Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Държава в разпад

Снимка: Ани Петрова

Набиращата все по-голяма скорост политико-съдебна-прокурорска битка ще има тежки последици. За всички. Включително и за нас, които не сме нито политици, нито магистрати. Защо и за нас ли? Ами защото тези баталии са най-ясният знак за цялостния разпад на българската държавност. Явно има нещо дълбоко повредено в една държавна система, при която Главният прокурор твърди, че е заплашван в мафиотски стил, а заместник-главният прокурор моли за охрана, понеже Главният прокурор бил неуравновесен и всичко можело да се очаква от него. А тези, които се радват на това развитие на събитията, понеже разчитат на стария принцип „колкото по-зле, толкова по-добре“, със сигурност не виждат по-далеч от носа си. Те така и не са разбрали, че нещата могат да се влошават до безкрай, обаче подобряването им може и никога да не настъпи.

Още в началото на тази седмица политико-съдебно-прокурорските борби буквално провалиха създаването на т.нар. „хартиена“ управленска коалиция. Корнелия Нинова, която притежава забележителен политически инстинкт, в последния момент се изтегли от тази почти готова конструкция. Явно след изявлението на Иван Гешев е преценила, съвсем правилно между другото, какви негативи може да й донесе участието в такъв проект. Вярно, другата важна госпожа през последните дни, Мария Габриел демонстрира типичната за висшите еврочиновници упоритост, не се отказа да изпълни мандата и обеща, че в понеделник ще се яви пред президента със списък на кандидат-министри. Със сигурност подобен жизнеутвърждаващ оптимизъм върши добра работа в Брюксел. Там може да говориш и най-големите баналности, но ще те обявят за лидер на столетието, стига само да показваш несекваща вяра в светлото евроатлантическо бъдеще.

По всичко изглежда, че вървим към връчване на втори мандат. А стрелката, която показва вероятността втората по численост формация в парламента да състави правителство, в момента сочи една голяма нула. Вярно, лидерите на ПП-ДБ, подобно на г-жа Габриел, също демонстрират силен оптимизъм. Те сега говорят не просто за някакво си елементарно обикновено мнозинство, което да подкрепя евентуален техен кабинет. Копнежите им са много по-амбициозни и включват дори конституционно мнозинство, което щяло да им позволи да променят Конституцията и веднъж завинаги да оправят съдебната система.

Тези мечтания звучат плашещо и силно се надявам никога да не се превърнат в реалност. Най-вече заради характерологичните особености на политиците, които нямат търпение да се заемат с конституционните промени. Няма никаква логика с подобни промени да се занимава Кирил Петков, който преди две години стана министър, нарушавайки същата тази Конституция. А пък напъните на ДБ да се правят на велики конституционалисти напомнят на сюжети, характерни за абсурдистките пиеси. Да, депутати от ДБ са доказали, че са професионалисти в писането и разпространяването на писания, които на политически коректен език се наричат „сигнали“, и които нормалните хора наричат „доноси“. Подобна доносническа „експертиза“ може и да върши работа на хора, решили да направят бърза кариера, но е крайно недостатъчна за извършването на смислени конституционни промени. Съдете сами. В момента изразените гласно от лидери на ПП-ДБ желания за промени в Конституцията включват главно ограничаване на и без това символичните правомощия на президента и на назначаваното от него служебно правителство. Ясно е защо тези хора не харесват Румен Радев. Той говори с примери за конкретните им управленски провали, а политическият умнокрасивитет ненавижда всеки, който посочва тоталната му некомпетентност.

