма да позволим на "Ислямска държава" да се възползва от настоящата ситуация в Сирия", обявиха..
В болницата в Монтана преглеждат безплатно за туберкулоза - от утре стартира седмица на отворените врати "Прегледай се за туберкулоза". От утре, 9 декември, до петък, 13 декември, от 13:00 до 16:00 часа, всеки желаещ ще може да се прегледа безплатно за туберкулоза в Отделението по пневмология и фтизиатрия на областната болница в Монтана. През..
Паметник на загиналите във войните беше открит в кюстендилското село Горна Гращица. Композицията беше осветена от Негово Преосвещенство Велбъждският епископ Исаак – втори викарий на Българския патриарх и Софийския митрополит Даниил и архиерейски наместник на Кюстендилската духовна околия. На откриването дойдоха кметът на Община Кюстендил Огнян..
Бившият президент на Сирия Башар Асад вече се намира с членовете на своето семейство в руската столица Москва, като е получил от Русия убежище, съобщи руската държавна агенция ТАСС, като се позова на Кремъл. Информацията бе разпространена и от агенция Ройтерс. В Сирия празнуват свалянето на Башар Асад (обобщение) Башар Асад - човекът, който..
В област Ловеч се у величава броят на работещите чужденци от трети държави (извън ЕС), както и на заетите в предприятията в региона непълнолетни. Най-много са работещите от трети страни в областта от Узбекистан, Непал, Индия и Киргизстан. Те са наети в различни икономически дейности като хотелиерство, ресторантьорство, производство на облекло,..
Недостигът на кадри е най-сериозният проблем в електроиндустрията през тази година. Това отчитат от Българската асоциация на електротехниката и електрониката. "Глад" има както за работници със средно специално образование, така и за електроинженери, специалисти по фотоволтаични и вятърни мощности, системи за съхранение на енергия. Негативната..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..