Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Превърнаха българския електорат в политически племена. Лидерите са буквално племенни вождове"

Любомир Стефанов: След 2 г. политическо безвремие някакви тухлички са на площадката за строеж

"Ако се мисли до местните избори, това не е държавническо мислене. Това е конюнктура и прах в очите"

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

Две години партиите си правеха сметките какво могат да понесат те и техните избиратели, а сега нещата са във фазата сблъсък с реалността. Ако партиите продължават да битуват в паралелна реалност, се стига до катастрофа и политическа мизерия.

Това мнение изрази пред БНР Любомир Стефанов, преподавател по политически науки в НБУ. По думите му 5 поредни избора и 2 години политическо безвремие е нещо, "което много трудно може да си го позволи която и да е държава, още повече такава със скептично отношение към модерната представителна демокрация като нашата".

"ПП-ДБ очевидно искат да бягат от ГЕРБ като дявол от тамян, до края на света, ако е възможно. ГЕРБ, на свой ред, имат да си връщат – най-малкото за ареста на Борисов и всички епитети, които отнесоха, но и двете са почти еднакво виновни за нещата, каквито са тук и сега", посочи политологът.

"Очевидно имат за какво да си говорят и да докарат разговора до добър край, тъй като това е целта на политиката. (…) Най-сетне прозряха - и едните, и другите, че за да има обща работа, която да ги удовлетворява, трябва да работят заедно. За добро или за лошо", коментира той относно преговорите по законодателни приоритети, които са в ход между първите две формации след свикването на 49-ото Народно събрание. 

Стефанов вижда в последните знаци на сътрудничество сигнал за политическо съзряване на политическата класа да започне да мисли държавнически.

"Ако се мисли до местните избори, това не е държавническо мислене. Това е конюнктура и прах в очите."

Любомир Стефанов определи като възможно правителство, подкрепено от формации, които не са участвали в разговорите за законодателната програма на парламента, обаче изключи възможна колаборация с БСП. Относно ИТН той отбеляза, че най-вероятно ще подкрепят евентуално правителство на малцинството, но е абсолютно възможно да подкрепят и правителство на ГЕРБ с ДПС.

Христо Иванов, Росен Желязков, Десислава Атанасова и Николай Денков  Снимка: БГНЕС

Според политолога между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ има странно политическо танго, лутане как да намерят начин да си общуват, "всеки според собствената си партийна характеропатия" да не направи грешките, които са довели дотук.

"Самият факт, че тези хора се появяват в един кадър заедно, нещата показват, че има посока. (…) Очевидно сме в трудна преходна ситуация."

Има достатъчно проучвания за профила на избирателите на новата коалиция – ПП-ДБ, като около 1/3 от тях си представят възможна коалиция с ГЕРБ, без това да е брак по любов, изтъкна още преподавателят.

"Превърнаха българския електорат в политически племена. Лидерите са буквално племенни вождове, които а са кривнали от правия път, който им е начертан и самовменен, а са били линчувани и кожата им – опъната на слънце и заменени от някой друг ревностен последовател на правата линия", подчерта в анализа си той.

Чак нов Борисов няма, със сигурност обаче виждаме, че публично прави лично усилие да не хвърля сянка в този едва наченал разговор, каза още Стефанов.

"Ако го засърбят пръстите – знаем от сутрин до вечер какъв навик има да променя гледната точка, спокойно можем да станем свидетели на някой и друг пост, телевизионно интервю, изригване в две кратки реплики и всичко да бъде срутено. Някакви тухлички са сложени на площадката за строеж. Дали ще ги снадят, за да се получи нещо като лего, предстои да видим."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57