Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ако говорим за възможностите пред Европа да наложи нови санкции, тя вече изигра повечето си карти"

Александра Прокопенко: Турция и Китай са гаранти за продължаване на зърнената сделка

"Путин не би искал да разочарова Си Цзинпин като скъса сделката. Ердоган играе картите си отлично"

Снимка: БГНЕС

Русия няма политическата воля да изпълни заканите си да блокира отново Черно море. Нежеланието на Москва да разочарова едни от малкото си останали партньори – Анкара и Пекин, е гаранция, че експортът на украинско зърно от Одеса през Босфора ще продължи и след 18 май.

Това мнение изрази в интервю за БНР Александра Прокопенко от Германския съвет за международни отношения.

Руските власти още от миналата година имат дълъг списък с изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да може износът на украински храни през Черно море да продължи. Този списък включва разхлабване на банковите санкции, отваряне на европейските пристанища за руски товари и т.н. Но едно поскъпване на храните, подобно на миналогодишното, може би ще им донесе най-много облаги?

"Трябва да кажем, че за руската страна зърнената сделка не е само въпрос на цени на селскостопанските продукти. Русия е значим износител на зърно с глобално значение, а миналогодишната реколта бе рекордна за последните години. Ако се съди по изявленията на руски официални лица, Кремъл иска смекчаване на санкциите, засягащи търговията с изкуствени торове, повторно свързване на руската земеделска банка - "Росселхозбанк", с банковата система SWIFT и повторно включване на тръбопровода за амоняк от Толиати за Одеса. Още миналата година както Европейският съюз, така и финансовото министерство на САЩ приеха регулаторни мерки, позволяващи транзакции, свързани с експорта на аграрни продукти от Русия. По-рано този месец Латвия позволи на кораб с руски изкуствени торове да отплава от пристанището в Рига, а американската Служба за контрол на чуждестранните активи позволи на JP Morgan да обслужва транзакциите на "Росселхозбанк"...

Руски представители обаче изтъкват, че това не е достатъчно.

"Те винаги казват така. Така беше и преди да се съгласят да удължат сделката през март. Тогава се оплакваха, че исканията им са били напълно пренебрегнати, но се съгласиха Черноморската инициатива да продължи още 60 дни. За Кремъл това е най-вече политическо решение, защото експортът на зърно през Черно море е важен за руските партньори Турция и Китай, а тяхното влияние върху Москва нараства. Струва ми се, че предупрежденията от Москва са по-скоро риторика, отколкото признак, че има кураж да действа."

Не мислите ли, че Турция е също толкова зависима от Русия, колкото и Русия от Турция? И заради Сирия, и заради природния газ, и заради новата атомна централа в Аккую.

"Според мен отношенията между Москва и Анкара се промениха след началото на войната в Украйна. Сега вече Турция е по-важна за Русия, отколкото обратното. Президентът Ердоган играе картите си отлично. Зърнената сделка облагодетелства турския бизнес и затова Ердоган ще притисне Путин да не се оттегля от Черноморската инициатива. Същото се случи миналия ноември, при предишното удължаване на сделката за 4 месеца."

Споменахте миналия ноември. Тогава заради атака с дронове по военноморската й база в Севастопол Русия обяви, че суспендира участието си в сделката и въпреки това товарните кораби продължиха да плават към Босфора.

"Затова си мисля, че от руска страна риториката е повече, отколкото истинска воля за действие. Какво ще направи Русия? Ще атакува корабите със зърно, ще ги завладее? Не мисля. Та това е пиратство."

Кораб под турски флаг товари зърно на пристанището в Черноморск, 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпросът е дали застрахователите на корабите ще погледнат по същия начин на обстановката. Казахте, че Москва търси политически придобивки. Като че ли вече има такива придобивки, макар и индиректно - частичната морска блокада накара украинските фермери да пренасочат по-голяма част от продукцията си през Европа и ето че този месец Полша, Унгария, Словакия, а след тях и България, обявиха забрана за този внос и влязоха в пререкания с Европейската комисия. Мислите ли, че този род пререкания в Евросъюза ще насърчат Путин да създаде още проблеми в Черно море?

"Не съм сигурна. Не съм сигурна, че ще го насърчат. Още една причина Путин да не използва сила е, че корабите, които превозват украинските храни, не са украински, на Турция и други държави. Освен това, действията на Полша и България едва ли са били очаквани от Путин. Надявам се, че Европейската комисия ще използва влиянието си, за да реши проблема с транзита на украински храни. Надявам се, че този проблем няма да разчупи единството на Европа в подкрепата за Украйна."

Вашите аргументи са логични, разбира се, но Кремъл може да се води от друга логика. Останаха ли на Европа и Съединените щати средства да го накаже, ако блокира отново Черно море? Виждате ли бъдеще в предложенията за ограничаване на покупките на руски втечнен газ и за санкциите срещу "Росатом"?

"Ако говорим за възможностите пред Европа да наложи нови санкции, тя вече изигра повечето си карти. Евентуална забрана на руския втечнен газ е една от малкото, които са й останали. Но тук трябва да вземем предвид и финансовата страна на проблема и възможното отражение на такива мерки върху енергийната сигурност на страните купувачи на втечнения газ. Може би не е време за нови санкции, а по-скоро за корекции в досегашната им рамка.

Що се отнася до "Росатом", няколко европейски държави са крайно зависими от тази компания. В "Росатом" едва ли са предвиждали такъв вид санкции, каквито бяха наложени в други сектори през 2022 година, но нейният бизнес модел изключва други изпълнители и доставчици на технологии, гориво и персонал. Това е една от основните причини "Росатом" все още да не е подложена на санкции. Компанията имаше време да се подготви цяла година. Дали от евентуални санкции ще я заболи? Да, но дали достатъчно за превенция? Не мисля. Защото Русия имаше достатъчно време да се подготви за такъв вид санкции."

След телефонния си разговор със Си Цзинпин тази седмица - първия разговор между двамата, откакто Русия нападна Украйна - украинският президент Володимир Зеленски заяви, че лидерът на Китай се е обявил за удължаване на зърнената сделка. Казахте, че китайското влияние над Москва нараства. Можем ли да кажем, че Китай е основният гарант износът през Черно море да продължи?

"Гарантите са два - първият е Турция, а вторият е Китай. Бих искала да припомня, че запазването на експорта на зърно през Черно море е споменато сред условията на китайския план за мир, който бе представен в края на февруари. Това е ясен знак, че Пекин, като един от основните получатели на зърното по Истанбулската сделка, е заинтересован тя да бъде продължена. Путин не би искал да разочарова Си Цзинпин като скъса сделката."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09