Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артур Кордон: Европа проспа големия взрив на изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Появата на ChatGPT ускорява дебата за нуждата от въвеждане на изкуствен интелект в бизнеса и производството. Това твърди д-р Артур Кордон. Неговата компания консултира бизнеси за употребата му. Кордон е признат експерт и пионер в прилагането на изкуствен интелект в бизнеса с 30-годишен опит, доктор в Техническия университет в София, България. Според него образованието трябва да се промени и да се засили обучението в областта на изкуствения интелект, а българският бизнес трябва да разбере, че има полза от прилагането му.

Изкуственият интелект навлиза сериозно в бизнеса, свидетелства д-р Артур Кордон. Неговата консултантска фирма съветва компании в САЩ как да въвеждат изкуствения интелект. От години той се опитва да постави на дневен ред въвеждането на изкуствения интелект в различни производствени процеси. Но именно появата на ChatGPTминалата година според него е показала нуждата за засиленото използване на ИИ. Макар приложението да е по-полезно в творческите професии, прилагането на ИИ в бизнеса не трябва да бъде подценявано, смята Кордон.

"До появата на ChatGPT - пълно мълчание. И изведнъж ни удря с чук по главата. Този ИИ, който си мислехме, че е черно-бял, в повечето случаи той не заменя, той усилва естествения интелект. Компаниите го използват, за да управляват по-добре производствените процеси."

Реорганизацията не означава непременно уволнение, подчертава Артур Кордон. Според него ИИ отнема работни места, но създава много повече такива. Не се страхувайте от ИИ – това е огромна възможност и перспективата за бъдещето, призовава той.

"Добавена стойност се създава най-вече от увеличената продуктивност, от добавения интелект на системите. Обикновено ние ги прилагаме там, където има силно интелигентна компонента, където не се маха рутинен труд. Веднага се уволняват хора, където рутинният труд е очеваден, но от това не се добавя много стойност. (...) Икономическият ефект от системите за ИИ надделява. Затова по-важното е да въведем повече хора, които разбират това. За да ги направим по-ефективни, отколкото да режем глави."

До "рязане на глави" обаче ще се стигне. В края на март американската банка "Голдман Сакс" излезе с анализ, че замяната с платформите за изкуствен интелект може да засегне 300 милиона души в световен мащаб. В САЩ замяната ще засегне между 25 на сто и 50 на сто от служителите. Особено онези, които работят в областта на помощните административни дейности в частния и държавния сектор (46 на сто), в правната сфера, архитектурата и инженерните дейности. Но анализът показва още, че с времето изкуственият интелект може да увеличи глобалния брутен вътрешен продукт с до 7 на сто. Практиката Артур Кордон потвърждава това. По думите му първото, за което бизнесът пита, е дали конкуренцията използва ИИ.

"Почти няма компания без група по изкуствен интелект."

Артур Кордон и Павлик Пръвчев  Снимка: Ани Петрова

В Европа обаче въпросът е бил проспан, констатира Артур Кордон. Последната статистика на Евростат го подкрепя. През 2021 г. 8% от фирмите в ЕС са използвали ИИ. Държави като Дания са регистрира най-висок дял на предприятията - 24%. Португалия и Финландия са другите държави с относително високо навлизане на ИИ – около 17%. В дъното обаче са Полша, Унгария, Кипър, Естония и България с по 3 процента навлизане. Румъния е с 1%.

"Бизнесът в Европа пропусна този голям взрив през последните 10 години, проспа го. Ако някой се беше сетил дори преди една година, сега щеше да е с месеци напред и да изсмуче голяма част от конкуренцията."

57 на сто от инвестициите в ИИ са в САЩ и едва няколко процента са в Европа, цитира данни Кордон.

Образованието трябва да се промени обучението по компютърни технологии и изчислителна техника да се адаптира, категоричен е експертът.

"Тази машина вече работи. В България я няма. Кадрите ще излязат може би след 2-3 години."

Артур Кордон вярва, че образованието и в България ще засили повече интереса към тези нови професии. Миналата година държавата публикува образователните стандарти за специалността "Програмист на изкуствен интелект", която ще се преподава в средното образование. В големите български университети има специалност "Изкуствен интелект" за обучение на студенти. БАН и институти като ГЕЙТ и ИНСАЙТ привличат най-талантливите от тях.

Най-реално въвеждането на ИИ може да стане през образованието, става ясно от написаната през 2020-а година Концепция за развитието на ИИ до 2030 г. Според Артур Кордон обаче трябва да има дългосрочна стратегия къде и как да се реорганизира средното образование.

"Там е далечното бъдеще."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32