Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Пиронков: Това за мен е събитие за духа на родопчанина!

Откриха музей-галерия "Владимир Рилски" във възстановеното училище в Широка лъка

| обновено на 27.05.23 в 15:24

Музей-галерия на името на художника Владимир Рилски, творил в Родопите след 1949-та година, се откри в с. Широка лъка в сградата на възстановеното неделно килийно училище. Инициативата е на община Смолян, Регионалния исторически музей "Стою Шишков", Художествената галерия, Пловдивска света митрополия и кметството на селото.

"В галерията е подредена ретроспективна изложба, която включва 16 платна на Владимир Рилски, съхранявани досега в основното училище в Широка лъка и 4 картини, които са собственост на кметството. Това разказа пред „Хоризонт“ художникът Петър Пиронков, който е куратор на изложбата и уточни:

"По-голямата част от тези произведения ще останат, а другата ще бъдат върнати на художествената галерия в Смолян, която организира реално една ретроспективна изложба на Владимир Рилски по случай откриването на музей-галерия на негово име. Ще има музейна част, която представя духа на Широка лъка, на Родопите и на християнството съответно. Останалата част ще бъде тази постоянна експозиция от живопис на Владимир Рилски". 

Именитият български художник Владимир Рилски твори в Родопите след 1949 г. Картините са съхранявани в училищната сграда, където в една от стаите Владимир Рилски е рисувал. Част от представените творби са свързани именно с теми от Широка лъка и Родопите. Ретроспективната изложба, която се намира на втория етаж във възстановеното училище, ще остане като постоянна експозиция.

В музейната експозиция, която е на първия етаж, са представени експонати, документи и фотографии, свързани с християнството в Средните Родопи и историята на Широка лъка.

"Това са произведения, които са собственост на село Широка Лъка. Те са стояли дълги години по складове, картините бяха реставрирани и аранжирани, и впрегнати в едни ном живот.

По този начин вдъхваме и един нов живот на сградата. Така тя вече има дух, има усещане за смисъл, иначе този тип сгради представляват нашата същност, гордост като българи. Вдъхваме смисъл и на сградата и на колекциията, връщаме на идните поколения духът на родопчанина, на българина, на Широка лъка, на Капитан Петкоо войвода", сподели още в "Закуска на тревата" Петър Пиронков.

Изложбата е събитие за българите - това е водещата дума за мен, каза още Пиронков.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Николов Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43