Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Незрящият Виктор Асенов търси доброволец за Обиколката на Витоша

Виктор Асенов и кучето Тади
Снимка: Валерия Николова

Виктор Асенов практикува редица екстремни спортове, макар по рождение да е незрящ - с жена си Калинка, също незряща, проникват в пещери, катерят се на скали, пътешестват, а отскоро Виктор участва и в планински ултрамаратони, и то по все по-технични трасета.

За целта ползва помощ от пейсъри - хора, които обичайно помагат на бегача да поддържа темпо при дългите разстояния, когато свръхумората настъпи, но в случая с Виктор те са и неговите "очи".

Казват му какво предстои по терена, насочват го, връзват се с него на общо въже, за да се движат заедно, тичат, хванати за едни и същи щеки - всичко, което би го улеснило, за да се придвижва бързо и безопасно по каменисти терени, тесни пътеки, стръмни наклони. 
Снимка: Димитър Цанков
Преди седмица Виктор участва в планинския ултрамаратон "Асеновградски баири", където бяга заедно с Маноил Пеев от Бургас и с Марияна Иванова от Търговище. Те са опитни планински бегачи, но този път решават да пътуват до Асеновград и да отделят от времето си, за да съдействат на Виктор. По трасето ги среща Димитър Цанков - бегач, който също този път е решил да бъде доброволец, само че в ролята на фотограф: 

„Първо ги засякох на едното изкачване. Бяха на най-стръмните камънаци. Доста добре се движеха в рамките на цялата група. Пътеките на Асеновград са доста каменисти и опасни. Виктор изглеждаше много щастлив".

„Запознахме се на Сливенския маратон. Исках да видя как протича бягането и да сбъдна неговото желание (на Виктор - бел.ред.). Удовлетвореността, която получаваш на финала, е неописуема. Придвижваме се в голям синхрон. Обясняваме му през какво преминаваме. Той е по-добър от мен на спусканията. Има много потенциал в него. Страхотен човек! Ще споделим тази емоция и в други състезания. Викторе, продължавай да учиш нас, хората, които виждаме, как се живее този живот!“ - споделя възхищението си и Марияна.

Снимка: Димитър Цанков

Всеки би могъл да бъде пейсър, обяснява Димитър, защото понякога искаш да си починеш от свръхнатоварванията и просто да бъдеш полезен на другите, чувството е прекрасно.

Виктор пък разказва, че си намира пейсъри в групата „Бягане за здраве. Състезания“. Сред тях е и Грета Момчева. Участвали са заедно в състезания по планинско бягане в Сливен и във Велико Търново.

С Марияна и Маноил       Снимка: Димитър Цанков

„Много добре се стиковахме. Оказа се ,че Вики е ентусиазиран и добре подготвен. Нужно е някой да бъде неговите "очи". Заставайки на старта, аз се състезавам със себе си, но е хубаво да обединя силите си с него. Той ми дава енергия и душата ми започва да лети“, казва Грета.

За постиженията на Калоян Пейчев - Кофето в планинското бягане сме разказвали по "Хоризонт" не веднъж. Виктор отправил молба към него и Калоян решил да го подкрепи в "Обиколката на Витоша" в началото на юли, даже вече са бягали веднъж заедно, пробно.

"Съгласих се с голямо желание и любопитство да видя как ще се случи. Бях изумен как (Виктор) успява да се синхронизира с човека, който го води. Отдава пълното си доверие. Това е много вдъхновяващо".

Снимка: Димитър Цанков

Когато си пейсър, покрай поддържането на физическа форма, поддържаш и страхотна форма на духа, добавя Кофето. 


Виктор пък споделя, че за Обиколката на Витоша ще се нуждае от още един доброволец - заради голямото струпване на хора по подкрепителните пунктове, и съответното забавяне, иска да може да разчита на човек, който ще се движи пред тях, двамата и ще взема храна и напитки от съответния пункт, за да могат Виктор и Калоян да се придвижват бързо. Преди голямото бегаческо събитие в София обаче, Виктор ще участва в няколко други състезания, защото - както казва Марияна, гледа съвсем сериозно на подготовката си.

Снимка: Димитър Цанков


Цялото интервю на Валерия Николова и Таня Иванова с Виктор Асенов, Марияна Иванова, Грета Момчева, Димитър Цанков и Калоян Пейчев можете да чуете в звуковия файл. 


Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16