Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Имаме исторически шанс политиците да си измият ръцете със служебния кабинет"

Кузман Илиев: Влизаме във феноменална криза. Ако не изберем с малкото ни ресурс какво да правим, няма да ни бъде!

"Обричаме следващите поколения на дебългаризация. Цели региони ще се стопят и ще изчезнат"

Кузман Илиев
Снимка: БГНЕС

Политическото безвремие има и хубава страна – политиците могат да обяснят на електората, че България има нужда от финансова стабилност. Опасността е не да не може да влезем в еврозоната в близко бъдеще, а да застрашим валутния борд, което е зловещ сценарий.

Това мнение изрази пред БНР икономистът Кузман Илиев.

"Трябва да замразим бюджетите, защото свикнахме в тази мътна вода всеки да лови риба", призова той в предаването "Преди всички".

Някой заблуждаваше социално слабите хора, че като тегли дълг, прави нещо добро за тях, коментира икономистът.

"Някой ги лъже в очите и ги обира. Сега имаме исторически шанс политиците да си измият ръцете със служебния кабинет, буквално, и да не увеличават разходите по изкуствен начин чрез дълг."

Според Илиев рестриктивната политика трябва да се прилага няколко години.

"Ние свикнахме да живеем назаем, да правим много опасни неща, които правят така, че не само задлъжняват бъдещите поколения, сегашното поколение живее над възможностите си."

Глобалната икономическа конюнктура е негативна, нашият износ ще бъде ударен, приходите ще намалеят. Отваря се голяма дупка в хазната, която се пълни с дълг, който е все по-скъп, поясни още Кузман Илиев.

Ако няма мир, ако няма енергийна стратегия и България в тази глобална електрификация не знае къде се позиционира, след година-две може да внася изключително скъп ток и да смаже индустрията си, предупреди икономистът.

"Средносрочно влизаме във феноменална криза, която само ще разпалва най-голямата криза – демографската, тя е ужасяваща. Обричаме следващите поколения на дебългаризация."

Ако не приоритизираме, ако не изберем с малкото ни ресурс какво да правим, няма да ни бъде, смята Илиев.

"Пътувам от Северозападна България към София. Пътят е, все едно сте в Бахмут. Ако ние не използваме капиталовата програма на страната да модернизираме нашата инфраструктура, цели региони в един момент ще се стопят и ще изчезнат, а ние си говорим как да санираме сградите с ПВУ, в който сме си обещали, че половината енергетика ще си я затворим. Това е политическо късогледство и безвремие!"

Икономистът вижда "нескопосани опити на служебния кабинет да покаже на ЕК, че се борим с инфлацията" и критикува и "безумния енергиен социализъм, изразен в зеления диктат от Брюксел".

В българските търговски вериги само 1/3 от стоките са български, изтъкна той. По думите му влизаме в остра енергийна криза, а конюнктурата, която прави цените високи, няма да изчезне. Затова е необходима сериозна стратегия как да облекчим нашите производители.

Целта е да направим "прогнозируема среда, в която няма истерия", обобщи Кузман Илиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20