Много гладен или много преял написа тази книга Иван?
"Аз винаги съм гладен и обожавам храната. Това може би личи от книгите", отговаря Иван в предаването "Изотопия".
Произведенията, свързани с храна, определено са му най-интересни. "Имат допълнителен привкус в буквалния смисъл".
Раденков вече е писал разкази за различните видове храни, с които да направи живота на най-малките, а може би и най-злоядите, по-вкусен. Затова знае, че ако коричкозаврите са нападнали великденската трапеза, на помощ може да дойде проф. Козунаки, който (според последната книга за Пане Кашкавале) е в затвора "Тенджери" заедно с други видни академични лица и присъдружните им хранителни части.
Проф. Козунаки е част от историята за Пане Кашкавале, син на Пан Дишпан и Пана Кота. Пане е влюбен в Принцесата на царство Патладжания, която е принцеса не само заради благородното си потекло, а и защото е с кайма. Недодяланите стихове и песнички на поета Пане се нравят на принцесата, тя се забавлява много с тях, но нейният баща – Цар Евичак, не харесва главния ни герой. Ето така започва всичко.
На професора по козунаци и великденски мероприятия ще помогнат друга част от учените, хвърлени в затвора "Тенджери" – Сол и Захаринчо, Кир Кефир, Кимион Симеон и Чер Пипер. Ще се измъкнат от затвора, уверява Иван.
А всички герои в книгата (те никак не са малко) ще се срещнат заради страховита битка, която може да се сравни само с "Игра на тронове", но с паниран кашкавал и тенджери, казва с усмивка писателят.
На измисления от него континент има няколко царства – Патладжания е между Багетия и Лебервурстия. Някъде на север са и земите на хан Тахан.
А как звучат някои от протагонистите? Пане е по-дудучест, Принцесата е като камбанка, баща ѝ е кречетало, обяснява Иван Раденков.
Положителните му герои не преяждат. Лошите като Тиквеника и сержант Пачата са по-скоро пълнички. Глупавият Крастав Ицо също е от лошковците, но Иван си го представя като великан. Така е нарисуван и от художничката Антония Мечкуева, която прави илюстрациите в книгата. Раденков определя работата ѝ като "епохален труд". "Тя подходи към целия проект като към филм: разкадровки, разпечатаха се страниците, как ще изглеждат, рисуваше се, хвърляше се в кофите. На огромни кадастрони се рисуваха нещата."
А защо книгата пее?
В края ѝ можете да откриете и сканирате QR код, чрез който да чуете песните на група "Барабас". Музикантите Кураж Фураж и Гризни Халва също са част от приключенията на Пане, като Иван се отъждествява с Гризни Халва. Като Гризни Халва той е басист, но в групата Lazy Dynamics, пък и много обича халва.
Готините деца на Иван не са злояди като него, когато е бил малък. "Обичат да хапват, понеже ги закърмяме с хранителни историйки. Тази книжка е създадена, за да събуди любов към храната в малките и подрастващите."
Днес Иван Раденков е виден лакомник. Гледа сини сливи в двора, от които прави мармалад, замесва хляб и козунаци с квас, но някога едната му баба чела за приключенията на Лукчо на масата, за да си изяжда порцията. "Баба ми носеше в джобовете си лукчета и книгата за Лукчо. Тя си беше концептуална. Готин човек. Всичките ми баби са готини", казва Иван.
Сегашната книга, вдъхновена от Лукчо, Раденков пише две години. Признава, че му е любимата. "Твърди корици, много хубава история, която много ми напомня на Лукчо по простата причина, че пак е с царства, с такъв тип герои, хранителни. В същото време си е много моя история, в същото време си е с група, защото аз много обичам групи. Групата я кръстих "Барабас", както много исках да се казваме, да не сме Lazy Dynamics, но и Lazy Dynamics е хубаво."
Освен че черпи вдъхновение от историите на децата си, Иван Раденков използва в книгите и спомените от детството с брат си. Така се раждат Унки Марлюнки и Джони Марльони, които са част от читанките за трети клас. "Много, много неща, които вкарвам в книжките, са ми се случвали. Даже съм хващал змия за опашката, докато карам кану-каяк в бързи води."
Освен на преживявания, книгите се основават и на фантазния бином на Джани Родари: "Хващаш думички, които нямат нищо общо, и почваш да ги въртиш в мозъка си като гледаш да ги използваш по най-абстрактния начин. Друга хитрина, която използвам, е ако в един момент усетя, че сюжетът ми се развива по твърде нормален или безинтересен начин, да вкарам нещо пак чрез някакъв случаен принцип.
Взимам нещо, което просто сега ще ми се случи, и го вкарвам вътре и това предизвикателство пред героите, те трябва да го преминат и да намерим начин да го преминат наистина. Поставям много високи, странни препятствия, които, колкото е по-стръмно и трудно, толкова е по-интересно как преминават героите през тях."
През какви странни препятствия преминават героите от "Приключенията на Кураж Фураж, Гризни Халва и Пане Кашкавале в царство Патладжания", защо децата трудно могат да кажат цялото заглавие, каква е връзката на Иван Раденков с така модерния изкуствен интелект и как звучат героите му благодарение на различни музикални инструменти?
Чуйте в звуковия файл, а докато слушате, си припомняйте и посланието на Иван Раденков: "Хапвайте разумно, хапвайте с любов. Бъдете винаги влюбени и се обичайте един друг."
Снимки: Иван Нотев, изд. Ентусиаст
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..