Това разказва за работата си Петя Янчулова Мерика-Джоунс, постдокторант в Научния институт за Космическия телескоп в Балтимор в щата Мериленд в САЩ. Това е институтът, който събира данните от космическите телескопи в Космоса.
Янчулова работи в САЩ от 30 години.
"Засега предимно през "Хъбъл" съм наблюдавала и съм използвала данните на "Хъбъл". "Джеймс Уеб" засега се справя добре. Някои неща работят по-добре от очакваното. Няма големи спънки. "Джеймс Уеб" ни позволява да наблюдаваме Космоса в безпрецедентни детайли. В светлина, в която с "Хъбъл" не можехме да го наблюдаваме. По този начин можем да правим нови открития."
Петя Янчулова Мерика-Джоунс изучава междузвездния прах, определя го като любимата си космическа материя.
"Той е навсякъде, направен е от миниатюрни частици, подобни на сажди. Не е като праха в хола ни, под леглото. Миниатюрни частици, които можем да наблюдаваме чрез тяхното взаимодействие със светлината. Те ни разказват, разкриват ни невероятни тайни – откъде е започнала Вселената, как се образуват звезди, как се образуват галактики, какво става "на края" на звездите, какви молекули и атоми има в Космоса - градивните частици на Космоса може да научим чрез изучаване на междузвездния прах."
А "Джеймс Уеб" позволява на учените да виждат "по-навътре в този прах, звездообразуването как работи", пояснява Петя Янчулова.
Телескопът помага на астрономите да разберат повече за отделните планети и техния състав, уточнява тя. С "Хъбъл" Петя наблюдава близки галактики, които не са толкова надалеч, открива как прахът се влияе от звездообразуването, как взаимодейства с газовете в междузвездната среда.
Оказва се, че всеки може да даде предложения какво да се наблюдава с "Джеймс Уеб" или "Хъбъл". Начинът на действие е неограничен, изтъква сънародничката ни.
"Дайте идеи на учените, те могат от ваше име за го напишат на технически език, за да се одобри", апелира тя.
България се развива много добре в астрономията, признава Петя Янчулова Мерика-Джоунс.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..