"Празникът идва непосредствено след изпълнение на една от основите на исляма – постенето през месец Рамазан. 29 дни мюсюлманите постят. Този празник идва като израз, че сме успели да изпълним една от повелите на Всевишния. Постът и молитвите, които сме отправяли и подаянията, които сме дарили, ни правят по-съпричастни с хората, по-ясно да разбираме човещината – ключова дума, която ни връща към нас самите, причината, поради която ние сме сътворени – да служим на Създателя, а това означава в по-широкия смисъл да бъдем полезни едни за други, за цялото общество", разказва районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов.
Това е най-хубавият празник за нас, каза Рахиме Тикалчева от село Требище, която отваря дома си в деня на големите приготовления. На всяка трапеза задължително присъстват баклава и други домашно приготвени сладки изделия, както и традиционни родопски храни
"Старите готвим за младите, да ни дойдат на гости, да искат прошка от нас, посрещаме ги. Ние ходим при по-възрастните. Много се тачи. Всички се прибират по домовете."
Рахиме е бивш кмет на Требище и винаги на Байрам посреща гости от близо и далеч, а за нейната баклава се говори в района. В миналото Байрамът се е чествал с много голяма празничност, свидетелства тя:
"По-оживено, големите села, но сега вече народът е малко по-свит, по-беден. Пенсиите не стигат, по селата няма работа, масово са навънка. Много сме намалели."
Съкровено споделя, че вярата е тази която ни е спасила в тежки дни на човешки изпитания.
"Трябва да се вярва, не трябва човек да бъде безверник. И природата ни наказва, когато не вярваме. Народът става безверен, озлобен. Младите трябва да се учат на вяра. Чиста вяра трябва да имаш."
В последния ден на празника в Требище жителите ще правят общ курбан за здраве и берекет - Всевишният да пази къщите, посевите и да няма градушки, пояснява Рахиме Тикалчева.
"Цялото село си помагаме, събираме си паричките, ще си колим курбанче. Имаме дарение. Моят внук, който е в Германия, реши да даде курбан за негово здраве и в помощ на селото."
По повод Рамазан Байрам, районният мюфтия на Смолян Неджми Дъбов пожелава на вярващите мюсюлмани "натрупаната позитивна енергия през месец Рамазан да бъде споделяна", а празникът – да бъде споделен с нашите съседи, независимо от тяхната религиозна принадлежност.
"Посланието е да направим този празник да отеква повече в обществото, да стане по-осезаем, разбираем за цялото общество."
Дни преди празника в района на Кърджали пристигнаха от Турция наши изселници, за да бъдат с близките си. Местните хора споделят, че заради инфлацията тази година Байрямът ще е много по-скъп от преди. В кърджалийското село Широко поле също посрещнаха Рамазан Байрам в местната джамия:
"Там се молим за прошка! Заедно излизаме, ръкуваме се, искаме прошка", разказва кметът Шукри Шсмаил. Той твърди, че тази година за празниците има по малко завърнали се наши изселници от Турция. Отчасти това се дължи и кризата там и разликата в цените у нас.
По-малко гости посрещнаха и в чернооченското село Комунига. Местните хора също признават, че за посрещане на празника са дали повече пари.
Снимки в публикацията: Радостина Чернокова
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..