Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страстната седмица в Гватемала е низ от ритуални шествия със статуи на Христос и Дева Мария

Гватемала
Снимка: Феня Декало

Красиви са нашите обичаи свързани с Великден, но нека погледнем към доста странни пасхални ритуали в Гватемала, откъдето наскоро се завърнаха журналистките Феня и Искра Декало.

Страстната седмица в Гватемала е низ от ритуални шествия с грамадни (достигащи 10 метра) статуи на Христос и Дева Мария.

Палмовата неделя (Цветница) е началото на всекидневните литийни шествия по централните улици на Гватемала. Традицията е пренесена от испански мисионери през 16 век, най-напред в старата столица на страната Антигуа и оттам се копира от други градове. Процесиите са смесица на европейски и индиански ритуали,( по-точно тези на маите.) За разнообразие, освен скулптурата на разпнатния Христос и тази Дева Мария е прикрепена към кръст. Вероятно това е местната идея за равноправие.

Най-интересното обаче са платната на самите улици,покрити с пясъчни килими. Те са нещо като лично дарение от местните жители в символичния път на Христос. Изграждането на килима, в зависимост от сложността на шарките, може да отнеме до десет часа. Започвав навечерието на Цветница. Върху калдъръмения път, се изсипват пясък и дървени стърготини. Шарките се нанасят с цветен пясък и оцветени стърготини, мъниста, борови иглички и др. Върху тази красота, сутринта крачи шествието. Подновяват ги всяка нощ. Не е задължително десенът да е един и същ. На връх Разпети петък, килимът вече не е от пясък, а от живи цветя. 

Шествието започва в три часа сутринта от гробищата на града, където жителите са прекарали нощта на гробовете на починалите си роднини. Още от предната вечер, местните художници и тъкачки на носии, са пристигнали с каруци цветя и килимите от тях цъфват до сутринта направо на улицата. До вечерта изчезват завинаги, стъпкани от краката на участниците в тържеството. Участниците са облечени като римски войници , разпнали Христос. Тъжна музика и тръпчивият мирис на тамян възвестяват приближаването на жертвата. Огромен щит, тежащ повече от тон, се носи от около сто мъже, облечени в траурни лилави одежди (символ на покаяние и тръгване по нов път).Тъпчат цветните килими, клатейки се в ритъма на барабан.Спират от време на време. И така няколко часа. Вечерта на Разпети петък, целият град „почернява“ Лилавите декорации по къщите се сменят с черни. Всеки участник държи малък фенер в ръцете си, а член на енорията, водещ шествието, носи плакат с последните седем думи на Христос. Отвсякъде се чуват молитви и плач.

Съботата е посветена на Дева Мария. Процесиятае само от жени, носещи скулптурата на Мария. Облечени в най-празничните си дрехи. Вървят по калдъръмените улици на Антигуа на високи токчета, демонстрирайки чудеса от мъжественост. Сутринта на Великден навсякъде епразнично оживено. Танцуват по площадите. Вечерта има фойерверки, звучи радостна музика.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51