От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че националистът Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентския вот на 24-ти ноември, е получил подкрепа от чужда държава, като подчерта, че става въпрос за атака срещу националната сигурност. Клаус Йоханис направи това изявление след днешното решение на Конституционния съд, който..
БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%. Според гуверньора Димитър Радев мярката, която се обсъжда за справяне с недостига в хазната догодина, ще "оскъпи кредита". Централният банкер предупреди, че банковият сектор е единственият стабилен в България, а подобна мярка ще "отнеме от финансовата стабилност на страната"...
Грейна елхата в Перник. Светлинките на празнично украсеното коледно дърво запалиха зам.-кметът Стефан Кръстев, Дядо Коледа и част от присъстващите на празника деца. Тази година дядо Коледа изненада перничани, пристигайки с файтон. Сред гостите на празника бяха любими приказни герои и герои от "Лешникотрошачката". Нека коледните светлини..
Цените на жилищата в Обединеното кралство се повишиха с най-бързия си месечен темп за годината през ноември, като се очакват допълнителни увеличения през следващата година, съобщи Би Би Си. Би Би Си се позовава на информация от Halifax - най-големия ипотечен кредитор в Обединеното кралство, част от Lloyds Banking. Съобщено бе, че..
ВиК – Смолян проверява сигнал за появила се пяна, която тече от чешми в с. Елховец, община Рудозем. Проблемът с питейната вода в квартал на с. Елховец е от около една седмица, според Евгени Устов от селото. По думите му от чешмите тече обилна пяна, съпроводена с мирис на някакъв препарат. Жители на Елховец са подали сигнал на тел. 112 и..
Не само да се създава съдържание в социалните мрежи, а и да се прави по правилен начин. Имаш 2 секунди да привлечеш внимание, а това не е свързано централния мозък, а с гръбначния. Така Йоан Запрянов, журналист, коментира "мозъчно гниене" в интервю пред БНР, както въздействието и ролята на социалните мрежи в обществото и политиката...
Мъж и две деца загинаха на място при катастрофа на пътя София – Варна, в района на ловешкото село Сопот. Движението в участък на инцидента е ограничено, използва се обходен маршрут през село Сопот. Катастрофата е станала около 17.30 ч. след сблъсък между три леки автомобила. Загиналият мъж и двете деца са пътували в единия от ударилите..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора,..
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..