От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
51-вият Софийски международен панаир на книгата се открива днес в Националния дворец на културата, съобщиха организаторите от Асоциация "Българска книга". Там до 15 декември повече от 160 издателства ще предлагат заглавия, които могат да се превърнат в най-радостните подаръци за предстоящите празници в края на годината. Откриването ще е в..
Община-Рила нае денонощен снегорин, който ще почиства зимата междуселищните пътища и трасето до Кирилова поляна, казаха от администрацията. Есента имаше разногласия с монасите от Рилския манастир по състоянието на пътя до Кирилова поляна, до който, на около 2 километра, е и гробът на св. Иван Рилски. Снегоринът е разположен на изхода на града..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е от днес на работно посещение в Съединените щати, информират от пресцентъра на прокуратурата. Визитата е до 14 декември по покана на Федералното бюро за разследване, уточняват от пресслужбата и подчертават, че поканата е израз на ангажираността и дългогодишното сътрудничество на..
Съвпаднаха интересите на много силни държави около Сирия, включително на САЩ през Турция, и се разпадна държавата . Този прочит на събитията прави режисьорът и продуцент Нидал Алгафари. По думите му, за динамичния развой на събитията в Сирия са допринесли интересите на Турция, Израел, Ливан, на петролните държави. Много се надяваха, но..
Новата ситуация в Сирия и Близкия изток, регионалната сигурност и Кипърският въпрос са сред ключовите теми по време на посещението на премиера на Великобритания Киър Стармър в Кипър днес. Предстоящите разговори бележат началото на стратегически диалог между Лондон и Никозия. Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър ще има..
Печели национално-патриотичната линия, която е линията в цял свят в момента . Това е глобализмът срещу патриотизма и национализма, либерализмът срещу консерватизма. Новият тренд - това, което идва, е много повече консерватизъм и патриотично-национално говорене. Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова. "В..
Графикът на водоподаване в Брезник временно се променя заради подмяната на довеждащия водопровод от язовир "Красава", съобщават от общината. От 10 декември до приключване на дейностите и прикачването към новия водопровод, вода ще се подава по 6 часа на денонощие в часовите пояси от 05:30 до 08:30 ч. и от 17:30- 20:30 ч. Ограниченията..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..