Празничната служба обаче ще бъде отслужена в следващата неделя, когато в най-стария действащ арменски храм в България ще пристигне свещеник от Русе. От 60-те години насам арменците в Силистра нямат свой духовник.
Арменската църква "Света Богородица" в Силистра отваря всяка неделя врати за своите миряни. Да се помолят, да запалят свещ, да се слеят с тишината и да се докоснат до Бог.
Тя е най-старата съхранена църква у нас, казва Сирухи Шейтанян, която допреди години бе председател на църковното настоятелство.
"Винаги използвам тази дума. Понякога има спорове, но тя е най-старата съхранена в смисъл, че не е събаряна и не е изграждана наново. Има камък, на който пише 1620 година. В него време годините, числата са се изразявали с букви. Гостува ни веднъж свещеник от Франция, който разчете буквите и по тези букви се оказва, че дори е по-стар, но цифрите, арабски, които ние различаваме, са 1620-а."
От 1963 г. няма действащ свещеник в храма. Въпреки това църквата не е била затваряна.
"Поколенията се смениха. Ние, по-възрастните бяхме свидетели на това, което нашите родители правеха. По-младите… интересите са различни. Най-често се събираме на храмовия празник, тогава дворът е пълен."
Освен в датите на празнуване на Възкресението, особени разлики между арменците и източноправославните християни няма, пояснява Сирухи Шейтанян.
"В неделя е нашият Великден, но ние ще го честваме седмица по-късно, тъй като нямаме действащ свещеник. Ще бъде другата седмица. Обаче всяко семейство си изпълнява традициите."
"Вечерта е най-тъжната нощ, литургията, която в превод е тъмнина. На олтара светят 12 свещи – 11 бели и 1 черна. На всеки псалм изгасят по една свещ, накрая в църквата всичко е тъмно и остава да свети само една свещ. Още се нарича и Вечерта на плача. Може би това е различното от източноправославните. Но и при нас се боядисват яйца и се правят козунаци. Първото яйце винаги е червено", разказва Сирухи Шейтанян.
Сега арменците в Силистра са много малко. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра в далечния 11. век - през 1016 г. стратег на Доростол (Силистра) е бил Джоджик, който е с арменско-грузински произход. Това сведение е публикувано от силистренският историк Иван Занов в книгата му "Арменците в Силистра - минало и съвременност", която е първото цялостно изследване за арменците в крайдунавския град.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..