От 1 април ще влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, заплащани от осигурителния фонд. Преговорите с Българския фармацевтичен съюз не са приключили, а от съсловната организация обявиха, че не са съгласни с предложеното от ръководството на касата отпадане на възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него.
През изминалите три месеца съсловната организация на фармацевтите и Здравната каса са водили преговори как в новия договор, по който ще се заплаща лечението на стотици хиляди хронично болни хора, да се затегне контрола върху изписването и отпускането на лекарства. Целта е да няма грешно изписани и грешно отпуснати медикаменти и да не се стига до там, че тези рецепти да не се заплащат на аптеките, обясни за Хоризонт председателят на БФС Димитър Маринов. По думите му, преговорите вървели нормално, докато пред дни изпълняващият длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова поискала отпадането на текст, действал до момента.
„Този текст никога не е бил проблем и не е бил поставян на дневен ред нито от страна на НЗОК, нито от страна на БФС. Текстът казва, че при желание на пациента, той може да получи по-малко от предписаните. Ако отпадне този член и пациентът има предписани три лекарства, той няма да може да вземе две, ако третото не е налично. Знаете какъв недостиг има в момента. Ако този член отпадне, аптеката ще може да отпусне цялото предписание, или нищо няма да може да дава на пациента. Това ще го лиши от достъп до каквато и да е терапия“
Според Маринов това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.
„В момента касата иска да въведе задължение на пациента да потребява предписаните от лекаря лекарства. В същото време ограничава достъпа на пациента до други, когато те са предписани на една рецепта с липсващо такова. Говорим за лекарствени продукти, които са с доплащане. Не винаги пациентът има финансовата възможност да получи цялата терапия, което не означава, че той не може да ползва поне толкова, колкото може да си позволи. Представете си какво ще се случи, ако реши да се върне при лекаря за нова рецепта. При всяко предписване ще трябва да ходи за нови рецепти“
От Здравната каса съобщиха, че по време на преговорите с Фармацевтичния съюз не са постигнали съгласие по два въпроса. Единият от тях е искането на съсловната организация фармацевтите да могат да отпускат по-малко количество от предписаните от лекар медикаменти, както и да могат да не отпускат лекарство от терапия, назначена от лекар. Това според Иван Димитров от Българския пациентски форум означава, че в аптеката няма да може да се подменя количеството и качеството на изписаното лечение.
„Ако моят лекар е предписал медикамент х и отивайки в аптеката, фармацевтът да има възможност ми го замени с лекарство, което върши същата работа“
В позицията си от Здравната каса посочват, че при отпускане на предписаните от лекар медикаменти, е необходимо аптеката да спазва това от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. И припомнят, че съгласно нормативната база, свързана с индивидуалните договори на аптеките, когато те не разполагат с предписан медикамент, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа.
Срещу отпадането на възможността аптеките да отпускат само наличните лекарства или по-малки количества от рецепта, заплатена от Здравната каса, се обявиха от пациентски организации „Заедно с теб“. В тяхна позиция до медиите се посочва, че това е в ущърб на хората, тъй като при липса на едно лекарство от няколко в рецепта, пациентът трябва да се върне при лекаря и да поиска промяна в рецептата и протокола. Другият вариант е да обикаля по аптеките, докато намери къде да му изпълнят цялата рецепта. Предложението за отпадане на този текст не е стигало до Надзорния съвет на Здравната каса, обясни за Хоризонт Андрей Дамянов, член на Съвета. Като представител на Националната пациентска организация, той изрази следната позиция.
„Когато има липса на някакъв лекарствен продукт в дадена аптека, това да бъде отразявано в електронната система“
Ако такава промяна е заложена в новия договор, тя не е редна и според Иван Димитров от Българския пациентски форум. Колкото до другата точка, по която не е постигнато съгласие с Фармацевтичния съюз, от Здравната каса обясниха, че е свързано с отказа на съсловната организация за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствата, чрез подаване на верификационните кодове в здравноинформационната система. От фонда смятат, че този контрол ще осигури проследимост при отпускането на медикаменти до пациента и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
От Българския фармацевтичния съюз обявиха, че имат нагласа да подпишат новия договор. Според Димитър Маринов отпадането на текста може да бъде атакувано във всеки съд. А целта на промяната, по думите му, е да се бламират другите текстове, свързани с контрола върху отпускането на лекарства.
Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер. Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е..
България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации. Две трети от парите за технологично обновление на икономиката са на бизнеса, а за втора година Националният иновационен фонд няма бюджет. Това каза пред БНР главният икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов. Годишният доклад за иновациите в България..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети учебния полигон "Ново село“ на 19 декември, съобщават от Министерството на отбраната. Той ще се срещне с ръководството на министерството и ще се запознае с дейността на многонационалната бойна група, на която нашата страна е домакин.
Би могло да се помисли и за акциза на горивата, освен увеличението на цигари и алкохол, защото през настоящата година горивата бяха със стабилни цени. И като акцизна стока също да се увеличи, което да вкара приходи в бюджета. Това перпоръча Румен Гълъбинов, икономист, финансист, застраховател и бивш зам.-председател на КФН , в интервю пред..
Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София отчита ръст на нови читатели през последната година. Броят на използваните документи и броят на посещенията в библиотеката е нараснал. Това съобщи за БНР директорката на Националната библиотека проф. Красимира Александрова. Напливът от читатели към Националната библиотека "Св. Св. Кирил и..
Разкрита е схема за данъчни престъпления чрез използване на документи с невярно съдържание при осъществяване на фиктивни сделки с гориво, освободено от акциз. Избегнатото е плащане на акциз за над 9,5 млн. лева. На пресконференция окръжният прокурор на Пловдив Ваня Христева обясни, че дружеството, което е било регистрирано като данъчен склад..
На фона на това, което той нарича "война на 7 фронта", премиерът на Израел Бенямин Нетаняху за пръв път се яви пред съда по предявените му преди 5 години обвинения в корупция. Заради започналите военни действия след атаката на "Хамас" на 7 октомври м.г. Нетаняху успешно отлагаше заставането си на мястото на обвиняемия, но днес беше изслушан за пръв път..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..