Това разказва за работата си Петя Янчулова Мерика-Джоунс, постдокторант в Научния институт за Космическия телескоп в Балтимор в щата Мериленд в САЩ. Това е институтът, който събира данните от космическите телескопи в Космоса.
Янчулова работи в САЩ от 30 години.
"Засега предимно през "Хъбъл" съм наблюдавала и съм използвала данните на "Хъбъл". "Джеймс Уеб" засега се справя добре. Някои неща работят по-добре от очакваното. Няма големи спънки. "Джеймс Уеб" ни позволява да наблюдаваме Космоса в безпрецедентни детайли. В светлина, в която с "Хъбъл" не можехме да го наблюдаваме. По този начин можем да правим нови открития."
Петя Янчулова Мерика-Джоунс изучава междузвездния прах, определя го като любимата си космическа материя.
"Той е навсякъде, направен е от миниатюрни частици, подобни на сажди. Не е като праха в хола ни, под леглото. Миниатюрни частици, които можем да наблюдаваме чрез тяхното взаимодействие със светлината. Те ни разказват, разкриват ни невероятни тайни – откъде е започнала Вселената, как се образуват звезди, как се образуват галактики, какво става "на края" на звездите, какви молекули и атоми има в Космоса - градивните частици на Космоса може да научим чрез изучаване на междузвездния прах."
А "Джеймс Уеб" позволява на учените да виждат "по-навътре в този прах, звездообразуването как работи", пояснява Петя Янчулова.
Телескопът помага на астрономите да разберат повече за отделните планети и техния състав, уточнява тя. С "Хъбъл" Петя наблюдава близки галактики, които не са толкова надалеч, открива как прахът се влияе от звездообразуването, как взаимодейства с газовете в междузвездната среда.
Оказва се, че всеки може да даде предложения какво да се наблюдава с "Джеймс Уеб" или "Хъбъл". Начинът на действие е неограничен, изтъква сънародничката ни.
"Дайте идеи на учените, те могат от ваше име за го напишат на технически език, за да се одобри", апелира тя.
България се развива много добре в астрономията, признава Петя Янчулова Мерика-Джоунс.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..