"Всяка инициатива за референдум, стига да не идва от властта, е добра. Право е на българските граждани да вземат общо решение. Няма добри или лоши инициативи, стига предложението да е формулирано коректно и да е инициирано от граждани или от партия, която не държи властта в държавата".
Това каза пред БНР Орлин Тодоров от гражданската инициатива "Аз решавам", той е автор и на книга по темата за референдумите.
И подчерта, че системата на референдумите работи в десетки юрисдикции по света.
"Народът би трябвало да може да решава всичко. В развити демокрации много важни неща подлежат на такова допитване - промени в конституцията, например".
По думите му институцията на референдумите в България е доста осакатена и блокирана, затова се получават "леки извращения" в инициативите:
"В закона има изискване за кворум - да бъде прието предложение - освен да е одобрено от мнозинството гласували, трябва и да са участвали не по-малко хора, отколкото на последните парламентарни избори. Принципният проблем на това изискване за кворум е, че то позволява на противниците на предложението, дори да са малцинство, като се въздържат стратегически от гласуване, да предизвикат липсва на кворум и предложението да бъде отхвърлено. Това у нас се случва често".
В предаването "12+3" Тодоров подчерта, че според нашия закон приемането на предложение - предмет на референдум е невъзможно.
"Така това се превръща в инструмент за пиар и политически кампании".
Той посочи още, че колкото е по-висок прагът на подписката, трудността за събирането на подписите расте експоненциално, затова у нас нормално би било прагът да е 200 000 подписа, още повече че населението на България намалява.
"Също би било добре прагът да бъде процент от гласувалите на последните парламентарни избори, както е при повечето американски щати. Прагът за подписката и срокът за събирането ѝ не са принципен проблем, практиката показва, че този праг е бил преодоляван. Проблемът е с кворума и с това, че няма възможност да се подлагат на гласуване конкретни предложения - законопроекти. Докато в САЩ, Швейцария, Германия могат да се предлагат законопроекти. Тогава хората могат да вземат информирани решения".
Интервюто на Снежана Иванова с Орлин Тодоров в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..