"Оспорването на монопола на православието е реално, макар да не е официализирано. Опитът на официално ниво да се изразяват стигматизиращи позиции към йога, отхвърлящи, негативни – според мен са непродуктивни". Това заяви пред БНР главен асистент д-р Теодора Карамелска – преподавател в Департамент "Философия и социология" на НБУ и част от Института по философия и социология към БАН. Утре в "Топлоцентрала" тя ще представи своята теза за "Трансформации на религиозността в късната модерност: български контексти".
"Докато православието инструментализира, включително и политически, настроенията на вярващите в България, мисля, че диалогът между новите религиозни движения и традиционните ще бъде непродуктивен. Хората ще продължат да ходят по центрове, а православието няма да достигне до тях с тези негативни стереотипи", смята тя.
"Когато използваме в социологически смисъл на думата късна модерност, ние препращаме към ефекти, заложени още в началото на XX век с модернизацията на западноевропейските общества, но които по особен начин се радикализират с появата на паралелната публичност на Интернет, с появата на многообразие от жизнени стилове, които на свой ред подронват онези традиционни разбирания за социалните роли на мъжете и жените, които религията е формирала. Насочвам се към това какво се случва с вярванията на хората в един период, през последните 30-40 години, когато възможността сами да избираме рамката на своя верови опит вече става все по-голяма и все по-достъпна за всеки", коментира д-р Карамелска.
Тя разглежда въпроса дали е ерозирала монополната претенция на традиционните монотеистични религии в хода на модерността. Под 6% от българите посещават регулярно богослуженията, цитира тя социологически проучвания. Според нея тя е придобила нови социални форми, които не могат да бъдат регистрирани лесно и които залагат на креативни верови синтези и които всеки сам избира:
"Те отразяват голям преход от "Аз съм вярващ човек" към "Вярващ съм, но не съм религиозен"".
За нея стои въпросът дали зад "нарояването на йога практики, центрове не се крие един несъзнаван или добре осъзнаван копнеж на съвременния човек да намери споделяне в много духовни семейства:
"Когато са се разпаднали семейните връзки, когато човек е все по-самотен и изложен както на възможностите от глобализацията, но така и на рисковете, които са свързани с нея, всъщност не търси ли той упора, подкрепа, солидарност в нови форми на религиозен опит, в нови религиозни общности, които обаче значително се различават по структура и организация от това, което познаваме като енорийска общност".
Социологът Леа Вайсова води отворен за широката публика семинар за социални и хуманитарни науки "Хоризонти". За него тя разказа в предаването "Хоризонт до обед":
"В рамките на нашия семинар, който ще продължи до края на юни, имаме богата програма от лектори. Ще бъдат обсъждани различни теми. Започнахме с темата за деменцията и какво се случва с близките на дементно болните, как се преструктурира изобщо техния живот, когато се сблъскат с този проблем. Също така ще бъде представена темата за това как семейство се превръща във важен политически обект с оглед на процеса, който се нарича деинституционализация. Политическата воля е да се затварят институциите, които поемат грижата за хора, които страдат от неизлечими заболявания. Тази грижа се прехвърля отново в семейството и в частните домове. Това означава, че в нашето общество в момента се случва много сериозен процес на преструктуриране на социалните отношения в семейството".
По думите й на семинара ще се говори и по провокативната тема – как културните войни се глобализират и се усвояват локално, така че в крайна сметка да произвеждат реалия на различните опуси в света. "Тя основно поставя акцент с глобализирането на дискурса на политическата коректност. Около тази дума се водят много големи битки, но дали действително можем да кажем, че в България има такива политики по политическа коректност. Определени публични дейци се държат така, сякаш това е също проблем в България и през това се блокират възможностите за определени дебати", посочи Вайсова.
В семинара ще стане дума също за семейните конфликти и начина, по който психологията формира тези конфликти, предоставяйки терапия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
19 тежки катастрофи са станали на територията на страната през последното денонощие. Загинал е един човек, а 20 са ранени. Това съобщиха от МВР на сайта си. Четири тежки пътни произшествия са станали в София. Леките ПТП-та са 28. Пострадали са петима души. От началото на ноември на територията на страната са регистрирани 98 тежки..
В 8 часа (българско време) приключва гласуването за президент на САЩ и в Аляска. По последни данни кандидатът на републиканците Доналд Тръмп води с 246 електорални гласа срещу 182 за вицепрезидента демократ Камала Харис. Според екзитполовете Доналд Тръмп води във всичките седем колебаещи се щати - Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна..
Бразилският висш полицай Валдеси Уркиза ще бъде следващият ръководител на Интерпол, съобщи световната полицейска организация, цитирана от световните агенции. Уркиза беше избран от Общото събрание на Интерпол по време на срещата в Глазгоу, Шотландия. В момента Уркиза е вицепрезидент на Интерпол за Северна и Южна Америка и е първият..
В Троянския манастир патриарх Даниил ще оглави литургия и ще отслужи панихида в памет на починалия преди 12 години патриарх Максим. Патриарх Максим почина на 6 ноември 2012 г. на 98-годишна възраст. Игуменът на Троянската света обител, където Негово светейшество беше погребан, епископ Сионий каза, че дядо Максим е един от великите..
Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и..
"Шуми Марица" ще звучи в залата, посветена на Сръбско-българската война в Националния военноисторически музей от днес до неделя. Освен произведението, посетителите ще имат и възможността да проследят хода на войната чрез интерактивно приложение, съобщават от музея и припомнят, че победоносната атака на българската войска през 1885 години започва..
Ако Тръмп спечели, ще е заради това, че Харис беше избрана за главния претендент на демократите, а не въпреки нея. Смятам, че имаме парадокс, рекордно участие на гласоподаватели, но гласоподаването е негативно, коментира в интервю пред БНР Любомир Топалов, професор по политология в Бостън. "Тези за Камала Харис гласуват против Тръмп, а..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..