От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет за следващата година и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г., която представлява мотивите към законопроекта. В проекта се залага дефицит от 3 на сто и увеличаване на държавния дълг през следващите 4 години. Финансовият министър:..
Министерството на вътрешните работи на Австрия официално обяви, че вдига ветото върху присъединяването на България и на Румъния към Шенгенското пространство за свободно придвижване. Агенция "Ройтерс" цитира изявление на австрийския вътрешен министър Герхард Карнер, който казва, че Австрия ще направи следващата стъпка на съвета "Правосъдие и вътрешни..
Втори случай на маймунска шарка е регистриран у нас през миналата седмица, съобщиха от столичната Регионална здравна инспекция. Заразеният е на 37 години, поставен е под карантина вкъщи, в добро състояние и при леко протичане на заболяването. Мъжът е пътувал в чужбина преди 3 седмици, но няма сигурни данни, че се е заразил там, уточниха от..
Френският президент Еманюел Макрон продължава консултациите с политическите сили за нов премиер, след като правителството на Мишел Барние беше свалено с исторически вот на недоверие. Френският парламент гласува вот на недоверие на правителството на Барние Барние подаде оставката си, на ход е Макрон Еманюел Макрон свиква утре консултативна..
След като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на депутата от ПП-ДБ и съпредседател на ПП Кирил Петков заради арестите на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиара на ГЕРБ Севделина Арнаудова, Петков обяви в социалните мрежи, че ще се откаже от имунитета си веднага. Сарафов поиска..
Украинският президент Володимир Зеленски даде да се разбере, че би подкрепил прекратяване с дипломация на руската война срещу страната му. И допусна разполагане на военни от европейски членки на НАТО в Украйна като гаранция за сигурност. Зеленски прие днес в Киев лидера на германския Християндемократически съюз Фридрих Мерц, който е фаворит за поста..
На книжния пазар излиза книгата "Лили" за примата на родната естрада Лили Иванова и историята на българската естрада. Автор е журналистът Георги Тошев, който в интервю пред БНР разказа, че творбата е писана дълги години и няколко пъти е спирал. "Това е дълъг труд, започвах и се отказвах във времето, но заради издателите и редактора Веселина..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..