Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи този следобед наградите „Златен век“. Церемонията беше в галерия „Средец“. Отличията се дават традиционно от Министерството на културата в навечерието на 24 май.
Наградите „Златен век“ се дават от 2007-а година на творци и артисти от различни области на изкуствата за техния принос в развитието на българската култура и духовност. Освен в навечерието на 24 май, отличия се присъждат и на първи ноември. За служебния министър на културата проф. Найден Тодоров това са двата важни празника в България:
"Неслучайно се опитваме да свързваме нашите награди с 24 май. Защото хората на културата, хората на изкуството, са онези, които ни правят нация. Онези от малкото, които днес ни карат да сме горди. Днес нямаме много поводи да бъдем горди. Но вие - вие се повод за всички нас да бъдем горди. Един много особен ден е 24 май. Не е на освобождение, не е на независимост, не е и на съединение и въпреки това това е най-големият ни празник. Защото ако нямаме дух, ако нямаме култура - какъв народ ще бъдем тогава. Културата обаче има минаги нужда от водачи. Хора, които да бъдат светлина за останалите. Днес сме се събрали тук, за да почетем вас като хора, които осветяват пътя на останалите. Искам да ви благодаря за това, което правите и което ще правите. За мен в България има два големи празника - 24 май - 1 ноември. на тях почитаме тези хора, на които трябва да сме благодарни винаги. Аз ви благодаря днес и съжалявам, че този ден е само един - защото всъщност трябва да ви благодарим всеки ден".
Актьорът Ицхак Финци, който през април навърши 90, беше удостоен със „Златен век“ – огърлие и грамота за изключителен принос:
"Намирам, че това е признание не само за нещата, които съм правил досега, а и за това, което в момента, сега правя. Това е моето участие в една платформа за обучение на деца и възрастни - нарича се "Филизи 33", основана от мен и Лиза Боева и там аз активно работя. Много се радвам, че това признание е и за тази моя активна дейност. Благодаря много".
Със същата награда като Ицхак Финци бяха отличени и журналиста Иван Гарелов и актьора Владимир Пенев.
"Бях на Христова възраст, когато получих орден "Кирил и Методий - първа степен, за филмите си за Камбоджа и Виетнам. Сега на 80 години получавам такава награда - за съжаление не за нещо конкретно, а за възраст. Затова оценявам наградата като израз на уважение към моята професия. Жерналистите трябва да бъдат поставяни редом с останалите дейци на културата", каза Иван Гарелов.
"Аз не съм се връщал в министерството отпреди 10 години, когато за кратко бях министър и сега ми е изключително приятно, че се връщам по такъв повод. Благодаря много, чувствам се наистина специален", сподели Владимир Пенев.
Сред наградените със „Златен век“ – звезда и грамота за значим принос бяха езиковеда проф. Владко Мурдаров и Александър Петров – поет, автор на текстове на хитове като „Бъди какъвто си“, „Богатство“, „Жулиета“, „Любовта без която не можем“.
Владко Мурдаров:
"За разлика от всички хора, които говориха досега, аз съм стъпил върху три кита едновременно. От една страна е езикът, от друга - преводите и - разбира се, преподавателската дейност. Радвам се, че тези три кита ме крепят за продължавам да се развивам - докато мога".
Александър Петров:
"Приемам тази награда и от името на всички - тези толкова талантливи музиканти, композитори и артисти, които популяризираха стоховете. Обичаха ги, обчичаха ги в музика и ги популяризираха между хората".
Отличия получиха още композиторът Хайгашод Агасян, актьорът Марин Янев, актрисата Анна Мария Гюзелева, академичен цирк „Балкански“, оперният певец Марио Николов, издателят Иван Гранитски, директорът на Националната галерия Яра Бубнова.
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..