От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Русия е нанесла удар с балистични ракети срещу украинския град Кривой рог. Това съобщава управителят на Днепропетровска област Серхий Лисак, цитиран от УНИАН. При удара са загинали най-малко двама души, а сред ранените е 6-годишно дете, като е поразена административна сграда. Според украинските военновъздушни сили, ракетата е изстреляна..
Въпроси, свързани с диалога между институциите, са обсъдили президентът Румен Радев и председателят на 51-вото Народно събрание Наталия Киселова. За срещата на "Дондуков" 2 информира прессекретариатът на държавния глава. Разговорът се провежда часове след избирането на Киселова на поста. На 11-ия опит, парламентът си избра председател -..
При 4 седмици избор председател на НС, ми се струва сложна задача, да се намери управленско мнозинство за правителство, макар че за държавата 8 поред избори не са добър вариант , каза евродепутатът Никола Минчев, бивш председател на НС и депутат от ПП, в интервю от Брюксел пред БНР. В "РадиоТочка" той коментира избора на доц. Наталия..
Сувенири за Коледа предлагаха в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана. Сувенирите са изработени от възпитаниците на социалното заведение. Коледният благотворителен базар е традиционен за Дневния център за пълнолетни с увреждания в Монтана. В изработката на десетките сувенири за Коледа са се включили 7 от 16-те..
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи молебен за здраве и сила на всички моряци пред моряшкия храм "Свети Николай Чудотворец". Той измоли благословия за екипажа и членовете на Антарктическата експедиция на борда на научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и за Любомир Чанев и Данаил Веселинов от екипажа..
Курбан от рибена чорба раздадоха в Монтана. За 10-та година за Никулден общинския пазар, съвместно със сдружение "Бабина душица", зарадваха жителите на областния град. От ранни зори главният готвач Ели Лозанова, председател на "Бабина душица", приготвя рибена чорба на пазара в Монтана. Казанът с продуктите се готви на огън, за да стане..
Русия може да разположи в Беларус новите си свръхзвукови ракети "Орешник" до края на следващата година. Това заяви Владимир Путин в Минкс, където той и Александър Лукашенко подписаха нов договор за съвместна отбрана. "Тъй като днес подписахме споразумение за гарантиране на сигурността със използване на всички налични сили и..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора,..
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..