Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Имаме исторически шанс политиците да си измият ръцете със служебния кабинет"

Кузман Илиев: Влизаме във феноменална криза. Ако не изберем с малкото ни ресурс какво да правим, няма да ни бъде!

"Обричаме следващите поколения на дебългаризация. Цели региони ще се стопят и ще изчезнат"

Кузман Илиев
Снимка: БГНЕС

Политическото безвремие има и хубава страна – политиците могат да обяснят на електората, че България има нужда от финансова стабилност. Опасността е не да не може да влезем в еврозоната в близко бъдеще, а да застрашим валутния борд, което е зловещ сценарий.

Това мнение изрази пред БНР икономистът Кузман Илиев.

"Трябва да замразим бюджетите, защото свикнахме в тази мътна вода всеки да лови риба", призова той в предаването "Преди всички".

Някой заблуждаваше социално слабите хора, че като тегли дълг, прави нещо добро за тях, коментира икономистът.

"Някой ги лъже в очите и ги обира. Сега имаме исторически шанс политиците да си измият ръцете със служебния кабинет, буквално, и да не увеличават разходите по изкуствен начин чрез дълг."

Според Илиев рестриктивната политика трябва да се прилага няколко години.

"Ние свикнахме да живеем назаем, да правим много опасни неща, които правят така, че не само задлъжняват бъдещите поколения, сегашното поколение живее над възможностите си."

Глобалната икономическа конюнктура е негативна, нашият износ ще бъде ударен, приходите ще намалеят. Отваря се голяма дупка в хазната, която се пълни с дълг, който е все по-скъп, поясни още Кузман Илиев.

Ако няма мир, ако няма енергийна стратегия и България в тази глобална електрификация не знае къде се позиционира, след година-две може да внася изключително скъп ток и да смаже индустрията си, предупреди икономистът.

"Средносрочно влизаме във феноменална криза, която само ще разпалва най-голямата криза – демографската, тя е ужасяваща. Обричаме следващите поколения на дебългаризация."

Ако не приоритизираме, ако не изберем с малкото ни ресурс какво да правим, няма да ни бъде, смята Илиев.

"Пътувам от Северозападна България към София. Пътят е, все едно сте в Бахмут. Ако ние не използваме капиталовата програма на страната да модернизираме нашата инфраструктура, цели региони в един момент ще се стопят и ще изчезнат, а ние си говорим как да санираме сградите с ПВУ, в който сме си обещали, че половината енергетика ще си я затворим. Това е политическо късогледство и безвремие!"

Икономистът вижда "нескопосани опити на служебния кабинет да покаже на ЕК, че се борим с инфлацията" и критикува и "безумния енергиен социализъм, изразен в зеления диктат от Брюксел".

В българските търговски вериги само 1/3 от стоките са български, изтъкна той. По думите му влизаме в остра енергийна криза, а конюнктурата, която прави цените високи, няма да изчезне. Затова е необходима сериозна стратегия как да облекчим нашите производители.

Целта е да направим "прогнозируема среда, в която няма истерия", обобщи Кузман Илиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45