От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Кюстендилският зелник, по-конкретно - правен от майсторки в близкото с. Жабокрът, вече в вписан в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система "Живи човешки съкровища – България“ – 2024". Удостоверението и грамотата на читалището "Светлина"-Жабокрът, което всяка година прави ненадминат..
Започна срещата на френския президент Еманюел Макрон с новоизбрания държавен глава на САЩ Доналд Тръмп, към която вече се присъедини и президентът на Украйна Володимир Зеленски. Радев: От самото начало твърдя, че няма военно решение на конфликта в Украйна По-рано Тръмп заяви, че светът е "малко луд", докато се срещаше с президента Еманюел..
Израелската армия съобщи, че нейни военнослужещи помагат на мироопазващите сили на ООН в контролираната от Сирия част на Голанските възвишения да отблъснат нападение, извършено "от въоръжени лица". "Преди малко беше извършено нападение от въоръжени лица срещу пост на ООН в района на Хадер в Сирия", се казва в изявление на армията, като се има..
Присъствието на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп в Париж на церемонията за откриване на възстановената катедрала "Нотр Дам" е важен знак към Европа. Това коментира президентът Румен Радев, който също ще присъства на събитието във френската столица. "Очаквам, че по най-бързия начин, след като той сформира своята администрация, ще..
Хиляди протестиращи излязоха и тази вечер в грузинската столица Тбилиси за десетия ден на митинги, предизвикани от решението на правителството да прекрати преговорите за присъединяване към ЕС. Проевропейски настроените протестиращи тръгнаха с клаксони и свирки от Държавния университет в Тбилиси към парламента, като блокираха една от основните..
Бунтовниците в Сирия твърдят, че са започнали да обграждат Дамаск и са само на 10 километра от столицата, след като днес са успели да завземат близки градове. От сирийското Министерство на отбраната отрекоха категорично появилата се по-рано информация, че армията е напуснала позициите си в близост до Дамаск. Междувременно се съобщава, че..
В навечерието на коледните и новогодишни празници Община Хисаря организира благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти, за подпомагане на семейства в нужда. "Коледата е възможна" е мотото на инициативата. Призивът за добротворство е към всички, желаещи да дарят пакети с продукти , за да бъдат раздадени на хора в нужда...
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
" Ударът върху парламентарната демокрация вече е нанесен ". Това мнение изказа пред БНР политологът проф. Тодор Галунов, след избора на доц. Наталия..