Съдът на Европейския съюз се очаква да обяви днес решението си по две дела, заведени по жалби на Кипър срещу използването на търговски марки за сирене от компании в България и Швеция. Според производителите на острова те имитират името на традиционното кипърско сирене „халуми“, като по този начин представляват нелоялна конкуренция и могат да подведат потребителите на международните пазари.
Жалбата срещу компанията производител в България на гриловано сирене и срещу Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост /EUIPO/ е подадена от Фондацията за защита на традиционното кипърско сирене халуми през февруари миналата година.
Делото е резултат от дългогодишни съдебни битки срещу търговската марка на българския продукт.
Фондацията първоначално поиска анулиране на неговата европейска регистрация на основание, че името е сходно с притежаваната от кипърските производители колективна марка „халуми“ в ЕС, но възражението бе отхвърлено.
През януари 2021 г. Съдът на ЕС се произнесе в полза на фирмата в България, като постанови, че приликите между двете търговски наименования са малки и няма вероятност от объркване на потребителите.
Кипърското традиционно сирене „халуми/хелим“, както се нарича от кипърските гърци и от кипърските турци, бе регистрирано като продукт със „защитено наименование за произход“ в ЕС през 2021 г. С него сирене с това име може да се произвежда и предлага на пазара само от острова.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..