Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златко Димитров: Съдебният процес за престъпленията в бивша Югославия може да отнеме години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Хага тази седмица започна нов съдебен процес за престъпления, извършени при кървавото разпадане на бивша Югославия през 90-те години на миналия век. По-точно за един от последните етапи от разпадането й - войната в Югославия.

Подсъдими са бившият командир на Армията за освобождение на Косово Хашим Тачи, бившият ръководител на нейното разузнаване Кадри Весели, говорителят й Якуп Красничи и още един високопоставен бивш косовски албански бунтовник - Реджеп Селими. 10 обвинения бяха повдигнати срещу тях - за гонения, отвличания, мъчения и убийства на над 100 души - сърби, роми и политически опоненти на АОК от косовската албанска общност.

Процесът се провежда в Хага, но в косовски съд, наречен Специализиран съд, който беше създаден през 2015 година да се занимава специално с престъпления, извършени от Армията за освобождение на Косово. Съдиите и прокурорите в тази институция не са граждани на Косово - за да се изключи каквото и да е влияние върху тях от силни политически фигури в тази страна. След войната Тачи беше премиер и президент, Весели беше председател на парламента, а Красничи два пъти беше изпълняващ длъжността президент.

Съдебният процес може да отнеме години, изказа мнение пред БНР дипломатът Златко Димитров - доктор по международно право, бивш ръководител на канцеларията по политически въпроси на мисията на ОССЕ в Косово, по-късно част от екипа на специалния пратеник на генералния секретар на ООН за Косово Марти Ахтисаари.

"Ако вземем предвид най-известния обвиняем Хашим Тачи, че е бил не само бивш премиер и президент на Косово, но е бил и ръководител на Армията за освобождение на Косово, тук е необходимо да се отбележи, че той беше политически ръководител на АОК. Вероятно защитата ще пледира, че той не е издавал военни заповеди, не е имал контрол върху полевите командири на АОК. Ако успеят да го докажат, е възможно съдът да осъди Тачи. Ако обаче обвинението успее да докаже, че АОК е била децентрализирана, не е имала единно военно командване, а полевите командири са отговаряли за съответната зона за действие и са имали пълна отговорност за извършването на каквото и да е, включително тежки престъпления, то тогава е възможно обвиненията срещу Тачи да бъдат снети. Предстои да видим. Съдът е напълно независим, в него работят професионалисти", коментира той в интервю за предаването "Събота 150". 

Златко Димитров обясни, че една от причините съдът да заседава на територията на Нидерландия, а не в Косово, е необхоидмостта съдебният процес да бъде извършен в обстановка, която да не пречи на съдебната процедура и производство

"Това се прави в интерес на свидетелите на обвинението, жертвите на престъпленията, за някои от които има информации, че са били заплашвани, че техният живот е под риск или техни близки също могат да бъдат заплашвани. С тези съображения - да се осигури обективна съдебна процедура, без съдиите, без свидетелите да бъдат заплашвани, да могат спокойно и без риск за тях да изложат своите показания и самата процедура да приключи по безпристрастен начин. Това е едно от съображенията, затова съдът се намира на територията на Нидерландия и персоналът на съда да не бъдат граждани на Косово, а да са международни служители". 

Съдът беше създаден преди около 8 години, припомни Димитров, но подчерта, че самото му създаване е свързано с много процедури и подготовка, което отнема време. 

"Не е лесно да бъде подготвено обвинението срещу такива тежки престъпления, включително военни. Затова обвинението беше повдигнато 4 години по-късно. За да се подготви такъв сложен съдебен процес, е необходимо време, финансиране", обясни той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Читалището

Кюстендилски гласоподаватели няма да гласуват в квартала си "Изток"

Около 4000 гласоподаватели от ромския кв. "Изток" отново ще гласуват в смесени секции в града, не в квартала си, след като административният съд  отхвърли подадена жалба срещу заповедта на кмета Огнян Атанасов и областния управител инж. Александър Пандурски за разположението на избирателните секции. В жалбата се настоява 6-те изборни секции в..

публикувано на 17.09.24 в 10:09

Полша обяви бедствено положение в засегнатите от наводненията райони

Обстановката в полския град Ниса е спокойна тази сутрин, след като през изминалата нощ доброволци укрепваха с торби с пясък бреговете на едноименната река. Кметът на Ниса Кордиан Колбярц призова по-рано жителите да се евакуират на по-високи места. Днес обаче се забелязва леко оттегляне на водата в речното корито и хората са обнадеждени, че най-лошото..

публикувано на 17.09.24 в 10:09

Най-малко 18 са жертвите на наводненията в Централна и Източна Европа

Според информации от тази нощ жертвите на наводненията в Централна и Източна Европа са най-малко 18. От петък силните дъждове и ветрове причиниха значителни щети в Австрия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия.    Бедствия и в азиатската държава Мианма. Държавната телевизия съобщи, че жертвите на тайфуна "Яги" вече са 226 души, а 77 са в..

публикувано на 17.09.24 в 10:03
Лодка с нелегални мигранти на пристанището на град Палеохора, о-в Крит.

Атина продължава да търси общоевропейско решение на мигрантската криза

Атина търси европейско решение на мигрантския проблем, докато потокът от нелегални мигранти към Гърция не стихва. 3000 нелегални мигранти са влезли през гръцките острови само от началото на месеца, съобщиха от Бреговата охрана. Ежедневен е натискът към гръцките острови в Егейско море. Лагерите за настаняване са препълнени, казаха местните..

публикувано на 17.09.24 в 09:59
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенева: Преправени протоколи на СИК-ове пораждат спекулации и недоверие в изборния процес

За мен е притеснително, че има голям процент сбъркани протоколи, а ЦИК не излезе официално да каже колко СИК-а са предали протоколи без грешки на изборите през юни т. г., защото това няма да се хареса на някои организатори на изборите. Това сподели Цветелина Пенева, член на Обществения съвет на ЦИК от Сдружение „Демокрация и законност“, в..

публикувано на 17.09.24 в 09:51

Фон дер Лайен представя проектосъстава на новата ЕК

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще представи тази сутрин новия състав на Европейската комисия, потвърдиха от институцията. След среща с председателите на политически групи в Европарламента тя ще даде изявление за медиите. Обявяването първоначално бе отложено и до последно не беше сигурно, че ще се състои,..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

Петролът продължава да поскъпва

Цените на петрола продължиха да се покачват в днешната азиатска търговия на фона на опасения свързани с добива на суровината в САЩ заради урагана Франсин, предаде "Ройтерс".  Анализатори прогнозират и намалели запаси в най-голямата световна икономика. Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа поскъпнаха с 34 цента до 73,09..

публикувано на 17.09.24 в 09:45