През последните месеци има масирани проверки на държавните институции, след като природозащитни организации и хора, чиито интереси пряко ще бъдат засегнати, отново излязоха на протести.
Срещу техните обвинения за нарушаване на закона и съмнения за поредната кражба на огромни средства, държавата постави под въпрос законността на обектите в рафтинг базите и ресторантчетата, изградени в дефилето.
Дали това е натиск, или е дошло времето всички да спазват закона?
Двете основни бази за рафтинг, каяк и други екстремни изживявания сред природата, намиращи се в началото на Кресненското дефиле в посока Гърция, се стопанисват от Рафтинг клуб "Рефлип" и Рафтинг кемп "Адвенчър Нет".
Рафтингарите и каякарите по подразбиране са природозащитници и тяхното включване в протестите за запазване на биоразнообразието в Кресненското дефиле е логично. Има обаче и още нещо. Ако сегашното трасе на главен път Е-79 се превърне в едно от платната на автомагистрала "Струма", достъпът до базите им ще бъде невъзможен. Дали е случайно съвпадение с времето на протестите, или не, но в рафтинг базите започнаха масирани проверки на държавни институции, насочени към законността на сградите и изградената обслужваща инфраструктура.
По сигнал на Национална асоциация "Българско Черноморие", позоваващ се на публикации в медии за изградените рафтинг комплекси в защитени зони, проверки на място направиха Басейнова дирекция Западно-Беломорски район и РИОСВ-Благоевград. Констатациите на Басейновата дирекция са, че е изградено водовземно съоръжение - тръбен кладенец и площадка за спускане на лодки в река Струма без необходимите за това разрешителни по реда на Закона за водите.
От проверките на РИОСВ е видно, че на обект "Рафтинг къмпинг" са поставени дървени бунгала, три броя тоалетни и три душа, като за това не е предоставена информация за съгласуване по реда на екологичното законодателство. От екоинспекцията не са констатирали категорични данни за унищожаване или увреждане на защитените територии, в които попадат проверените бази.
Оказва се, че и в община Симитли, на чиято територия са рафтинг базите, няма никакви документи за съгласуване и разрешение за сградите, които са над 11. Не са одобрявани и зони за разполагане на кемпери и каравани в района.
Казуса коментираха преди дни в Кресна регионалният министър Иван Шишков и кметът на Симитли Апостол Апостолов, който е категоричен, че ще се пристъпи към събарянето на сградите. Кметът посочи като единствено законна националната рафтинг база, изградена от общината с европейски средства и увери, че тя ще бъде отворена скоро и ще започне да действа още това лято.
"Най-вероятно ще влезем заедно с общината. Не считайте, че ще бъде въпрос на отмъщение – законът трябва да влезе в цялост, да влезе за всички", заяви Шишков.
"Няма какво да коментирам - доказано са абсолютно незаконни всички рафтинг бази, с изключение на базата зад метан станцията. Чакаме само заповед от РДНСК и да се пристъпи към събаряне на тези бази. Не може да се спекулира, да се злоупотребява. Хората, които протестират, точно затова протестират – за да продължават да упражняват незаконната си дейност на територията на Кресненското дефиле", отбеляза Апостолов. Според него протестират хора с определени интереси – "10 души, платени, от София и още 5 човека, един бивш заместник-кмет на Кресна и още двама-трима мераклии да стават кметове".
Целенасочена ли е атаката срещу рафтинг базите в Кресненското дефиле и какво е обяснението от другата страна?
Борислав Пауновски, който е член на УС на Българската рафтинг асоциация уточни, че обектите не са изградени върху общинска земя, а върху горска територия.
"Това се случи точно в седмицата, в която ние си изказахме публично мнението, че подкрепяме местните хора и природозащитниците, които над 25 години се опитват да изкарат основния път извън дефилето, магистралата да бъде построена извън дефилето. Започна очерняща пиар атака към нас, обявявайки, че федерацията има база, че има 15 постройки, незаконни. Институциите се сезираха, дойдоха на проверки и видяха, че не са 15, а 4, видяха, че си има документи за всичко. Като цяло не сме имали проблем с проверяващите институции. Според нас се опитват да ни сплашат. Защото за 15 години всяка община ни подкрепя, дава ни финансиране за състезания и в същото време обявяват всички за незаконни и пращат проверки. Ние сме там вече близо 20 години", настоя Пауновски.
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..