Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скрининг на хронични белодробни заболявания пред университетската болница „Св. Иван Рилски“

Белодробните заболявания се нареждат на равно със сърдечно-съдовите заболявания

Кампания за скрининг на хронични белодробни заболявания започва от понеделник университетската болница „Св. Иван Рилски“ в столицата.

На спирката на градския транспорт пред лечебното заведение до сряда сутрин от 8 до 11 часа в специално разпъната шатра, брандирана с логото на болницата, студенти по медицина и лекари ще тестват всеки желаещ. Мобилният пункт цели повишаване на информираността на хората по отношение на белодробните заболявания, каза за "Закуска на тревата" доц. Николай Янев от бронхологичното отделение.

"Изследването ще се извършва чрез мобилен спирометър. Спирометрията дава информация за това колко са здрави белите дробове и може да се използва за диагностициране и наблюдение на белодробните състояния. Добре е да се изследват и пушачите, и хората, които са прекарали Covid - 19. Това изследване при нас ще бъде само за възрастни пациенти, но не и за децата", уточни още доц. Янев за БНР.

Всички, които посетят мобилния пункт, както и всички преминаващи ще получат информация за вредите причинени от влиянието на вредните емисии в околната среда и тютюнопушенето върху белите дробове, както и съвети и препоръки от нашите лекари и специализанти. 

Влиянието на вредните емисии във въздуха и тютюнопушенето са сред първите фактори, които причиняват белодробни заболявания. Въпреки че замърсителите във въздуха, често са невидими, те могат да окажат сериозно въздействие върху нашето здраве, включително белите дробове, сърцето и други органи и системи. Хроничната кашлица, също може да бъде симптом на някои състояния, като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). За това съветът на нашите специалисти е веднъж годишно да бъде правен скрининг на белите дробове. 

Кампанията стартира по повод предстоящия ден на здравето – 7 април. Нейната цел е да се повиши информираността на обществеността по отношение на рисковете, на които сме изложени от белодробните заболявания и необходимостта от провеждане на профилактични прегледи.

Според статистиката белодробните заболявания се нареждат на равно със сърдечно-съдовите заболявания по причиняване на смърт.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

2025 г.: Очаквай неочакваното!

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27