Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЗОК с предложение да се закупува всичко, изписано в една рецепта или тя въобще да не се изпълнява

Става въпрос за лекарствени продукти, които са с доплащане

Снимка: БГНЕС

От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него. 

През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му,  преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента. 

„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не  е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“

Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.

„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“

От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение. 

„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“

В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.  

Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция. 

„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“

Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.  

От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилен граничен контрол в Нидерландия

Нидерландия започва от днес засилен граничен контрол, както обяви на 11 ноември, предаде БТА. Допълнителните гранични проверки са част от обещанието на новото дясно правителство за борба срещу трафика на хора, незаконната имиграция и трансграничната престъпност, съобщават нидерландските медии. По-рано Германия въведе граничен контрол, а Франция..

публикувано на 09.12.24 в 09:30
Привърженик на Алианса за обединение на румънците пали свещи по време на бдение, организирано пред затворена избирателна секция в Букурещ, 8 декември 2024 г.

"Поправителният" президентски вот в Румъния - февруари или март. Процедурата стартира отначало

"Между 2-ри и 6-и декември страшно много фактори оказаха влияние за решението на конституционния съд. Едното са разсекретените документи от службите – там пише чудовищни неща, за изключително масирана кибератака, неправомерно влияние в социалните врежи. Румънското разследване стига дори до България . Говори се за ферми за ботове, в които..

публикувано на 09.12.24 в 09:04
Импровизиран мемориал с цветя пред нападнатата синагога в Мелбърн.

Нова полицейска част ще се бори с антисемитизма в Австралия

В Австралия започва да действа полицейска част, която ще се бори с антисемитизма, съобщи днес премиерът на страната Антъни Албанезе. Съобщението идва дни след палеж на синагога в Мелбърн, предаде АФП. "Антисемитизмът е мащабна заплаха и е във възход", каза Албанезе. Новата част ще се съсредоточи върху заплахи, насилие и омраза към..

публикувано на 09.12.24 в 09:03

Започва изплащането на декемврийските пенсии чрез пощенските станции

От днес до 20 декември ще се изплащат пенсиите чрез пощенските станции.  Преводите на сумите за пенсионерите, които получават парите си по банков път, се извършват днес. Съгласно текстовете в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, пощенските станции изплащат пенсиите и добавките към тях в периода от 7-о до 20-о число на месеца, за който..

публикувано на 09.12.24 в 08:31
Евелина Славчева

Церемония по встъпване в длъжност на новоизбрания председател на БАН

В Българската академия на науките ще се състои церемония по встъпването в длъжност на новия председател на БАН - член-кореспондент Евелина Славчева. Тя беше избрана на поста в конкуренция с единствения друг кандидат - микробиологът акад. Христо Найденски.  Славчева е първата жена-председател на БАН в 155-годишната история на институцията...

публикувано на 09.12.24 в 08:25
Оля Ал-Ахмед

Оля Ал-Ахмед: Случващото се в Сирия е руско-американска игра. Всяка война е сделка

"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач. "Това, което стана в Сирия тези дни, след толкова дълго затишие – изглеждаше, че сирийската армия пада като в анимационен филм ", посочи тя.  3 милиона сирийци са в Турция, поне част от тях трябва..

публикувано на 09.12.24 в 08:09

Русия и Украйна с условия за примирие след призива на Тръмп за прекратяване на огъня

Русия и Украйна посочиха условията си за примирие часове, след като избраният за президент на Съединените щати Доналд Тръмп призова за "незабавно" прекратяване на огъня. Тръмп: Тази война, Русия - Украйна, е най-глупавото нещо и никога не биваше да бъде допускана Говорителят Дмитрий Песков заяви, че условията на Кремъл остават..

публикувано на 09.12.24 в 08:00