Студио Micronavt е визуален проект, който представлява синтез от наука и изкуство, разкриващ невидимата част от микроскопичните мащаби на заобикалящия ни свят.
Кристализациите на различни вещества са много интересни като форми, цветове и текстури, казва Андрей Катански.
Двамата експериментират с лесно достъпни неща, които се намират във всеки дом – например лимонтозу, разредено със спирт.
"Чакаме да започне да кристализира сместа и снимаме, като използваме различни микроскопски техники, различно осветление, което подчертава и придава тези органични цветове. Нещата са толкова органични, че често ни питат дали не са генерирани изкуствено", разказват Андрей и Венелина.
Микровселените на Венелина Савчева и Андрей Катански разкриват невидимите кодове и връзки на материята. Когато работят, двамата не знаят какво точно ще се получи.
"Това е изненадващият елемент, дори една и съща проба всеки път изглежда по различен начин. Това е много вдъхновяващо, много интересно."
"Повечето малки неща са прозрачни и за да видиш тяхната структура, форма, използваш методи, които да ги оцветят или да придадат релефност, да ги накарат да светят самите те", разкрива Андрей. За него сярата и кофеинът са много интересни.
"Да ги разтапям и в момента, в който изстиват, те започват да кристализират. Това става доста бързо – в рамките на 1-2 секунди кристализира цялата проба. Трудно е да се заснеме самото кристализиране. Уцелваме такива моменти. Всеки път се получават различни структури."
Отвъд космическата визия на боите за яйца двамата микронавти обичат да наблюдават истинския Космос с телескоп, но признават, че са далече от астрофотографията, която е "съвсем друга територия". Не крият обаче амбициите си да насочат поглед и микроскоп към водния свят, вече са се взирали в структурата на сълзата и са открили разлика в структурите в зависимост от преживяваните емоции.
"Много често структурите, които откриваме под микроскоп, ги виждаме и в Космоса и обратното – има патерни (матрици, модели – бел. ред.), които се повтарят. Това е удивително – как най-малките градивни елементи на по-големите структури, на още по-големите се повтарят, тези форми", споделят своето изумление Андрей и Венелина.
"За първи път като гледах микроорганизми, които се намират във всеки дом, в канала в банята, невероятно е усещането. Бактериите са много по-малки. Открихме тези симпатични обекти в канала на нашата баня. Много са интересни като анатомия, като движения – как в една капчица, мъничка, микроскопска виждаш толкова малки същества, които се движат по различен начин."
Науката може да бъде много вдъхновяваща, а визуалният материал оставя трайна следа, убедена е Венелина Савчева.
Връзката с науката всъщност са научните методи на визуализация, казва Андрей Катански.
"Естетиката, красотата – това е водещият елемент на този етап при нас."
Друга насока на микровселенските им творчески търсения е визуализирането на музика.
"Отворихме друг портал и поглед на бъдещите ни проекти", описва процеса Венелина.
"Опитвам се да усещам музиката и да търся аналог, визуален", допълва Андрей.
"За момента го правим за удоволствие, да задоволим нашата потребност да създаваме нещо красиво. Не сме търсили начини да се позиционираме в такива посоки. Изкуствата ни привличат, музиката за мен е много силно изкуство от гледна точка на това, че е абстрактна."
Чуйте целия разговор от предаването "Изотопия" в звуковия файл.
Снимки в публикацията: Венелина Савчева и Андрей Катански
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..