Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Главният прокурор е носител на много стигми"

Доц. Николай Димитров: Прокуратурата не може да излезе от образа, с който битува в общественото съзнание

"Най-вероятно малко ще се забави съдебната реформа"

Николай Димитров
Снимка: Ани Петрова

"Нормално е да се появяват и подобни съмнения, че нещата не са такива, каквито са. Или не са много истински. От доста време главния прокурор Иван Гешев е в много маргинална позиция, в чисто научния смисъл. Той просто е изтласкан някъде в периферията. Той е носител на много стигми, които в момента се включват в този комплекс от обяснения на нещата."

Това каза в предаването "Преди всички" на БНР доц. Николай Димитров, социален психолог. Той анализира война на интерпретации след покушението върху автомобила на главния прокурор на 1 май.

"Това е нормален феномен, който е очакван. От чисто научна гледна точка това, което се изговаря в последните два дни - че има възможност това да е инсценировка, е част от този комплекс за обвиняване на "жертвата".

Димитров обърна внимание върху сюжетната линия, използвана от главния прокурор, че "мафията му има зъб".

"Започват да се бият тези две тези – имаме ли работеща съдебна система, прокуратура в частност, тя с или срещу мафията и организираната престъпност е. И в крайна сметка има ли нужда от реформа, ако тя си върши работата, а в случая тя си върши работата, след като организираната престъпност ѝ залага капани и се опитва да се бори с нея."

Атентатът срещу Гешев показва, че държавността е застрашена и е обект на саморазправа от хора, които имат някакви скрити помисли, коментира Николай Димитров в предаването "Преди всички". Според социалния психолог това много рязко ни вкарва в групата на държавите с мафия, но от друга гледна точка ни поставя при "добрите държави с мафия".

Доц. Димитров изрази мнение, че прокуратурата в България е изключително маргинализирана структура и обществото не я припознава. Той нарече това ценностна криза и отбеляза, че прокуратурата не прави нищо, за да се справи с това недоверие.

"Ролята на прокуратурата е да защитава обществото, а това, което наблюдаваме и слушаме като публично говорене от години насам е, че всъщност прокуратурата е бухалка в ръцете на държавата, за да се саморазправя с неудобните, или е удобен партньор за заигравка с организираната престъпност. Никой не направи нищо, за да изкара прокуратурата от този образ, който битува в общественото съзнание."

Българите много отдавна са загърбили политиците и властта си. Политиците и обикновеният гражданин живеят в две паралелни държави.  Обикновеният гражданин ще остане в изчаквателна позиция, за да види как ще завърши този пореден сеир, смята социалният психолог. Според него обаче това ще бъде използвано от политическата класа в преговорите за правителство.

Доц. Димитров вижда сигнал към ГЕРБ, че "не трябва да забравят Иван Гешев, защото той със сигурност е пазител на много тайни и ще трябва по някакъв начин да му внимават". От друга страна от обединението ПП-ДБ, които бяха "нахъсани да се случи промяната, ще бъдат малко по-внимателни с прокуратурата и съдебната система", ако се изходи "от чисто битовото схващане, че на умряло куче не е хубаво да вадиш нож".

Най-вероятно малко ще се забави съдебната реформа, но не толкова заради случилото се с главния прокурор, а заради хода на преговорите между двете коалиции за съставяне на правителство, прогнозира той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09