Ето това е основният проблем на нашата държавна система. Тя се разпада, защото важните решения в нея се приемат от хора, които нямат нито опита, нито познанията, нито културата, необходими на всеки, който заема ключови държавни позиции. Много амбициозни службогонци смятат, че е достатъчно да демонстрираш плакатен евроатлантизъм, да се кълнеш ежечасно във вечна преданост към партньорите от Брюксел и Вашингтон, да наизустиш до последната запетайка спусканите от там скрижали, за да се превърнеш в добър управленец. Ами не, така не се става добър управленец. Това са качества на васал, на подчинен във всяко отношение човек. А България не бива да се управлява от васали. За да бъде възстановена разпадащата се в момента държавност, са нужни съвсем други хора. Имаме нужда от управленци, които мислят с главите си, а не със спусканите отвън клишета, от политици, които защитават българските национални интереси. Това е единственият начин да възстановим държавата си.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Велев

Васил Велев: Трябва да имаме повече самочувствие за участие в европейските решения

България трябва да намери повече смелост и самочувствие да участва в европейските решения и да създаде икономическа среда за ръст на производството и на доходите. Това заяви пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. "Влизането в еврозоната променя базовите условия към по-добро. Ще се повиши кредитният рейтинг на..

публикувано на 10.07.25 в 15:25
Премиерът на Италия Джорджа Мелони е един от лидерите, които пристигнаха в Киев за 2-годишнината от войната

На конференцията в Рим: Обещаха над 10 млрд. евро за възстановяване на Украйна

Участниците в конференция в Рим за икономическото възстановяване на Украйна обещаха над 10 милиарда евро, заяви италианският премиер Джорджия Мелони. А според пратеника на президента на Съединените щати за Украйна Кийт Келог съюзниците на Киев трябва да изготвят "План Маршал" за Украйна. В Рим започна Конференция на високо равнище за..

публикувано на 10.07.25 в 15:19

СЕМ прие отчета на генералния директор на БНР

С 5 гласа "за", от които един беше мотивиран с "особено мнение", Съветът за електронни медии прие отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за периода 1-и ноември 2024-а – 30-и април 2025-а година. Липсата на кадри, ниско заплащане и остаряла техника бяха очертани от Митев като основни предизвикателства пред..

публикувано на 10.07.25 в 14:52

Владимир Сиркаров: Не сменяйте истерично сега евро, направете го след 1 януари без такса

Икономическият анализатор Владимир Сиркаров призова да не се обменят сега, бързо и истерично левове в евро. И апелира: "Не го правете в момента. Има процедура, така че от 1 януари започва процес, в които търговските банки и БНБ ще извършват по превалутиране. Отиваш и ти обменят по курс 1.9553 без такси, ако го направим сега има такси...

публикувано на 10.07.25 в 14:45
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Подборът на заподозрени, които да се вкарат в ареста, е политически!

Няма съмнение, че подборът на заподозрени, които да се вкарат в ареста, е политически . Това обясни пред БНР политологът Калоян Велчев, след като кметове на "Продължаваме промяната" попаднаха под прицела на правораздавателните органи. В ъв Варна беше задържан кмета Благомир Коцев, а в София партията загуби двама съветници и двама районни кметове,..

публикувано на 10.07.25 в 14:35
Зам.-кметът на столицата Надежда Бобчева беше в парка, за да предаде ключовете

Областният управител на София не се яви във "Врана", за да получи ключовете от парка

Паркът "Врана" е затворен за посетители. Областният управител на София-град Стефан Арсов не се е явил на срещата със заместник-кмета на София Надежда Бобчева, за да му предаде ключовете и документите на парка.  След съдебно решение паркът до някогашния царски дворец стана държавна собственост, заради което общината отказва да продължава да го..

публикувано на 10.07.25 в 14:21

Осем хеликоптера ще оказват спешна помощ по въздух в България

Системата HEMS ще разполага с осем хеликоптера, а не с първоначално планираните шест, съобщи здравният министър Силви Кирилов. Доставените до момента три въздушни линейки все още не са оборудвани с лебедки, не е ясно и откога ще започнат да изпълняват нощни полети. Седем от медицинските хеликоптери ще бъдат финансирани със средства по Плана..

публикувано на 10.07.25 в 14:11