Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иванка Гергова: ХVI век доскоро беше една непроучена област на българското изкуство

Издание представя стенописите от ХVI век в България

В изданието са включени някои съвършено неизвестни паметници

Снимка: Архив

"Близо 20 години в Института се занимаваме последователно с документиране на паметниците на стенописите в България. Досега са излезли няколко тома – за стенописи от XVII век, XVIII век и първата половина на XIX. Сега е последното издание – стенописите от ХVI век в България".

Това разказа пред БНР проф. Иванка Гергова от Института за изследване на изкуствата при БАН относно изданието "Корпус на стенописите от ХVI век в България", който ще бъде представен на 19 април.

В този "Корпус на стенописите" са обхванати 37 паметника от българската територия. Те са изследвани от 9 автора, посочи тя и добави, че паметниците се намират в различни части на страната, но повечето са концентрирани в Западна България. Отделни паметници се намират около Пловдив, Несебър и Арбанаси.

"ХVI век доскоро беше една непроучена област на българското изкуство. В това издание се намират някои паметници, които са съвършено неизвестни. Има няколко църкви, за които никой не беше чувал. Между тях има няколко големи изненади".

Проф. Гергова подчерта важността на работата на реставраторите.

По думите й голяма част от стенописите в храмовете са в много лошо състояние:

"Особено в малки селища или извън селища, където няма възможност за опазване или не се посещават храмовете, те са полуразрушени или в ужасен вид".

Картината е доста пъстра, обобщи проф. Гергова в предаването "Преди всички". Тя отбеляза, че има няколко паметника с изключително високо естетическо качество. По думите й почти нищо не се знае за майсторите на тези стенописи:

"От 37 църкви, които са обхванати, само 7 са точно датирани. Никъде няма подпис на зограф. Тук имаме пътуващи майстори, пътуващи ателиета. Някои от тях са дошли от Гърция, например в Арбанаси и Несебър – там определено са работили гръцки майстори, надписите са на гръцки. В западната част на страната в повечето случаи надписите са на славянски или славянски и гръцки смесено".

Изданието включва словесна част с основни сведения за паметниците, както и илюстративна. То е предназначено за специалисти, но и за всеки, който проявява интерес към старата българска култура.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00