Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Начало на Рамазан Байрам. Тридневни чествания събират мюсюлманите в края на свещения месец

Снимка: Яна Боянова

Мюсюлманската общност отбелязва настъпването на Рамазан Байрам с тридневни чествания.  Празникът започна рано тази сутрин с голяма молитва във всички джамии у нас. 

След това семейството се събира в дома на най-възрастните роднини, на които се целува ръка и се иска прошка. Настъпването на днешния ден бележи края на свещения месец Рамазан, през който мюсюлманите не се хранят и не пият вода от изгрев до залез слънце.

"Празникът идва непосредствено след изпълнение на една от основите на исляма – постенето през месец Рамазан. 29 дни мюсюлманите постят. Този празник идва като израз, че сме успели да изпълним една от повелите на Всевишния. Постът и молитвите, които сме отправяли и подаянията, които сме дарили, ни правят по-съпричастни с хората, по-ясно да разбираме човещината – ключова дума, която ни връща към нас самите, причината, поради която ние сме сътворени – да служим на Създателя, а това означава в по-широкия смисъл да бъдем полезни едни за други, за цялото общество", разказва районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов.

Това е най-хубавият празник за нас, каза Рахиме Тикалчева от село Требище, която отваря дома си в деня на големите приготовления. На всяка трапеза задължително присъстват баклава и други домашно приготвени сладки изделия, както и традиционни родопски храни

"Старите готвим за младите, да ни дойдат на гости, да искат прошка от нас, посрещаме ги. Ние ходим при по-възрастните. Много се тачи. Всички се прибират по домовете."

Рахиме е бивш кмет на Требище и винаги на Байрам посреща гости от близо и далеч, а за нейната баклава се говори в района. В миналото Байрамът се е чествал с много голяма празничност, свидетелства тя:

"По-оживено, големите села, но сега вече народът е малко по-свит, по-беден. Пенсиите не стигат, по селата няма работа, масово са навънка. Много сме намалели."

Съкровено споделя, че вярата е тази която ни е спасила в тежки дни на човешки изпитания.

"Трябва да се вярва, не трябва човек да бъде безверник. И природата ни наказва, когато не вярваме. Народът става безверен, озлобен. Младите трябва да се учат на вяра. Чиста вяра трябва да имаш."

В последния ден на празника в Требище жителите ще правят общ курбан за здраве и берекет - Всевишният да пази къщите, посевите и да няма градушки, пояснява Рахиме Тикалчева.

"Цялото село си помагаме, събираме си паричките, ще си колим курбанче. Имаме дарение. Моят внук, който е в Германия, реши да даде курбан за негово здраве и в помощ на селото."

По повод Рамазан Байрам, районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов пожелава на вярващите мюсюлмани "натрупаната позитивна енергия през месец Рамазан да бъде споделяна", а празникът – да бъде споделен с нашите съседи, независимо от тяхната религиозна принадлежност.

"Посланието е да направим този празник да отеква повече в обществото, да стане по-осезаем, разбираем за цялото общество."

Дни преди празника в района на Кърджали пристигнаха от Турция наши изселници, за да бъдат с близките си.  Местните хора споделят, че заради инфлацията тази година Байрямът ще е много по-скъп от преди. В кърджалийското село Широко поле също посрещнаха Рамазан Байрам в местната джамия: 

"Там се молим за прошка! Заедно излизаме, ръкуваме се, искаме прошка", разказва кметът Шукри Шсмаил. Той твърди, че тази година за празниците има по малко завърнали се наши изселници от Турция. Отчасти това се дължи и кризата там и разликата в цените у нас.

По-малко гости посрещнаха и в чернооченското село Комунига. Местните хора също признават, че за посрещане на празника са дали повече пари.

Снимки в публикацията: Радостина Чернокова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09