Много гладен или много преял написа тази книга Иван?
"Аз винаги съм гладен и обожавам храната. Това може би личи от книгите", отговаря Иван в предаването "Изотопия".
Произведенията, свързани с храна, определено са му най-интересни. "Имат допълнителен привкус в буквалния смисъл".
Раденков вече е писал разкази за различните видове храни, с които да направи живота на най-малките, а може би и най-злоядите, по-вкусен. Затова знае, че ако коричкозаврите са нападнали великденската трапеза, на помощ може да дойде проф. Козунаки, който (според последната книга за Пане Кашкавале) е в затвора "Тенджери" заедно с други видни академични лица и присъдружните им хранителни части.
Проф. Козунаки е част от историята за Пане Кашкавале, син на Пан Дишпан и Пана Кота. Пане е влюбен в Принцесата на царство Патладжания, която е принцеса не само заради благородното си потекло, а и защото е с кайма. Недодяланите стихове и песнички на поета Пане се нравят на принцесата, тя се забавлява много с тях, но нейният баща – Цар Евичак, не харесва главния ни герой. Ето така започва всичко.
На професора по козунаци и великденски мероприятия ще помогнат друга част от учените, хвърлени в затвора "Тенджери" – Сол и Захаринчо, Кир Кефир, Кимион Симеон и Чер Пипер. Ще се измъкнат от затвора, уверява Иван.
А всички герои в книгата (те никак не са малко) ще се срещнат заради страховита битка, която може да се сравни само с "Игра на тронове", но с паниран кашкавал и тенджери, казва с усмивка писателят.
На измисления от него континент има няколко царства – Патладжания е между Багетия и Лебервурстия. Някъде на север са и земите на хан Тахан.
А как звучат някои от протагонистите? Пане е по-дудучест, Принцесата е като камбанка, баща ѝ е кречетало, обяснява Иван Раденков.
Положителните му герои не преяждат. Лошите като Тиквеника и сержант Пачата са по-скоро пълнички. Глупавият Крастав Ицо също е от лошковците, но Иван си го представя като великан. Така е нарисуван и от художничката Антония Мечкуева, която прави илюстрациите в книгата. Раденков определя работата ѝ като "епохален труд". "Тя подходи към целия проект като към филм: разкадровки, разпечатаха се страниците, как ще изглеждат, рисуваше се, хвърляше се в кофите. На огромни кадастрони се рисуваха нещата."
А защо книгата пее?
В края ѝ можете да откриете и сканирате QR код, чрез който да чуете песните на група "Барабас". Музикантите Кураж Фураж и Гризни Халва също са част от приключенията на Пане, като Иван се отъждествява с Гризни Халва. Като Гризни Халва той е басист, но в групата Lazy Dynamics, пък и много обича халва.
Готините деца на Иван не са злояди като него, когато е бил малък. "Обичат да хапват, понеже ги закърмяме с хранителни историйки. Тази книжка е създадена, за да събуди любов към храната в малките и подрастващите."
Днес Иван Раденков е виден лакомник. Гледа сини сливи в двора, от които прави мармалад, замесва хляб и козунаци с квас, но някога едната му баба чела за приключенията на Лукчо на масата, за да си изяжда порцията. "Баба ми носеше в джобовете си лукчета и книгата за Лукчо. Тя си беше концептуална. Готин човек. Всичките ми баби са готини", казва Иван.
Сегашната книга, вдъхновена от Лукчо, Раденков пише две години. Признава, че му е любимата. "Твърди корици, много хубава история, която много ми напомня на Лукчо по простата причина, че пак е с царства, с такъв тип герои, хранителни. В същото време си е много моя история, в същото време си е с група, защото аз много обичам групи. Групата я кръстих "Барабас", както много исках да се казваме, да не сме Lazy Dynamics, но и Lazy Dynamics е хубаво."
Освен че черпи вдъхновение от историите на децата си, Иван Раденков използва в книгите и спомените от детството с брат си. Така се раждат Унки Марлюнки и Джони Марльони, които са част от читанките за трети клас. "Много, много неща, които вкарвам в книжките, са ми се случвали. Даже съм хващал змия за опашката, докато карам кану-каяк в бързи води."
Освен на преживявания, книгите се основават и на фантазния бином на Джани Родари: "Хващаш думички, които нямат нищо общо, и почваш да ги въртиш в мозъка си като гледаш да ги използваш по най-абстрактния начин. Друга хитрина, която използвам, е ако в един момент усетя, че сюжетът ми се развива по твърде нормален или безинтересен начин, да вкарам нещо пак чрез някакъв случаен принцип.
Взимам нещо, което просто сега ще ми се случи, и го вкарвам вътре и това предизвикателство пред героите, те трябва да го преминат и да намерим начин да го преминат наистина. Поставям много високи, странни препятствия, които, колкото е по-стръмно и трудно, толкова е по-интересно как преминават героите през тях."
През какви странни препятствия преминават героите от "Приключенията на Кураж Фураж, Гризни Халва и Пане Кашкавале в царство Патладжания", защо децата трудно могат да кажат цялото заглавие, каква е връзката на Иван Раденков с така модерния изкуствен интелект и как звучат героите му благодарение на различни музикални инструменти?
Чуйте в звуковия файл, а докато слушате, си припомняйте и посланието на Иван Раденков: "Хапвайте разумно, хапвайте с любов. Бъдете винаги влюбени и се обичайте един друг."
Снимки: Иван Нотев, изд. Ентусиаст
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..