И днес един от кварталите в центъра на Перник носи името "Монте Карло", защото там е била монтирана една от първите рулетки у нас, с която се развличали чуждестранните специалисти от Франция, Германия и Австро-Унгария.
Благодарение на мината, през 1929 година някогашното село става град. Още преди да е станало град обаче селището има водопровод и канализация, павирани улици, модерни за времето си квартали, театър и оркестър.
Днес, наред с кризата, с инфлацията и войната, градът на черното злато е изправен пред ново предизвикателство - зелената сделка и предстоящите трансформации. Трансформации, каквито Перник веднъж вече е преживял със закриването на подземния въгледобив.
"Тецовете произвеждат над 30 и няколко процента от електроенергията. Въглищният басейн в "Марица Изток" си е наш продукт. Там се прави продукт с висока добавена стойност, който се ползва от бизнеса, населението, а също така се изнася на външния пазар. Ако ги няма тях, ще трябва да купуваме. Ще се загубят хиляди работни места. Когато се закриха мините, които работеха на подземен добив, никой не ни компенсира с нищо", коментира регионалният лидер на КТ "Подкрепа" Любомир Жотев и добавя, че България няма стратегия за това как ще се извършва преходът.
Сред перничани преобладава мнението, че и при зелената сделка каруцата отново е поставена пред коня.
"Аз не съм видял досега реална алтернатива, която да може да замени тези мощности, без да има въглероден отпечатък. Не говорим въглищата с газ да се заменят. Единствената реална алтернатива е подпомагане на домакинствата за инсталиране на локални соларни системи. Стъпката беше в правилната посока, но леко встрани, защото без акумулаторни батерии такива системи са почти безсмислени, без правото да се връща излишната енергия в мрежата. Истинският невъглероден източник е ядрената енергия. Там какви ли не лобита и игри се развъртяха – със закриването на блоковете. Загубите са повече от парите, които ни дадоха."
Уморени от избори, притиснати от инфлацията, отчаяни от липсата на ясен хоризонт, днес, когато за пореден път застават пред урните, перничани очакват от политиците и от бъдещите народни представители да проявят мъдрост, да надживеят егото си и повече да мислят за хората.
"Да има нови производства. Половината Перник работи в София."
"Трудно е да вземеш решение за кой да гласуваш. Включително за тези, за които съм взела решение да гласувам, и там е с компромис."
Изборният ден в област Перник започна спокойно. Имало е единични случаи на неявили се членове на секционни комисии, но кворумът не е бил нарушен и секциите са отворили навреме. Районите около секциите се охраняват, осигурени са допълнителни дежурни, които ще реагират на сигнали за купен вот, както и за извършени престъпления във връзка с политическите права на гражданите.
Право на вот на днешните избори имат 106 105 избиратели в региона - с около 500 по-малко в сравнение с изборите през октомври миналата година. Гласува се общо в 260 секции.
Изцяло хартиен ще бъде вотът в най-малката община - Ковачевци. 4 са подвижните секции, 9 - секциите за избиратели с увредено зрение или затруднения в придвижването. Избирателни секции са разкрити в местните болници.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..